دفتر یادبود شهید فخری زاده در روسیه گشوده شد

مسکو - ایرنا - دفتر یادبود شهید محسن فخری زاده که در حمله تروریستی جمعه گذشته در تهران به شهادت رسید، امروز چهارشنبه در محل سفارت جمهوری اسلامی ایران در پایتخت روسیه گشایش یافت.

به گزارش ایرنا، شخصیت های روسی شرکت کننده در این آئین، ضمن امضای دفتر یابود، در دیدار با کاظم جلالی سفیر ایران در روسیه مراتب تسلیت خود را به  ملت و دولت ایران به وی ابلاغ کردند.

سفرای برخی کشورهای خارجی در روسیه؛ مقامات سیاسی و شخصیت های فرهنگی روسیه از جمله افرادی بودندکه که با حضور در سفارت ایران  دفتر یادبود شهید محسن فخری زاده را امضا کردند. 

همچنین برخی شخصیتها با ارسال پیام الکترونیکی به سفارت ایران شهادت فخری زاده را تسلیت گفتند.

پیام مشترک همه این شخصیتها مجرمانه بودن و دخالت داشتن آمریکا و رژیم صهیونیستی در این ترور بود . 

دبیر کمیته مرکزی اتحادیه احزاب کمونیست روسیه اظهار داشت که ترور محسن فخری زاده ضایعه‌ای برای محافل علمی جهان است.

«داریا میتینا» روز چهارشنبه در حاشیه امضای دفتر یادبود ترور شهید محسن فخری زاده در سفارت جمهوری اسلامی ایران در روسیه گفت: به اینجا آمده‌ام که این حادثه را به مردم و دولت ایران تسلیت بگویم.

کوساچف، رئیس کمیته امور بین الملل شورای فدراسیون روسیه، نیز هنگام امضا دفتر یادبود و دیدار با کاظم جلالی ترور محسن فخری زاده، دانشمند هسته ای ایران را مصداق تروریسم دولتی دانست.

کاظم جلالی سفیر جمهوری اسلامی ایران در فدراسیون روسیه نیز گفت:  این حادثه تلخ انعکاس وسیعی در روسیه در سطح رسانه ای ؛ مقامات سیاسی و پارلمانی روسیه و همچنین سفرای خارجی مقیم این کشور داشت.

 وی گفت: روسیه موضع بسیار محکمو قاطعی داشت و این این عملیات را تروریستی اعلام کردند.

 

وی گفت: به همین مناسبت دفتر یادبودی در سفارت تشکیل شده است و برخی از مقامات و شخصیت های روسی طی امروز و فردا با حضور در سفارت  دفتر یادبود را امضا می کنند و به خاطر شیوع کرونا برخی هم از طربق پست الکترونیکی پیام تسلیت خود را به دولت و ملت ایران ابراز می کننند.

مسوول دیپلماسی عمومی و رسانه ای سفارت جمهوری اسلامی ایران  نیز با بیان اینکه رسانه های روسیه از بدو این اقدام تروربستی مهمترین عناوین خبرهای خودشان را به این واقعه اختصاص دادند، گفت: رسانه ها عمدتا به این نکته تاکید کردند که این حادثه یک عملیات تروریستی است و نمی تواند منصوب به یک شخص یا گروه باشد بلکه پشت این حادثه یک دولت قرار داشته است.


 مسعود افشار تصریح کرد: بیشتر این رسانه ها بر دست داشتن رژیم صهیونیستی در این حادثه تاکید داشتند.


 

 ترور محسن فخری زاده دانشمند هسته ای و دفاعی ایران، موجی از محکومیت شدید این اقدام تروریستی را از سوی مقامات و نهادهای رسمی روسیه و شخصیت های علمی این کشور به دنبال داشته است.

دکتر محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع که مقام معظم رهبری ایشان را دانشمند ممتاز و برجسته هسته ای و دفاعی ایران توصیف کردند، عصر جمعه هفتم آذرماه در بلوار شهید مصطفی خمینی شهر آبسرد از توابع شهرستان دماوند و در شرق تهران در جریان یک عملیات تروریستی و بدست عناصر جنایتکار رژیم صهیونیستی به شهادت رسید.

محمد جواد ظریف وزیر خارجه ایران در واکنش به ترور و شهادت فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع به نقش رژیم صهیونیستی در این عملیات تروریستی اشاره کرد و از جامعه جهانی و بخصوص اتحادیه اروپا خواست تا استانداردهای دوگانه شرم آور خود را پایان دهند و این اقدام تروریستی دولتی را محکوم کنند.

امیر حاتمی وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران نیز از شهید فخری زاده به عنوان یک عنصر موثر در نوآوری های دفاعی یاد کرد و افزود: دشمن هر جایی که برای ملت عزیز ایران یک گام موثر و بلند برداشته شود، آنجا را هدف قرار می‌دهد و وزارت دفاع به عنوان یک حوزه کاملا موثر همواره مورد نظر و تهاجم دشمن بوده است.


.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

سرخط اخبار جهان