کلاهبرداری جدید از رانندگان اینترنتی

تهران- ایرنا- پلیس در اعلام مهم ترین حوادث ۲۴ ساعت گذشته از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که از رانندگان اینترنتی با روش خاصی کلاهبرداری می کرد.

به گزارش ایرنا از پایگاه خبری پلیس، سرهنگ رسول جلیلیان رئیس پلیس فتا استان البرز در تشریح این خبر گفت: چندی پیش یکی از شهروندان  که به عنوان راننده در یکی از شرکت های تاکسی‌های اینترنتی فعالیت می‌کرد به این پلیس مراجعه نمود و ادعایی مبنی بر کلاهبرداری اینترنتی توسط یکی از دنبال کنندگان حساب اینستاگرامی‌ خود را داشت، لذا رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس قرار گرفت.

این مقام مسئول گفت: پس از بررسی‌های فنی توسط کارشناسان پلیس فتا و همچنین اظهارات شاکی مشخص شد چندی پیش مسافری که سوار خودرو شاکی شده بود برای پرداخت کرایه از راننده تقاضای کارت بانکی نموده و راننده نیز اقدام به ارسال تصویری از کارت بانکی خود به مسافر می‌کند و همین موضوع سرآغاز یک کلاهبرداری میلیونی می‌گردد.

سرهنگ جلیلیان گفت: فرد کلاهبردار پس از دریافت مشخصات بانکی راننده برای جلب اعتماد وی مقداری بیشتر از کرایه را به حساب راننده واریز نموده و از او میخواهد که بعنوان راننده خانوادگی آن ها فعالیت کند.

وی افزود: متهم  پس از اخذ مشخصات حساب بانکی راننده در اقدامی شیادانه صفحه اینستاگرامی مشابه با هویت وی در فضای سایبر ایجاد کرده و در قدم بعدی با شناسایی بیش از ۶۰ فالور از دنبال کنندگان وی در اینستاگرام،  پیامی با محتوای درخواست پول را برایشان ارسال می‌کند که در این راستا در مجموع ۳۵۰ میلیون ریال از دوستان و آشنایان وی به حساب شخص راننده  مبالغی را واریز می کنند و سپس در سناریو بعدی کلاهبردار با راننده تماس گرفته و ادعا می‌کند که مبلغ ۳۵ میلیون تومان به حسابش واریز نموده، راننده در حالی که به هیچ عنوان از واقعیت امر خبر نداشت پس از بررسی حساب بانکی‌اش و صحت پول واریزی اقدام به انتقال مبلغ به حساب فرد کلاهبردار می‌کند.

رئیس پلیس فتا استان البرز گفت: پس از انجام تحقیقات لازم و مشخص شدن نحوه کلاهبرداری از راننده تاکسی اینترنتی و حضور بیش از ۶۰ شاکی پرونده در پلیس فتا، تیمی از کارشناسان این پلیس با اقدامات فنی و پلیسی مخفیگاه شیاد اینترنتی مورد شناسایی قرار گرفت و طی هماهنگی با مراجع قضائی متهم دستگیر شد.  

گرداننده چالش‌های غیراخلاقی در دام قانون افتاد

سرهنگ محسن محمودی رئیس پلیس فتا استان آذربایجان شرقی از شناسایی و دستگیری فردی خبر داد که ایجاد کننده چالش‌های غیرمتعارف و انتشار دهنده عکس‌های غیر اخلاقی در بستر شبکه‌های اجتماعی بود.

وی گفت: با رصد و پایش فضای مجازی توسط کارشنان پلیس فتا استان مشاهده شد که یکی از صفحات اینستاگرامی اقدام به راه اندازی چالش‌های غیراخلاقی و ترویج فساد در جامعه کرده است که با قید فوریت موضوع در دستور کار این پلیس قرارگرفت.

وی افزود: با بررسی ابعاد موضوع مشخص شد گرداننده این صفحه، از کاربران درخواست داشته است تا تصاویر و کلیپ‌های غیرمتعارف و مبتذل خود را به این شخص ارسال کرده و در این چالش غیراخلاقی شرکت کنند.

سرهنگ محمودی با بیان اینکه موضوع فقط به گرفتن عکس و فیلم ختم نمی‌شده ادامه داد: گرداننده این صفحه با گرفتن موارد غیراخلاقی از کاربران با محتواهای متنی و تصویری این مطالب را در دید عموم بارگزاری نموده و باعث رواج فساد و بی بند و باری و کاهش امنیت اجتماعی در شبکه‌های پیام رسان می‌شد که با تلاش کارشناسان سایبری استان و اقدامات تخصصی صورت گرفته، سازنده صفحه غیراخلاقی که باعث مکدر شدن اذهان شده بود مورد شناسایی قرار گرفت.

این مقام سایبری در ادامه از دستگیری این متهم خبر داد و اعلام داشت: با رصدهایی که پلیس فتا در تمامی حوزه‌های فضای مجازی دارد پس از اقدامات شناسایی با هماهنگی مقام محترم قضایی این مجرم سایبری در دام قانون افتاد.

فروش یخچال اقساطی شهروند اصفهانی را وسوسه کرد

سرهنگ سیدمصطفی مرتضوی رئیس پلیس فتا استان اصفهان از دستگیری فردی خبر داد که با وعده فروش اقساطی یخچال، اقدام به دریافت مبلغ ۲۰ میلیون ریال به عنوان بیعانه از هموطنان کرده بود.

وی افزود: شکایت یکی از شهروندان مبنی بر اینکه با وعده فروش اقساطی یخچال مورد کلاهبرداری اینترنتی قرار گرفته است، رسیدگی به موضوع در دستور کار کارشناسان پلیس فتا قرار گرفت.  با ثبت اظهارات شاکی و بررسی تبلیغات کاذب متهم در فضای مجازی مشخص شد فروش اقساطی یخچال به قصد کلاهبرداری از شهروندان می‌باشد که در نهایت با انجام تحقیقات فنی و تخصصی، کارشناسان سایبری متهم را شناسایی کردند وضمن دستگیری وی،  به پلیس فتا انتقال دادند.

توقیف تانکر حامل گازوئیل قاچاق 

سردار عبدالرضا ناظری فرمانده انتظامی استان کرمان از توقیف یک دستگاه تانکر حامل ۳۰ هزار لیتر گازوئیل قاچاق درعملیات پلیس شهرستان نرماشیر خبر داد و گفت: ماموران پلیس آگاهی شهرستان نرماشیر در پی اجرای طرح های مستمر تشدید برخورد با قاچاق کالا و سوخت هنگام کنترل محور"بم-نرماشیر"یک دستگاه تانکر سوخت رسان را جهت بررسی متوقف کردند.

وی افزود: در بازرسی انجام شده مشخص شد این تانکر حامل۳۰ هزار لیتر گازوئیل فاقد مجوز است که با بارنامه پارافین از"اصفهان"به سمت مناطق شرق کشور بارگیری شده است تا در ادامه به خارج از کشور منتقل شود.  راننده این تانکر به مراجع قضائی معرفی شد.

 کشف یک تن و ۲۵۰ کیلوگرم انواع مواد افیونی

سردار کیوان ظهیری فرمانده انتظامی غرب استان تهران از اجرای طرح مقابله با توزیع کنندگان موادمخدر با عنوان طرح نجات یک و کشف یک تن و ۲۵۰ کیلوگرم انواع مواد افیونی خبر داد و گفت: در ۴۸ ساعت گذشته، اولین طرح مقابله با توزیع کنندگان و فروشندگان موادمخدر بنام طرح نجات یک در ۶ شهرستان غرب استان تهران با بهره گیری از کلیه امکانات نیروی انسانی و تجهیزاتی پلیس به مرحله اجرا گذاشته شد.

وی افزود: در جریان اجرای این طرح با دستگیری ۲ هزار و ۵۰ توزیع کننده و فروشنده موادمخدر، بیش از یک تن و۲۵۰ کیلوگرم انواع موادمخدر شامل تریاک، شیشه و حشیش کشف شد.  جمع آوری ۷۰۰ معتاد متجاهر از سطح ۶ شهرستان غرب استان تهران از دیگر نتایج مهم اجرای این طرح بود.

کشف ۱۰ تن روغن احتکاری

سرهنگ فرزاد تاجره جانشین فرمانده انتظامی استان گلستان از کشف ۱۰ تن روغن احتکاری در شهرستان گرگان خبر داد و گفت: ماموران پلیس امنیت عمومی استان پس از یک سری اقدامات اطلاعاتی موفق به شناسایی محل دپوی روغن های احتکاری در شهرستان گرگان شدند.

وی افزود: ماموران پس از هماهنگی با مراجع قضائی و با همراهی کارشناسان اداره صمت، بهداشت، بسیج ادارات و تعزیرات حکومتی شهرستان از انبار مورد نظر بازرسی که ۱۰ تن روغن نباتی احتکار شده کشف و پس از صورتجلسه تحویل مراجع ذی صلاح دادند.

این مقام انتظامی تصریح کرد: برابر اعلام کارشناسان ارزش ریالی روغن کشف شده ۳ میلیارد ریال برآورد شده است که با دستور مقام قضائی انبار پلمب و یک متهم نیز دستگیر و به مراجع قضائی معرفی شد.

کشف ۱۰۰ تن خوراک دام و طیور فاسد 

سردار حاجی محمد مهدیان نسب فرمانده انتظامی استان لرستان از شناسایی انبار دپوی خوراک دام و طیور فاسد در شهرستان " کوهدشت " خبر داد و گفت: در این راستا ۱۰۰ تن خوراک دام فاسد به ارزش ۸ میلیارد ریال کشف شد.

وی افزود: ماموران انتظامی شهرستان کوهدشت با دریافت گزارشی مبنی بر دپوی خوراک دام و طیور فاسد در یک انبار، بلافاصله جهت  بررسی موضوع وارد عمل شدند.

وی افزود: عوامل انتظامی پس از بررسی صحت خبر، تحقیقات گسترده  را آغاز و انبار مورد نظر که متعلق به یکی از فروشندگان و توزیع کنندگان خوراک دام و طیور شهرستان بود را  شناسایی کردند.

فرمانده انتظامی استان لرستان ادامه داد : ماموران انتظامی  پس از هماهنگی با مقام قضائی به همراه کارشناسان سازمان جهاد کشاورزی در بازرسی از محل مورد نظر۱۰۰ تن خوراک دام و طیور فاسد کشف و یک نفر را دستگیر کردند.

سردار مهدیان نسب با بیان اینکه کارشناسان ارزش این محموله را ۸ میلیارد ریال برآورد کردند  بیان داشت : در بررسی های بعدی مشخص شد فرد سودجو قصد داشت  خوراک  دام و طیور فاسد  را بین دامداران و مرغداری ها، به فروش برساند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 0 =

سرخط اخبار جامعه