فرماندار : تداوم دورهمی‌ها علت طولانی شدن قرمزی کرونایی آمل است

ساری - ایرنا - فرماندار آمل با انتقاد از تداوم برگزاری مهمانی‌ها و دورهمی خانوادگی و دوستانه در این شهرستان ، گفت : این موضوع مهم‌ترین علت طولانی شدن وضعیت قرمز کرونایی آمل است و برای کنترل آن هم رایزنی با ریش سفیدان را در دستور کار قرار داده‌ایم.

به گزارش ایرنا ، ستاد ملی مقابله با کرونا روز سه شنبه با اعلام فهرست جدید شهرهای کرونایی کشور ، وضعیت آمل را به همراه پنج شهرستان دیگر مازندران با گذشت حدود ۲ هفته از اجرای محدودیت های جامع و هوشمند ضدکرونایی قرمز اعلام کرد.

آمل جزء سه شهرستانی بود که از اول آذر ماه امسال در وضعیت قرمز قرار داشت . انتظار می رفت اجرای محدودیت های هوشمند وضعیت این شهرستان را به نارنجی برساند.

علیرضا شریعت روز چهارشنبه در پاسخ به پرسش خبرنگار ایرنا در باره چرایی تغییر نکردن وضعیت شهرستان به رغم اجرای محدودیت های جامع ، گفت : تمامی محدودیت ها و مقررات در شهرستان در سطح بالا اجرایی شد . حتی برای اجرای گسترده پروتکل های بهداشتی و محدودیت ها علاوه بر بهره مندی از نیروهای انتظامی ، از نیروهای مردمی و نظامی همچون بسیج و سپاه نیز کمک گرفتیم.

وی افزود : با وجود افزایش سختگیری ها ، پرونده پذیرش بیماران جدید مبتلا به کووید-۱۹ در بیمارستان های شهرستان نشان می دهد که دوسوم آنها به خاطر شرکت در دورهمی ها و مراسم جشن و عروسی یا عزا مبتلا شده اند. این وضعیت بی توجهی مردم بسیار نگران کننده است زیرا با تداوم این شرایط باید انتظار روزهای سخت تری را داشته باشیم.

فرماندار آمل توضیح داد : اجرای طرح منع تردد از ساعت ۲۱ تا چهار صبح را به منظور جلوگیری از شب نشینی های خانوادگی و دروهمی ها به طور کامل در شهرستان اجرا کردیم . در همین ایام مالکان بیش از ۲ هزار دستگاه خودرو در شهرستان به دلیل تعرض از محدودیت شبانه جریمه شده اند که نشان از بی توجهی و بی اعتنایی به محدودیت ها توسط برخی افراد دارد. 

وی با اعلام این که اعمال محدودیت های سختگیرانه تر برای معیشت مردم خطرناک است ، گفت : تا زمانی که  مردم از برگزاری دورهمی و تجمع خودداری نکنند، حتی در صورت تعطیلی کامل ، باز هم شهرستان از حالت قرمز خارج نخواهد شد.

شریعت افزود : متاسفانه تعطیلی ادارات و برخی مشاغل هم زمینه ساز و تشدید برگزاری دورهمی ها در شهرستان شده است. اکنون نهایت توان شهرستان را برای مدیریت وضعیت گذاشته ایم ولی همه چیز به رعایت مردم بستگی دارد و صرف مدیریت دولتی مشکلی را حل نمی کند. 

وی ادامه داد : به دلیل بافت طایفه ای آمل در حال گفت و گو با ریش سفیدان هر طایفه جهت آگاه سازی مردم هستیم تا حداقل از این طریق بتوانیم تا حدودی مانع از برگزاری دورهمی ها شویم. 

کوچ زمستانه دورهمی‌ها به ییلاقات

فرماندار آمل همچنین گفت : تعطیلی ، محدودیت ها و منع تردد باعث شده برخی از دورهمی ها برای پنهان ماندن از چشم عوامل اجرایی محدودیت کرونایی به ییلاقات منتقل شود و در چند روز اخیر گزارشات زیادی از برگزاری مهمانی در ییلاقات دریافت کرده ایم.

وی افزود : در این زمینه نیز به دهیاران و شورای روستاها تاکید و ابلاغ کرده ایم در صورت برگزاری هرگونه دورهمی و مهمانی ، به متولیان امر تذکر داده و در صورت سرپیچی از طریق نیروی انتظامی با آنها برخورد شود.

مقام عالی دولت در شهرستان آمل همچنین از رسانه ها خواست تا به شرایط قرمز و همچنین بی اعتنایی مردم  به فاصله گذاری اجتماعی ورود کنند و تاکید کرد : نه امکان این وجود دارد که برای هر خانه یک بازرس بگذاریم و نه شان مردم فهیم آمل این است که با برخورد انتظامی رو به رو  شوند. 

شریعت تداوم محدودیت های کرونایی و یا اعمال محدودیت های جدید را برای اقتصاد آمل بسیار آسیب زننده توصیف کرد و گفت : برخی با بی مسئولیتی حق شهروندی دیگران و تلاش های آنان را که از ابتدای شیوع کرونا همواره پروتکل های بهداشتی را رعایت کرده اند ، ضایع می کنند . 

وی تاکید کرد : تداوم ۶ ماهه شرایط قرمز کرونایی در آمل در شان مردم مازندران و این شهرستان نیست . کادر درمانی و نیروی انتظامی بدون استراحت شبانه روز برای مدیریت کرونا تلاش می کنند. از این پس به کسی اجازه نخواهیم داد تا به خاطر میل شخصی زحمت این عزیزان را هدر داده و جان مردم را به خطر بیاندازد. 

فرماندار آمل برخورد با متخلفین محدودیت های کرونایی را سخت و بدون تعارف عنوان کرد و گفت : هیچکس حق ندارد با افرادی که حقوق شهروندی مردم آمل را به خطر می اندازند با اغماض برخورد کند. 

بر اساس آخرین آمار شبکه بهداشت و درمان آمل در حال حاضر بیش از ۱۵۰ بیمار مبتلا به کووید-۱۹ در پنج بیمارستان این شهر بستری هستند.

مازندران ۲۲ شهرستان دارد که از این تعداد وضعیت ۶ شهرستان در حال حاضر قرمز و بقیه نارنجی است. مسئولان بهداشت و درمان و فرمانداران برخی از شهرستان های نارنجی مازندران هم امروز هشدار داده اند که وضعیت آنها هم در آستانه قرمز شدن است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها