آذربایجان‌غربی سردترین شب امسال خود را سپری کرد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: با ریزش هوای سرد به منطقه حداقل دمای هوا در بسیاری از مناطق آذربایجان‌غربی به زیر صفر کاهش یافت و این استان سردترین شب امسال خود را سپری کرد.

اردلان محمدپور روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: با خروج سامانه بارشی از روز دوشنبه و ریزش هوای سرد، حداقل دمای هوا در بسیاری از مناطق آذربایجان‌غربی به طور میانگین سه درجه سانتی‌گراد کاهش یافت و در شبانه‌روز گذشته بوکان با دمای منفی ۵.۱ درجه سانتی‌گراد سردترین شهر استان بود.

وی اضافه کرد: در این مدت دمای هوا در چالدران به منفی پنج درجه سانتی‌گراد، اشنویه منفی ۴.۵ درجه سانتی‌گراد، پیرانشهر منفی ۴.۴ درجه سانتی‌گراد، مهاباد منفی چهار درجه سانتی‌گراد، سردشت و شاهین دژ هر کدام منفی ۳.۷ درجه سانتی‌گراد و پلدشت و تکاب منفی سه درجه سانتی‌گراد رسید.

رییس اداره هواشناسی مهاباد گفت: در شبانه‌روز گذشته خوی با حداکثر دمای ۱۰ درجه سانتی‌گراد گرمترین شهر استان بود و در این مدت دمای هوای ارومیه بین صفر و چهار درجه سانتی‌گراد و مهاباد بین منفی چهار و صفر درجه سانتی‌گراد در نوسان بود.

وی افزود: بررسی نقشه‌های پیش‌بینی و پیش‌یابی بیانگر ابری و نیمه ابری بودن هوای استان در روزهای آتی است و جز مه صبحگاهی پدیده‌ای خاص برای استان پیش‌بینی نمی‌شود. 

اداره‌کل هواشناسی آذربایجان‌غربی دارای ۱۸ ایستگاه هواشناسی اصلی و تکمیلی و بیش از ۱۲۰ ایستگاه باران‌سنجی و اقلیم‌شناسی است که از ایستگاه‌های هواشناسی استان، ۹ ایستگاه اصلی (سینوپتیک) و ۹ ایستگاه هم تکمیلی هستند.

ایستگاه هواشناسی مهاباد در سال ۱۳۳۵ به عنوان ایستگاه باران‌سنجی راه‌اندازی شد و از سال ۱۳۶۴ به ایستگاه سینوپتیک (اصلی) ارتقا یافت و در طول شبانه‌روز (هر ساعت یک بار) تغییرات هواشناسی در آن اندازه گیری و ثبت می‌شود.

آذربایجان‌غربی از استان‌های شمال‌غربی کشور است که در منطقه‌ای کوهستانی واقع شده و میانگین بارندگی سالانه در این استان در حدود ۳۴۰ میلی‌متر است؛ بارش‌ها در این استان از آبان‌ماه شروع می‌شود و تا اوایل خرداد هر سال ادامه دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها