۱۲ آذر ۱۳۹۹،‏ ۹:۱۳
کد خبرنگار: 1498
کد خبر: 84131978
۰ نفر

برچسب‌ها

کاوشگر چینی با موفقیت روی ماه فرود آمد

تهران- ایرنا- سازمان هوای فضای چین اعلام کرد که کاوشگر «چانگ ئه ۵» این کشور روز گذشته /سه شنبه/ با موفقیت روی ماه فرود آمده و تصاویری را از سطح ماه به زمین مخابره کرده است.

به گزارش ایرنا رادیو بین المللی چین روز چهارشنبه گزارش کرد، این کاوشگر سپس عملیات نمونه برداری  را آغاز کرد که پیش بینی می شود که ۲ روز طول بکشد قرار است «چانگ ئه ۵» حدود ۲ کیلوگرم نمونه از ماه جمع آوری کند.  

چانگ ئه -۵ که متشکل از یک مدارگرد، یک سطح نشین، یک بالابرنده و یک بازگشت کننده است، در حین انتقال به (مدار) زمین- ماه، دو اصلاح مداری انجام داده و به اهداف مورد انتظار خود رسیده است.

هدف کاوشگر چانگ ئه -۵ که به نام الهه ماه باستانی چینی نام گذاری شده است، بازگرداندن ۲ کیلوگرم (۴/۱ پوند) از نمونه سنگ‌های کره ماه از یک منطقه بازدید نشده در یک دشت بزرگ گدازه معروف «اقیانوس طوفان ها» است.

متخصصان درباره اهمیت تحقیق روی خاک کره ماه می‌گویند بررسی نمونه‌های خاک کره ماه که توسط این کاوشگر جمع آوری می‌شود، برای آشنایی با تاریخ خاک کره ماه و حتی فعالیت‌های خورشید کمک زیادی خواهد کرد.

اگر چین در این مأموریت موفق شود، این موفقیت در تاریخ این کشور ثبت می شود. بشر از سال ۱۹۷۶ که اتحاد جماهیر شوروی سابق در مأموریت رباتیک خود به ماه (Luna ۲۴) مقداری از خاک کره ماه را به زمین منتقل کرد، تاکنون هیچ ماده‌ای را از ماه به زمین منتقل نکرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار جهان