دعوت از متخصصان محیط زیست برای بررسی علت مرگ نهنگ‌ها

کیش-ایرنا- پس از مشاهده دومین لاشه نهنگ در سواحل کیش،‌ مدیرعامل سازمان منطقه آزاد کیش در نامه‌ای خطاب به رئیس سازمان حفاظت محیط‌زیست، خواستار اعزام گروهی از متخصصان این سازمان برای بررسی علت این رخداد شد.

 در نامه غلامحسین مظفری به عیسی کلانتری آمده است: طی دو هفته گذشته، لاشه دو نهنگ در سواحل جزیره کیش رویت شد، که پدیدار شدن لاشه دومین نهنگ در فاصله کمتر از پانزده روز، موجب نگرانی فعالان و علاقمندان محیط زیست شده است.

 مظفری با تاکید بر اهمیت بررسی جوانب مختلف وقوع این پدیده کم سابقه در جزیره کیش تاکید کرده است: با عنایت به نامعلوم بودن علت مرگ دو نهنگ در فاصله زمانی کم و همچنین نگرانی دوستداران محیط زیست خواهشمند است نسبت به اعزام گروهی از کارشناسان و متخصصان جهت بررسی علل این پدیده در اسرع وقت اقدام لازم صورت گیرد.

عصر دیروز، لاشه دومین نهنگ به فاصله کمتر از ۱۴ روز از نهنگ قبلی در سواحل جزیره کیش مشاهده شد. 

این لاشه نهنگ که  طبق تخمین محیط بانان در ساحل پر تردد شرقی به گل می نشست، با تلاش دست اندرکاران محیط زیست سازمان منطقه آزاد کیش و برای پیشگیری از انتشار بوی نامطبوع و رفاه حال ساکنان و گردشگران، به ساحل خلوتی انتقال یافت.

رئیس اداره محیط زیست منطقه آزاد کیش نیز با اشاره به نامعلوم بودن علت مرگ نهنگ گفت:  با توجه به اینکه دفن لاشه در خاک بر کیفیت و مقاومت استخوان های نهنگ تاثیر منفی دارد، این بار و با حمایت بخش خصوصی اسکلت نهنگ در آب از لاشه جدا شده و در ساحل به هم وصل می شود تا جهت استفاده های آموزشی و پژوهشی به موزه پژوهشکده دریایی کیش منتقل شود.

مریم محمدی افزود: در این روش مشکل تولید بوی نامطبوع به واسطه دفن لاشه کامل در سواحل ماسه ای نیز برطرف می شود.

این در حالی است که نهنگ قبلی که به طول ۱۴ متر و از گونه "براید" در ساحل سیمرغ کیش به گل نشسته بود،‌ در سواحل ماسه ای دفن شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 5 =

سرخط اخبار استان‌ها