دقت‌ کنیم تا احمدی‌نژاد جدید ظهور نکند

تهران= ایرنا- جلال میرزایی می‌گوید: سیاسیون اول باید برای روی‌کارآمدن احمدی‌نژاد در سال ۸۴ یک عقبگرد به گذشته بزنند و بررسی کنند، چطور شد، شخصی مانند احمدی‌نژاد در سال ۸۴ به ریاست‌جمهوری رسید.

روزنامه آرمان ملی در گفت و گو با جلال میرزایی نماینده مجلس در دوره دهم می آورد: هر روز که به پایان دولت دوازدهم نزدیک‌تر می‌شویم، حمله به شخص رئیس‌جمهور بیشتر می‌شود. کار به جایی رسیده است که بعضی از نمایندگان بدون هیچ ترسی حسن روحانی را تهدید به محاکمه و زندانی کردن می‌کند و البته موضوع ظهور محمود احمدی‌نژاد جدید در انتخابات ۱۴۰۰ مساله مهمی است که دارای اهمیت بالایی است. در همین راستا «آرمان ملی» با جلال میرزایی نماینده مجلس دهم به گفت‌وگو پرداخته است که در ادامه می‌خوانید.

اخیرا برخی ریش‌سفیدان احزاب گفته‌اند که نباید اصلاح‌طلبان با فاصله گرفتن از انتخابات ۱۴۰۰ باعث ظهور احمدی‌نژاد جدید شوند. با توجه به شرایط کشور فکر می‌کنید اصلاح‌طلبان در انتخابات سال آینده شانسی برای پیروزی دارند؟

سیاسیون اول باید برای روی‌کارآمدن احمدی‌نژاد در سال ۸۴ یک عقبگرد به گذشته بزنند و بررسی کنند چطور شد شخصی مانند احمدی‌نژاد در سال ۸۴ به ریاست‌جمهوری رسید. نکته بسیار مهم و درس‌آموزی که قشر اصلاح‌طلب باید از آن در انتخابات ۱۴۰۰ درس بگیرید، اختلافاتی بود که در بین آنها برای رسیدن به یک کاندیدای واحد وجود داشت. به‌خصوص اصلاح‌طلبان اختلافات زیادی برای انتخابات داشتند و این اختلاف‌ها باعث شد آنها نتوانند از این فرصت استفاده درست کنند و اختلافات در انتخاب کاندیداها مشهود بود. بخشی از این طیف به سمت آقای مصطفی معین رفتند و عده‌ای هم درباره مرحوم آیت‌ا...هاشمی رفسنجانی نظراتی داشتند و تایید صلاحیت آقایان مهرعلیزاده و معین هم در آن شرایط باعث شد که اختلافات، توان و ظرفیت اصلاح‌طلبان پخش شود و نتوانستند به یک سازوکار متمرکز و مشخصی برسند و نتیجه لازم را از انتخابات به‌دست بیاورند.

بنابراین باید به این نکته توجه کنیم که اصلاح‌طلبی جریانی است که اهل گفت‌وگو است و نباید مانند سال ۸۴ دچار اختلافاتی برای اعلام کاندیداها شوند. اصلاح‌طلبان می‌توانند با رایزنی به یک انسجام برسند و مشکلات را باید کنار بگذارند و نباید فرصت را برای رایزنی و رسیدن به یک اتحاد از دست بدهند. دبیرکل حزب اعتماد ملی با توجه شناخت و تجربه‌ای که از سال‌های قبل دارند، نکاتی را که درباره ظهور احمدی‌نژاد و انتخابات سال آینده مطرح کرده‌اند بسیار درست و مهم است. در شرایط فعلی جامعه جریان اصلاح‌طلبی که دربرگیرنده طیف‌های مختلف است، نباید منافع خود را بر منافع آینده اصلاحات و آینده کشور ترجیح بدهند. اگر برخی از اصلاح‌طلبان این کار را انجام بدهند باعث بروز مشکلاتی در آینده این جریان خواهند شد. بعضی‌ها باید از توقعات خود در جامعه کم کنند و نباید منفعت‌گرا باشند، مخصوصا درحال حاضر که ما رقبای پیچیده‌ای را بر سر راه داریم و از نظر برخی از آنها هدف رسیدن به قدرت است. این جریان از هر ابزاری برای رسیدن به قدرت استفاده می‌کنند و فقط پیروز شدن در انتخابات ۱۴۰۰ را می‌خواهند.

چرا برخی از تندروها در این شرایط حساس به رئیس‌جمهور حمله می‌کنند؛ انتقادهای بی‌اساس از رئیس‌جمهور در شرایطی که جامعه ما به وحدت نیاز دارد، باعث می‌شود مردم از شرکت کردن در انتخابات ناامید شوند؟

جریانی در جامعه به اسم نواصولگرایان شکل‌ گرفته که توجه صددرصدی به منافع ملی ندارند و فقط به دنبال مقاصد سیاسی خود هستند و به خواسته‌های مردم اهمیت نمی‌دهند اما قبلا ما در اصولگرایان سنتی گروهی داشتیم که مصالح جامعه را به همه موضوعات ترجیح می‌دادند و سعی‌ داشتند سخنان خود را با اتفاقات سیاسی که در جامعه رخ می‌دهد، هماهنگ کنند. اما جریان جدید اصولگرایان این بینش سیاسی را لحاظ نمی‌کند و بدترین هجمه‌ها را به رئیس‌جمهور دارند و این جریان خیلی پایبند به منافع ملی نیست. نواصولگرایان برای رسیدن به قدرت از هر ابزاری استفاده می‌کنند و این مساله‌ای است که برای آنها همه موضوعات مهم‌تر است. اصولگرایان از شهادت سردار سلیمانی و همچنین شهید فخری‌زاده برای رسیدن به قدرت استفاده می‌کنند و واقعا درست نیست که شما از شهادت بزرگانی مانند سردار سلیمانی و فخری‌زاده سوءاستفاده‌های سیاسی می‌کنید.

اصولگرایان به جای اینکه به انسجام داخلی کمک کنند، به اختلافات در کشور دامن می‌زنند و شما نگاه کنید تندروها با شهادت دکتر فخری‌زاده چگونه شروع به تهمت و افترا به دولت و نیروهای طرفدار آن کردند. مشاهده کردید که آقای خضریان به‌عنوان یک نماینده مجلس چه صحبت‌هایی انجام دادند و به اعتقاد بنده آنچه برای آنها از همه موضوعات مهم‌تر است، رسیدن به قدرت با هر ابزاری که توانایی استفاده از آن را دارند. مشخص نیست این نواصولگرایان قدرت برای چه می‌خواهند و چرا فقط شعار می‌دهند. ما شاهد این بودیم که جریان نواصولگرایی شعار خدمت به مردم می‌دادند، اما در این مدت اخیر همه متوجه شدند که جریان نواصولگرایی گنجایش خدمت به مردم ندارد و از هر راهی فقط برای رسیدن به منافع خود استفاده می‌کنند. ما شاهد آن هستیم که اصولگرایان در مجلس دهم با وجود اینکه هنوز هیچ اتفاقی نیفتاده است برای زندانی کردن مخالفان خود بعد از انتخابات ۱۴۰۰ خط و نشان می‌کشند.

اصولگرایان از دکتر روحانی که هنوز رئیس‌جمهور کشور است و تمام تلاش‌های خود را انجام می‌دهد تا فشارهای بیرونی را کمتر کند، تهدید به زندانی کردن می‌کنند و البته وزیر امورخارجه را که در این سال‌ها تمام تلاش خود را انجام داده تا تحریم‌ها برداشته شود تهدید به زندانی کردن می‌کنند. بنابراین مردم ما باید توجه داشته باشند که این جریان نجابت لازم را برای اینکه یک دوره ۴ساله امور اجرائی کشور را در دست بگیرند، فعلا ندارند و جریان‌ اصولگرایی فقط دنبال هدف جناحی خودشان هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار پژوهش