طرح محدودیت‌های جدید کرونایی دولت انگلیس از سد پارلمان گذشت

لندن – ایرنا – طرح محدودیت‌های جدید کرونایی دولت انگلیس برای اینکه از فردا (چهارشنبه) پس از پایان دور دوم قرنطینه سراسری در این کشور به اجرا گذاشته شود از سد پارلمان گذشت.

به گزارش ایرنا، این طرح در رای‌گیری سه‌شنبه شب مجلس عوام با اختلاف زیاد ۲۱۳ رای به تصویب رسید و به این ترتیب از فردا بیشتر مناطق انگلیس در بالاترین سطح محدودیت‌های کرونایی (سطح ۳) قرار خواهند گرفت.

بر اساس این طرح، حدود ۲۱ منطقه از جمله منچستر، بیرمنگهام، نیوکاسل، لیدز، بریستول، کاونتری در بالاترین سطح محدودیت‌های کرونایی خواهند بود. به این ترتیب خانواده‌ها قادر به ملاقات‌ با یکدیگر در محیط‌های بسته نبوده،  تمام مهمان‌خانه‌ها و هتل‌ها تعطیل و شهروندان جز در موارد ضروری قادر به خروج از محل سکونت خود نخواهند بود.
در همین حال لندن، لیورپول و شماری از مناطق جنوبی انگلیس در سطح دوم محدودیت‌های کرونایی قرار خواهند گرفت. بر اساس دستورالعمل‌های بهداشتی، سطح دو و سه شباهت‌های زیادی به یکدیگر دارند، با این تفاوت که خانواده‌هایی که در یک حلقه قرار دارند می‌توانند در محیط بسته با یکدیگر ملاقات کنند. همچنین تجمعات تا حداکثر ۶ نفر در مناطق باز آزاد است.
بر اساس گزارش وزارت بهداشت انگلیس تنها دو منطقه در سطح اول، یعنی پایین‌ترین مرحله از محدودیت‌های کرونایی قرار خواهند داشت. 
«مت هنکاک» وزیر بهداشت انگلیس می‌گوید که گرفتن این تصمیم‌ها آسان نبوده اما برای مهار شیوع کرونا و حفاظت از سازمان ملی درمان لازم بوده است. وی با بیان این ادعا که قرنطینه سراسری در کشور باعث کاهش آمار شیوع کرونا و فشار بر سازمان خدمات درمانی شده است افزود:‌ امید در انتهای افق دیده می‌شود اما هنوز باید جلوتر رفت و تلاش کرد.
با این حال در رای گیری امشب، اعضای حزب کارگر به عنوان اصلی‌ترین جریان مخالف دولت انگلیس به این طرح رای ممتنع داده و ۵۶ نفر از هم‌حزبی‌های نخست وزیر نیز با طرح یادشده مخالفت کردند. 
نمایندگان مخالف استدلال می‌کنند که حوزه انتخاباتی آن‌ها در حالی که با میزان کمی از ابتلا به ویروس کرونا روبرو است اما با شدیدترین محدودیت‌ها مواجه است. برخی دیگر از قانون‌گذاران نیز می‌گویند که تدابیر جدید موجب آسیب اقتصادی بی‌مورد به کسب‌وکارهای محلی می‌شود.
نخست وزیر انگلیس هفته گذشته در نامه‌ای به هم‌حزبی‌های خود اطمینان داد که محدودیت‌های جدید کرونایی سوم فوریه (۱۵ بهمن) پایان می‌یابد. در این نامه که یک نسخه آن به اسکای نیوز درز کرد بوریس جانسون نوشته که محدودیت‌های جدید هر دو هفته یکبار بازنگری خواهد شد.  وی افزود که پارلمان سرانجام ۲۷ ژانویه (۸ بهمن) به تداوم یا توقف محدودیت‌ها رای خواهد داد.
جانسون همچنین امیدوار است از هفته آینده طرح سراسری واکسیناسیون کرونا را آغاز کند. او شنبه گذشته معاونت جدیدی را در وزارت بهداشت به منظور نظارت بر اجرای این عملیات تشکیل داد.
«ندیم زهاوی» که به طور هم‌زمان معاونت وزارت بازرگانی انگلیس را برعهده دارد مامور شده تا سریعا به طرح یادشده جامه عمل بپوشاند. دولت امیدوار است تا تابستان سال آینده تمام شهروندان این کشور را در برابر ویروس کرونا واکسینه کند.    
بر اساس آخرین آمار منتشر شده، ویروس کرونا ظرف ۲۴ ساعت گذشته جان ۶۰۳ نفر را در انگلیس گرفته و تعداد کل فوتی‌ها را به ۵۹ هزار و ۵۱ نفر رسانده است.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =

سرخط اخبار جهان