چرا باید حوزه سلامت در شهرداری تهران یک نهاد مستقل باشد؟

تهران- ایرنا- عضو هیأت علمی دانشگاه علوم پزشکی ایران می‌گوید: ادغام اداره‌کل‌های محیط زیست و سلامت در پایتخت اقدام خوبی نیست زیرا موضوعات مربوط به سلامت در شهری مانند تهران متنوع بوده و نهادهای مسئول در زمینه سلامت در معنای عام آن بسیار حائز اهمیت است.

امیر حسین جلالیان ندوشن روز پنجشنبه درباره طرح ایجاده اداره‌کل سلامت، ایمنی و محیط زیست در شهرداری تهران و ادغام دو سازمان محیط زیست و سلامت شهرداری به ایرنا توضیح داد: در حال حاضر اداره‌کل سلامت شهرداری به عنوان واحدی که در موضوعات مربوط به ایمنی محیط کار و محیط زیست و مواردی از این دست ورود نمی‌کند، یک گفتمان نسبتا مستقل و همه‌جانبه‌ای را در زمینه سلامت در شهر تهران پیگیری کرده است. 

وی ادامه داد: حتی می‌توان شرایطی فراهم کرد که این اداره‌کل سلامت، بزرگ‌تر شود و با همین عنوان سلامت، بودجه و امکانات را افزایش دهد.

به گفته «جلالیان»، نهادی باید باشد تا بین سایر مداخله کنندگان و مسوولان که گاهی به شکل رقیب عمل می‌کنند، حکم هماهنگ‌کننده را داشته باشد و ادغام این دو واحد، شهرداری تهران را از این هدف دور می‌کند.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه در کشور ما معمولا ادغام‌ها به کوچک‌تر شدن منجر می‌شود، اظهار داشت: به ویژه اگر قرار باشد اداره‌کلی تاسیس شود، این موضوع برجسته‌تر است.

وی افزود: در حال حاضر سلامت یک اداره‌کل و محیط زیست یک اداره‌کل دارد و اگر قرار باشد ساختارها در حد یک اداره‌کل تغییر کند، تنها به کوچک شدن سلامت و متأسفانه به نتیجه نرسیدن روند خوبی که در چند سال اخیر در شهر تهران شروع شده منجر می‌شود.

«جلالیان» درباره نگرانی از اجرای HSE یا ایمنی در محیط کار در تهران نیز بیان کرد: موضوع سلامت با ایمنی در محیط کار متفاوت است، HSE موضوعی است که می‌تواند به ساختار درونی شهرداری ارتباط پیدا کند و مسئله اداره‌کل سلامت تنها ایمنی نیست بلکه به موضوع سلامت در شهر تهران می‌پردازد و ویژگی‌هایی دارد که می‌تواند حلقه مفقوده در نظام سلامت را در شهر تهران پر کند.

وی با اشاره به شیوه ویروس کرونا نیز بیان کرد: ظرفیت‌های محله‌محور با حضور شهرداری تهران در صورتی که شرایط فراهم می‌شد، می‌توانست خیلی بهتر عمل کند. 

به گفته وی، همچنان خانه‌های سلامت در شهر تهران به عنوان یک ظرفیت مغفول باید تقویت شود؛ HSE بیشتر رویکرد نیروی انسانی خود سازمان را دارد و مسئله شهر در آن غایب است.

جلالیان با بیان اینکه اگر HSE نیاز است باید از ساختارهای دیگری برای آن استفاده شود، اضافه کرد: شهرداری تهران شرکت‌های مختلفی مانند شرکت شهر سالم دارد که می‌توانند از آنها استفاده و از سوی دیگر بخش‌های درمانی را می‌توان جدا و کوچک‌سازی کرد.

به گزارش ایرنا، اعضای شورای اسلامی شهر تهران در دویست و پنجاهمین جلسه خود یک فوریت طرح «الزام شهرداری تهران به ایجاد اداره کل سلامت، ایمنی و محیط زیست (HSE) » را بررسی و تصویب کردند.

«زهرا صدر اعظم نوری» رئیس کمیسیون سلامت، محیط زیست و خدمات شهری شورای شهر تهران به عنوان پیشنهاد دهنده این طرح گفته قانون به دستگاه‌های مختلف تکلیف می‌کند که موظف هستند واحدهای HSE را برای نظارت بر حسن اجرای اقدامات و برای اینکه سلامت کارکنان و پیمانکاران در محیط کار فراهم شود، ایجاد کنند.

اما با این حال منتقدان طرح از جمله سیدحسن رسولی دیگر عضو شورای شهر می‌گوید که وظیفه ایمنی شهر بر عهده آتش‌نشانی بوده و این موضوع برخلاف برنامه سوم توسعه شهرداری تهران است.

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha