رسانه مهمترین تریبون برای رشد عقلانیت در جامعه است

بیرجند - ایرنا - استاندار خراسان جنوبی گفت: رسانه‌ها یکی از مهمترین تریبون‌ها و نهادها برای رشد عقلانیت در جامعه هستند و بهره‌گیری از ظرفیت رسانه و روابط عمومی را در دستور کار داریم.

به گزارش روابط عمومی استانداری خراسان جنوبی، حمید ملانوری عصر سه‌شنبه در نشست هم‌اندیشی اصحاب رسانه استان خراسان جنوبی افزود: دانشگاه‌ها، حوزه‌های علمیه، علما، اندیشمندان و رسانه‌ها تریبون‌هایی برای اطلاع رسانی درست و شفاف هستند که در این بین رسانه‌ها جایگاه مهمتری دارند.

وی تاکید کرد: رسانه باید با صداقت و شفافیت به نقد و تحلیل بپردازد و کسی که بخواهد این قدرت نقد و تحلیل را از رسانه بگیرد، در واقع مجرم تلقی می‌شود.

استاندار خراسان جنوبی گفت: رسانه باید ضمن نقد سازنده و تجزیه و تحلیل مسایل، راهکارها و پیشنهاداتی را در راستای رفع مشکلات ارائه کند.

وی رعایت حقوق شهروندی از طریق تبادل اطلاعات را از رسالت‌های رسانه برشمرد و گفت: این حق مدیر است که اقدامات و برنامه‌های خود را از طریق رسانه به گوش مردم برساند و مردم هم حق دارند که در جریان کارها قرار بگیرند و از آنچه انجام می‌شود، مطلع شوند.

استانداری خراسان جنوبی با تاکید بر اینکه اگر این تبادل اطلاعات با شفافیت صورت نگیرد، حق دو طرف ضایع شده است اظهار داشت: من اعتقاد دارم رسانه در جامعه، امنیت روانی ایجاد می‌کند به همین دلیل مشاوران خوبی هستند که باید از این قابلیت آنها به درستی استفاده شود.

وی با بیان اینکه رسانه دانش و آگاهی را به جامعه تزریق می‌کند گفت: مردم از طریق رسانه‌ها نسبت به مسایل پیرامون خود آگاهی پیدا می‌کنند و از جهل و بی‌اطلاعی فاصله می‌گیرند.

وی با اشاره به اینکه تعریف جهل در زمان‌های مختلف، متفاوت است گفت: در شرایط فعلی اگر کسی امکانات و ظرفیت‌های موجود را نشناسد و نتواند با استفاده از آنها زندگی مناسبی را برای خود فراهم کند، در جهل به سر می‌برد.

ملانوری متذکر شد: رسانه‌ها با رشد عقلانیت این فرصت را فراهم می‌آورند که همه افراد جامعه بدانند چگونه از ظرفیت‌های موجود استفاده کنند و در حوزه‌های مختلف انتخاب صحیح داشته باشند.

وی با تبیین شرایط استان خاطرنشان کرد: از یک طرف می‌گوییم خراسان جنوبی با وجود ذخایر غنی معدنی، محصولات استراتژیک، ظرفیت‌های گردشگری و شخصیت‌های صاحب‌نام، استانی غنی است و از طرفی بر این باوریم که با این همه پتانسیل، محروم و کم‌برخوردار است.

استاندار خراسان جنوبی افزود: مهمترین علت این است که همه ما در بخش دولتی و غیردولتی به این فهم و درک مشترک نرسیده‌ایم که چطور می‌توانیم از این ظرفیت‌ها در راستای رفع کاستی‌ها و نیازهای استان استفاده کنیم.

وی استان یزد را مثال زد و گفت: یزد، استانی کویری است که با شرایط مشابه خراسان جنوبی رتبه اول کنکور، رتبه برتر تولیدات گلخانه‌ای، رتبه اول پرورش شیلات، رتبه برتر صنایع و اشتغال را از آن خود کرده است.

ملانوری گفت: این توفیق یزد به خاطر درک درست از موقعیت موجود و پیش بینی راهکارهایی برای از بین بردن محدودیت‌هاست.

وی در بخش دیگری از سخنانش از روابط عمومی‌ها به عنوان قلب دستگاه‌های اجرایی یاد کرد و گفت: روابط عمومی‌ها چون حوزه ارتباط‌گیری با رسانه‌ها هستند، باید قوی باشند.

استاندار خراسان جنوبی تاکید کرد: مدیران دستگاه‌های اجرایی مکلفند ضمن تقویت حوزه روابط عمومی نسبت به پاسخگویی به مطالبات رسانه‌ها توجه داشته باشند.

وی در پاسخ به درخواست‌های مطرح شده از سوی نمایندگان رسانه‌ها در این نشست توضیحات جامع را ارائه کرد و ضمن اشاره به راهکارهایی برای رفع نیازهای رسانه‌های استان گفت: رسانه‌های استان باید پایگاه قوی داشته باشند و این از رسالت‌های خانه مطبوعات است که به دنبال راهکاری برای ایجاد درآمد پایدار برای رسانه‌ها باشد.

وی با تاکید بر اینکه به رسانه، اطلاع رسانی و روابط عمومی اعتقاد دارم اظهار داشت: برای پیگیری هرچه بیشتر مطالبات رسانه‌ها از بین جامعه رسانه‌ای استان، مشاور رسانه‌ای منصوب خواهم کرد.

ملانوری اظهار امیدواری کرد: با کمک رسانه‌ها بتوانیم ظرفیت‌های استان را بیشتر از قبل معرفی کرده و از آنها در راستای رفع محرومیت‌‎ها استفاده کنیم.

در ابتدای این نشست مدیرعامل خانه مطبوعات استان خراسان جنوبی با اشاره به اینکه این استان ۶ روزنامه، ۲۶ پایگاه خبری و ۲۳۰ خبرنگار فعال دارد به تشریح موقعیت رسانه‌های استان پرداخت و بعد از آن تعدادی از نمایندگان جامعه رسانه‌ای خراسان جنوبی از مسائل و مشکلات حوزه فعالیتی خود گفتند که با پاسخ استاندار مبنی بر پیگیری مطالبات و خواسته‌ها مواجه شد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 4 =