استمرار استقبال مازندرانی‌ها از خرید یارانه‌ای کتاب

ساری – ایرنا - علاقه‌مندان به کتاب و کتابخوانی در مازندران با وجود کاهش یک هفته‌ای مدت اجرای طرح پاییزه کتاب نسبت به تابستانه کتاب امسال و کاهش مبلغ کل و تعداد کل کتاب‌های فروخته شده در این طرح، از نظر میانگین روزانه خرید کتاب ، استقبال بیشتری از طرح پاییزه داشتند.

به گزارش ایرنا، کاهش زمان برگزاری طرح پاییزه کتاب نسبت به تابستانه و بهاره کتاب، با وجود این که مجموع خرید یارانه‌ای کتاب توسط علاقه‌مندان به کتابخوانی در مازندران را کاهش داد، اما نگاهی به میانگین خرید کتاب در هر روز طی یک هفته اجرای طرح پاییزه کتاب نشان می‌دهد که استقبال کتابخوانان و کتاب‌دوستان مازندرانی از این طرح فروش یارانه‌ای بیشتر از تابستانه کتاب بود.

آمارهای منتشر شده توسط مؤسسه خانه کتاب و ادبیات ایران نشان می‌دهد در پاییزه کتاب که با شعار «دانایی، مانایی» از ۲۴ تا ۳۰ آبان برگزار شد، در مجموع ۴۵۸ هزار و ۸۳۳ کتاب به ارزش اقتصادی ۱۹ میلیارد و ۸۱۳ میلیون و ۷۵۹ هزار تومان در ۶۵۲ کتابفروشی عضو این طرح فروخته شد که با وجود کاهش یک هفته‌ای مدت اجرای طرح نسبت به تابستانه کتاب، رقم فروش کتاب بیش از ۲۷۶ میلیون تومان بیشتر شده است. البته تعداد کتاب‌های فروخته شده در طرح تابستانه کتاب ۵۰۸ هزار و ۸۸۱ جلد بود که در پاییزه کتاب به ۴۵۸ هزار و ۸۳۳ جلد کاهش یافت. با این حال مجموع ارزش اقتصادی فروش کتاب نسبت به تابستانه کتاب افزایش یافته است.

در آمارهای مربوط به مازندران نیز با وجود کم شدن اعداد مجموع فروش ریالی و تعداد کتاب‌ها نسبت به تابستانه کتاب، به دلیل کاهش ۵۰ درصدی مدت اجرای طرح در پاییز، همچنان روند افزایشی خرید یارانه‌ای کتاب مشاهده می‌شود. به استناد آمار اعلام شده توسط مؤسسه خانه کتاب، تعداد کتابفروشی‌های عضو طرح پاییزه کتاب از ۲۳ کتابفروشی اولیه به ۳۲ کتابفروشی افزایش یافت.

افزایش میانگین روزانه خرید کتاب

کتابدوستان مازندرانی طی هفت روز اجرای طرح پاییزه کتاب در مجموع ۱۷ هزار و ۲۲۵ کتاب به ارزش اقتصادی ۷۰۵ میلیون و ۴۴ هزار تومان خریداری کردند که کمتر از کتاب خریداری شده در تابستانه کتاب است. اما میانگین خرید روزانه کتاب در طرح پاییزه نسبت به طرح تابستانه افزایش یافته است.

طرح تابستانه کتاب از ۱۸ تا ۳۰ مرداد و به مدت ۱۳ روز در ۲۶ کتابفروشی استان برگزار شده بود که حاصل آن فروش ۲۰ هزار و ۷۷۹ جلد کتاب به ارزش اقتصادی ۸۰۸ میلیون و ۱۵۸ هزار تومان بود. یعنی مازندرانی‌ها در طرح تابستانه کتاب از نظر تعداد به طور میانگین روزانه یکهزار و ۵۹۸ کتاب خریدند و از نظر اقتصادی هم در هر روز ۶۲ میلیون و ۱۶۶ هزار تومان برای خرید کتاب هزینه کردند ، اما در طرح پاییزه کتاب میانگین روزانه تعداد کتاب‌های خریداری شده توسط مازندرانی‌ها با توجه به هفت روزه بودن مدت اجرای طرح به ۲۴۶۰ کتاب رسیده و از نظر اقتصادی هم در هر روز ۱۰۰ میلیون و ۷۷۷ هزار تومان کتاب یارانه‌ای خریدند.

مازندرانی‌ها در طرح ۱۱ روزه بهارانه کتاب امسال هم که از ۲۰ تا ۳۰ اردیبهشت در ۲۵ کتابفروشی استان برگزار شده بود، ۱۱ هزار و ۶۱۸ کتاب به ارزش اقتصادی ۴۲۶ میلیون تومان خریدند که از نظر میانگین قیمتی، روزانه ۳۸ میلیون و ۷۲۷ هزار تومان و از نظر تعداد ۱۰۵۶ کتاب در روز بود.

یکی از تفاوت‌های طرح پاییزه کتاب نسبت به طرح‌های پیشین، افزایش سقف خرید یارانه‌ای کتاب از ۱۵۰ هزار تومان به ۲۰۰ هزار تومان بود که یارانه ۲۰ درصدی برای هر کد ملی را از ۳۰ هزار تومان به ۴۰ هزار تومان افزایش داد.

طرح‌های فصلی کتاب یکی از طرح‌هایی است که معاونت فرهنگی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی به منظور رونق بخشیدن به بازار کتاب و ترویج کتابخوانی برگزار می‌کند و در آن تسهیلاتی را در قالب یارانه خرید کتاب از طریق کتابفروشی‌های سراسر کشور، مستقیماً به خریداران کتاب می‌پردازد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha