کشف ۱۲۶ کیلوگرم پیش‌ساز مواد مخدر در مرزهای شرقی خراسان رضوی

مشهد- ایرنا- فرمانده مرزبانی استان خراسان رضوی گفت: نیروهای هنگ مرزی تایباد در عملیاتی موفق به کشف ۱۲۶ کیلو و ۷۰۰ گرم پیش‌ساز مواد مخدر در مرزهای مشترک ایران و افغانستان شدند.

سردار مجید شجاع روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: این مواد در عملیات و پایش اطلاعاتی نقاط صعب العبور و احتمالی ورود اشرار و قاچاقچیان و در راستای انسداد مرزها و برخورد با سوداگران مرگ به دست آمد.

وی ادامه داد: در این عملیات ۲ قاچاقچی مواد مخدر که قصد عبور از نوار مرزی مشترک ۲ کشور را داشتنند و حامل این میزان پیش ساز مواد مخدر بودند مورد قرار گرفتند که با استفاده از عوارض طبیعی و تاریکی شب به آن سوی مرز متواری شدند.

استان خراسان رضوی بیش از ۳۰۰ کیلومتر مرز مشترک با کشور افغانستان دارد که ۹۰ کیلومتر از این امتداد در شهرستان تایباد قرار دارد.

شهرستان ۱۲۰ هزار نفری تایباد در ۲۲۵ کیلومتری جنوب شرقی مشهد واقع است.

ساخت و تولید مواد مخدر و داروهای روانگردان، نیازمند استفاده از موادی شیمیایی است که به آنها، پیش‌ساز گفته می‌شود.

پیش سازها موادی شیمیایی هستند که غالباً به عنوان ماده اولیه برای ساخت غیرقانونی مواد مخدر یا داروهای روانگردان، استعمال می‌شوند و مولکول این مواد در ساختار شیمیایی ماده مخدر یا داروی روانگردان دیده می‌شود. استیک انیدرید (پیش‌ساز هرویین)، افدرین (پیش‌ساز شیشه) و ارگوتامین (پیش‌ساز ال. اس. دی) نمونه‌هایی از آن هستند.

پیش‌سازها، به صورت گسترده در صنایع قانونی نیز کاربرد دارند و به همین دلیل، در کنوانسیون ۱۹۸۸ ضمن تأکید بر این موضوع، منافع شرکت‌های دارویی و شیمیایی را گوشزد نموده و تدابیر ابلاغی به اعضا را برای کنترل موادی که به صورت قانونی استفاده می‌شوند، تنظیم کرده است

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 0 =

سرخط اخبار استان‌ها