قیمت مرغ در کردستان بیش از ۱۰ هزار تومان کاهش یافت

سنندج - ایرنا - مدیر امور بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی کردستان گفت: قیمت هر کیلوگرم گوشت مرغ گرم در این استان به نسبت ۱۰ روز گذشته که ۳۵ هزار تومان بود، با ۱۰ هزار و ۳۵۰ تومان کاهش به ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان رسیده است.

شهریار حنیفی روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با بیان اینکه امروز مرغ کشتار روز در این استان هر کیلوگرم ۲۴ هزار و ۶۵۰ تومان عرضه ‌شد، اظهار داشت: این کاهش قیمت در حالیست که نرخ عرضه این فرآورده در روزهای اول آذر حدود ۳۵ هزار تومان بود.

وی اضافه کرد: کاهش قیمت بیشتر در نتیجه اعمال تدابیر نظارتی شدید، تاکید ستاد تنظیم بازار استان و مصوبه ستاد در خصوص کاهش قیمت این فرآورده پر مصرف و تاکید دادستان عمومی و انقلاب مرکز کردستان مبنی بر فروش مرغ به قیمت کمتر از ۲۵ هزار تومان محقق شد البته در نظر داریم هر کیلوگرم مرغ در روز چهارشنبه با ۷۵۰ تومان کاهش نسبت به امروز عرضه شود.

مدیر امور بازرگانی سازمان جهاد کشاورزی یادآور شد: تلاش می‌شود به مرور زمان تا پایان هفته آینده (۲۱ آذر) قیمت مرغ باز هم روند کاهشی داشته باشد تا با تعدیل قیمت آن موجب رضایت مردم فراهم شود ضمن اینکه با استان‌های همجوار نیز هماهنگی لازم انجام شده تا بتوانیم این تعدیل قیمت را به صورت همزمان تثبیت کنیم.

امسال در راستای تعدیل قیمت مرغ و ایجاد تعادل در بازار تا سوم آذر سال جاری ۹۰۰ تُن مرغ منجمد با نرخ هر کیلوگرم ۱۵ هزار تومان در این استان توزیع شد و از همان روز مجوز توزیع ۳۱۰ تُن دیگر نیز اخذ شده است.

کاهش ۱۶ درصدی جوجه ریزی در مهر سال جاری بدلیل افزایش قیمت نهاده‌های دامی از جمله دلایل افزایش نرخ کشتار روز مرغ گرم در کشور و استان کردستان بود.

واحدهای مرغداری کردستان با ظرفیت حدود ۱۴ میلیون و ۴۵۹ هزار و ۴۰۰ قطعه در دوره و حدود ۵۸ میلیون قطعه در سال با توان تولید ۱۰۰ هزار تُن گوشت مرغ در حال فعالیت است.

از صنایع مرتبط با این فعالیت، ۶ کشتارگاه صنعتی مرغ با ظرفیت ۱۶ هزار قطعه در ساعت، ۱۵ کارخانه اختصاصی خوراک طیور به ظرفیت سالیانه ۳۶۰ هزار تُن، چهار واحد ذرت خشک کنی به ظرفیت ۶۲ هزار تُن و نیز سه واحد فرآوری کود مرغی به ظرفیت ۵۰ هزار تُن در سال وجود دارد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 7 =

سرخط اخبار استان‌ها