تولید ناخالص خراسان شمالی ۳۵ درصد افزایش یافت

بجنورد- ایرنا- مدیرکل دفتر هماهنگی امور اقتصادی استانداری خراسان شمالی از افزایش ۳۵ درصدی تولید ناخالص داخلی استان در سال زراعی گذشته نسبت به سال ماقبل آن خبر داد.

به گزارش روز سه شنبه روابط عمومی استانداری، محمد بدری به افزایش تولید محصولات حوزه کشاورزی به عنوان پیشران اقتصادی استان اشاره کرد و گفت: در سال زراعی گذشته میزان گندم استان با تولید ۳۰۷ هزار تن ۵۵ درصد رشد داشت و در تولید جو و پنبه نیز به ترتیب ۸۴ و ۴۱ درصد رشد داشته ایم.
وی همچنین از رشد ۳۵ درصدی تولید پیاز، ۵۲ درصدی گوجه فرنگی، ۱۶ درصدی هلو، ۱۳ درصدی گیلاس و ۱۲ درصدی عدس در استان خبر داد.

استان خراسان شمالی ۳۴۴ هزار هکتار عرصه زراعی و باغی با بیش از ۸۰ هزار بهره بردار دارد.
بدری در ادامه اظهار داشت: نیمه نخست امسال نسبت به مدت مشابه پارسال تولید آلومینا با ۱۵۳ هزار تن رشد ۱۵ درصدی، تولید انواع سیمان با یک میلیون و ۹۵۰ هزار تن ۱۲۸ درصد، تولید انواع محصولات فولادی با ۵۴ هزار تن ۸۱.۴ درصد و قطعات فولادی با تولید بیش از هزار و ۹۰۰ تن بیش از ۲۸ درصد رشد داشته است.
وی با بیان اینکه با توجه به این میزان افزایش تولیدات محصولات صنعتی و کشاورزی این استان توانست افزایش ۳۵ درصدی تولید ناخالصی داخلی را رقم بزند، گفت: درآمدهای نیمه نخست امسال استان نسبت به سال گذشته ۶۰ درصد رشد داشته است و استان توانسته نقش خود در راستای تحقق منویات مقام معظم رهبری در خصوص جهش تولید و سیاست های دولت تدبیر و امید در جهت مقابله با تحریم و خود اتکایی به خوبی ایفا کند.

استان خراسان شمالی با ۸۶۳ هزار نفر جمعیت در شمال شرق کشور واقع است که ۴۴ درصد جمعیت آن در روستاها ساکن هستند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
6 + 11 =

سرخط اخبار استان‌ها