دولت بولسونارو، رکورد دار تخریب جنگل‌های آمازون

تهران- ایرنا- تحلیلگران ضمن انتقاد شدید از سوء عملکرد «ژائیر بولسونارو» رئیس جمهوری برزیل، تاکید کردند که اقدامات وی از زمان آغاز ریاست جمهوری در ۲۰۱۹ منجر به افزایش چشمگیر جنگل زدایی در یک سال اخیر نسبت به سال های گذشته شده است.

به گزارش روز سه شنبه ایرنا از نشریه اینفوبائه آرژانتین، با وجود ارقام هشداردهنده از میزان جنگل زدایی، دولت برزیل به ریاست ژائیر بولسونارو همچنان بدون اعتنا به انتقادات بین المللی درباره سیاست های زیست محیطی، با هدف توسعه ظرفیت اقتصادی خود اراضی جنگلی منطقه را برای امور کشاورزی، معدن و تولید انرژی مورد بهره برداری قرار می دهد.

نابودی جنگل های آمازون از زمان ریاست جمهوری ژائیر بولسونارو در سال ۲۰۱۹ شدت یافته است که این میزان طی یک سال گذشته (۲۰۲۰-۲۰۱۹) با افزایش ۹.۵ درصدی به بیشترین سطح خود از سال ۲۰۰۸ رسیده است.

موسسه ملی تحقیقات فضایی برزیل وابسته به دولت این کشور، دیروز (دوشنبه) در تازه ترین داده های منتشرشده خود از طریق تصاویر ماهواره ای با تایید تشدید جنگل زدایی و تغییرات اکوسیستمی منطقه آمازون اعلام کردند: از بین رفتن پوشش گیاهی این منطقه زیست محیطی که حدود ۶۰ درصد سرزمین برزیل را دربرمی گیرد، به بیش از ۱۱ هزار کیلومتر مربع در سال اخیر یعنی به مقیاسی بزرگتر از کشوری مانند لبنان رسیده است.

همچنین طبق اعلام خبرگزاری رویترز، این گزارش حاکی از آن است که دولت برزیل به ریاست بولسونارو با تضعیف قوانین زیست محیطی، به تعهدات خود مبنی بر کاهش اقدامات خود در جهت بهره برداری از اراضی جنگلی پایبند نبوده است.

رهبر راستگرای افراطی برزیل که به به ترامپ برزیل شهرت دارد، با زیر سوال بردن آمارهای رسمی جنگل زدایی، از اقدامات خود در جهت بهره برداری از منابع طبیعی آمازون دفاع می کند.  

بولسونارو بارها با تکذیب اوجگیری آتش سوزی‌ها در جنگل‌های آمازون که موجب واکنش‌های گسترده جهانی شد،  رئیس سازمان ملی تحقیقاتی محیطی را به علت انتشار داده های نادرست در باره نابودی جنگل ها و افزایش روند جنگل زدایی در منطقه آمازون، برکنار کرد و به مناقشه لفظی با مقامات مسئول پرداخت.  

این در حالی است که معاون وی «همیلتون موئورائو» به روزنامه نگاران اعلام کرد: ۴۵ درصد تخریب جنگل ها مربوط به املاک خصوصی بوده و ۳۰ درصد دیگر به نواحی عمومی مربوط است که تحت مالکیت کسی قرار نگرفته و جزء سرزمین های بومیان یا نیز محسوب نمی شود.

همیلتون افزود: با وجود اینکه برزیل از اعضای توافق نامه آب و هوایی پاریس محسوب می شود، اما بولسونارو با این اقدامات غیرقانونی خود به ترک آن توافق نامه تهدید می کند.

همچنین سایر ناقضان قوانین جنگلی ازجمله مهاجمان و قاچاقچیان چوب نیز با این رویکرد دولت برزیل، با توجیه اقدامات خود و به شیوه های غیرقانونی از چنگ احکام و مجازات قانونی می گریزند.

معاون ریاست جمهوری برزیل با بیان اینکه با تاخیر در ماه اردیبهشت، مقابله با این جرم و نقض قوانین زیست محیطی را آغاز کرده اند اما اطمینان داد که از ماه جاری (نوامبر) رویکرد کاهش اقدامات جنگل زدایی را به طور جدی در دستور کار قرار داده اند.

برزیل از ماه اردیبهشت با هماهنگی نیروهای مسلح، پیگرد قانونی جرائم زیست محیطی را در بزرگترین جنگل گرمسیری جهان دنبال می کند.

همزمان با افزایش انتقادهای جهانی، ژائیر بولسونارو رئیس جمهوری این کشور به نیروهای نظامی اجازه داد تا برای مبارزه با تخریب جنگل‌های بارانی آمازون در این منطقه پایگاه احداث کرده و بر سازمان‌های محیط زیستی موجود در منطقه مسلط شوند.
با این حال حامیان محیط زیست از این فرمان به شدت انتقاد کرده و گفتند که فقط سازمان‌های محیط زیستی تخصص کافی را در این زمینه دارند.بولسونارو با وجود آتش سوزی گسترده این جنگلها، تا اواسط تابستان درنگ کرد و تنها پس از انتقادهای جهانی، نیروهای نظامی را روانه آمازون کرد.
جنگل زدایی که تا حد زیادی با موضوع آتش سوزی در آمازون مرتبط بوده که امسال با افزایش بی سابقه بالغ بر ۹۹ هزار مورد از آن گزارش شده است و این موضوع با انتشار عکس های آتش سوزی آمازون در سطح جهان بحث برانگیز شد. این موضوع همچنین با توجه به مسئله خشکسالی در این منطقه، تشدید شده است.

اینها البته عواملی سهل انگارانه مازاد بر اقدامات عمدی دولت برزیل در جهت بهره برداری های غیرقانونی از این اراضی برای مقاصد توسعه اقتصادی خود بوده است.

همچنین از دیگر عوامل تشدیدکننده می توان به توقف جریمه های محیط زیستی، پیگرد قانونی دادستان های محیط زیست، بی اعتنایی به هشدارهای متخصصان امر و همچنین تصویب لوایح بهره برداری های معدنی و حذف ذخایر بومی اشاره کرد.

به گفته نهاد مدافعان محیط زیست، میزان جنگل زدایی در یک سال اخیر ۷۰ درصد بیشتر از میانگین تخریب اراضی در این منطقه ارزیابی شده است.

برخی کارشناسان یکی از عوامل مهم آتش سوزی‌های سال گذشته در جنگل های آمازون را  فعالیت‌های انسان معرفی کردند. تداوم آتش سوزی‌ها در جنگل‌های کره زمین از جمله جنگل‌های آمازون فاجعه ای جدی برای سیاره زمین به حساب می‌آید. پیش از آتش سوزی گسترده در آمازون، رئیس جمهوری برزیل با انتقادهایی در مورد اتخاذ سیاست‌های ضد محیط زیستی روبرو شده بود. منتقدان بر این باورند که بولسونارو به جنگل زدایی در برزیل اعتقاد داشته و به قولش در زمان انتخابات ریاست جمهوری مبنی بر رعایت قوانین زیست محیطی عمل نکرده است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha