۹۰ درصد اشیا و اقلام تاریخی خراسان شمالی مستندنگاری شد

بجنورد- ایرنا- ۹۰ درصد از ۶ هزار و ۵۰۰ قلم اشیای فرهنگی، تاریخی و موزه‌ای خراسان شمالی ساماندهی، مستندنگاری و در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی و تاریخی کشور به ثبت رسیده است.

مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی خراسان شمالی، سه شنبه با بیان این مطلب به خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای امسال اطلاعات و مستندات ۵۰۰ قلم از اشیای تاریخی موجود در موزه های استان در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی و تاریخی ثبت شده است که با احتساب موارد ثبت شده پیشین، شمار اقلام و اشیای تاریخی ثبت شده استان در سامانه جامع اموال منقول فرهنگی تاریخی کشور (جام) از ۶ هزار و ۴۰۰ قلم گذر کرده است.

حبیب یزدان پناه با بیان اینکه طرح ساماندهی و مستندنگاری اشیای تاریخی از سال ۹۳ آغاز شده است، افزود: امروزه فن آوری های دیجیتال تاثیر چشمگیری بر پژوهش های مرتبط با آثار تاریخی، ساماندهی، مستندنگاری و ثبت اطلاعات اموال تاریخی فرهنگی دارد که مستندسازی و ثبت اشیای تاریخی نیز یکی از این موارد است.  

وی خاطرنشان کرد: یکی از مزایای مستندنگاری و ثبت آثار در سامانه جام، ایجاد بانک اطلاعاتی از تمامی اموال فرهنگی تاریخی، هویت بخشی، اختصاص کد رهگیری و مکانیزه شدن تمامی نقل و انتقالات این اشیا است.

وی افزود: با برنامه ریزی های انجام شده تا ۲ سال آینده تمامی اشیای در اختیار این اداره کل و اشیای جدیدی که به موزه ها تحویل داده می شود، در سامانه مذکور ثبت خواهد شد.

تاکنون ۶۴۲ اثر تاریخی خراسان شمالی در فهرست آثار ملی به ثبت رسیده که از این تعداد ۵۰۹ اثر تاریخی، ۴۴ اثر طبیعی، ۷۵ اثر ناملموس و ۲۰ اثر منقول تاریخی است.

استان خراسان شمالی با داشتن هزار و ۲۰۰ اثر و بنای تاریخی شناسایی شده در شمال شرق کشور قرار دارد.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 1 =