۱۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۱۰
کد خبرنگار: 1165
کد خبر: 84131044
۱ نفر

برچسب‌ها

٢٧٠ هزار تُن چغندرقند از مزارع نقده برداشت شد

ارومیه- ایرنا- مدیر جهاد کشاورزی نقده با اشاره به اینکه با توجه به بارندگی مناسب برداشت چغندرقند از مزارع نقده نسبت به مدت مشابه سال قبل بیش از ١٠ درصد افزایش یافته، گفت: ٢٧٠ هزار تُن چغندرقند از مزارع این شهرستان برداشت شده و روند برداشت محصول پایان یافته است.

سیدکریم ابراهیم‌زاده روز سه‌شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا افزود: سه هزار و ٣٠٠ هکتار زمین زراعی در این شهرستان زیر کشت چغندرقند رفته که برداشت آن پایان یافت.

وی ادامه داد: روند خرید محصول توسط مراکز خرید همچنان ادامه دارد. 

مدیر جهاد کشاورزی نقده گفت: قیمت خرید تضمینی محصول چغندرقند برای سال جاری ۶ هزار و ۳۰۰ ریال با عیار ۱۶ درصد تعیین شده است.

ابراهیم‌زاده اظهار داشت: برداشت این محصول از شهریور سال جاری در این شهرستان آغاز شده بود.

وی افزود: کشاورزان می‌توانند محصولات خود را با توجه به ظرفیت مرکز خرید این شهرستان به صورت مقطعی به کارخانه قند نقده تحویل دهند.

وی گفت: رعایت حقوق چغندرکاران، تسریع در خرید به موقع محصول چغندرکاران در محدوده زمانی تعیین شده و برنامه‌ریزی دقیق برای اجرای آن از مواردی است که باید رعایت و اجرایی می‌شود.

چغندرقند و سیب ۲ محصول مهمی است که آذربایجان‌غربی دارای رتبه‌های اول کشور در این بخش است.

اکنون پنج کارخانه قند در آذربایجان‌غربی فعال است که یک میلیون و ۷۰۰ هزار تن محصول چغندرقند، معادل ۳۶ درصد تولید این محصول در کشور را فرآوری می‌کنند که بخش عمده این محصول در جنوب آذربایجان‌غربی تولید می شود.

آذربایجان‌غربی سالانه ۲۴۰ هزار تن شکر معادل ۳۶ درصد تولید کشور را استحصال می‌کند.

چغندرقند گیاهی است ۲ ساله از تیره اسفناج که به صورت گیاهی یک ساله زراعت می‌شود، این محصول در آب ‌وهوای کوهستانی از رشد و کیفیت خوبی برخوردار است و سازگاری وسیعی به شرایط محیط متنوع دارد، به سرما و گرما نسبتا مقاوم است تحمل خشکی را دارد و به شوری خاک نیز مقاوم است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها