استاندار: تعلل در اجرای طرح زنجیره فولاد کردستان قابل قبول نیست

سنندج - ایرنا - استاندار کردستان گفت: تعلل دستگاه‌ها و شرکت‌های متولی برای آغاز عملیات اجرایی طرح صنعتی زنجیره فولاد قابل قبول نیست و باید هر چه سریعتر این پروژه تعیین تکلیف شود.

به گزارش ایرنا، بهمن مرادنیا روز سه‌شنبه در جلسه بررسی مشکلات زنجیره فولاد کردستان با مسوولان سازمان ایمیدرو هم از طریق ویدیو کنفرانس حضور داشتند، اظهار داشت: سه سال قبل قرار بود پروژه زنجیره فولاد کردستان آغاز شود اما هنوز هیچ کاری انجام نشده است.

وی بر لزوم سرعت در واگذاری پهنه‌های آهنی برای شروع کار و انجام سرمایه‌گذاری تاکید کرد و افزود: نباید این فرصت از سرمایه‌گذاران بخش خصوصی گرفته شود ضمن اینکه آخرین بار قرار شد هفته اول آبان امسال پیمانکار انتخاب و پروژه تعیین تکلیف شود اما در عمل اتفاقی نیفتاده است.

استاندار کردستان از تعلل سهامداران بویژه ایمیدرو برای آغاز اجرای طرح و سرمایه‌گذاری انتقاد کرد و یادآور شد: انتظار داریم در زمان کوتاهی پیمانکار اصلی پروژه انتخاب و کارهای اجرایی این طرح آغاز شود.

مرادنیا، پروژه زنجیره فولاد کردستان را برای مردم استان بسیار مهم دانست و اضافه کرد: همه باید این موضوع را جدی‌تر گرفته و برای آغاز اجرای این پروژه مهم که متحول کننده اقتصاد استان است، تمام تلاش خود را بکار بگیریم.

وی با بیان اینکه اگر قرار است افزایش سرمایه‌ای صورت گیرد، این کار منوط به تعهد استان نباشد، گفت: نگرانی ما از عمق وجود مردم است چرا که از ظرفیت‌های توسعه استان برای بالفعل کردن آن به خوبی استفاده نکردیم، بنابراین اگر اراده‌ای غیر از تلاش برای توسعه کردستان نیست سریعتر برای اجرای پروژه اقدام شود چون به مردم دادن وعده‌های متعدد جز بی‌اعتمادی نتیجه‌ای‌ ندارد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان هم در این نشست اظهار داشت: بخشی از زنجیره فولاد این استان شامل آهن اسنفجی بیجار و تولید فولاد قروه عملیات اولیه آنها شامل تجهیز کارگاه‌ها و حفر چاه آب و تامین برق برای زمان ساخت اجرا شده است.

محمد دره‌وزمی با بیان اینکه تعداد محدوده‌های آهنی قروه را ۱۴ و بیجار را سه مورد اعلام کرد و افزود: قرار شده این محدوده‌ها به شرکت فولاد کردستان واگذار شود.

وی با اشاره به سرمایه‌گذاری ۱۰ هزار میلیارد تومانی برای اجرای پروژه‌های آهن اسنفجی بیجار و فولاد قروه، اضافه کرد: با بهره‌برداری از این طرح‌ها اشتغالزایی بسیار خوبی برای مردم استان به صورت مستقیم و غیرمستقیم ایجاد خواهد شد.

رییس سازمان صنعت، معدن و تجارت کردستان یادآور شد: از روند اجرایی این پروژه‌ها بخاطر وجود مشکلاتی راضی نیستیم که قرار شده بعد از انتخاب پیمانکاران اصلی، این طرح‌ها سرعت بیشتری بگیرند.

مسوولان سازمان ایمیدرو هم در این نشست مصوب کردند پروانه اکتشاف محدوده‌های آهنی بیجار و قروه به شرکت فولاد کردستان واگذار شده و مقرر گردید تا دی ماه پیمانکار اصلی اجرای پروژه زنجیره فولاد کردستان تعیین و کار شروع شود.
سرمایه گذاری طرح زنجیره فولاد و آهن اسفنجی کردستان، ۱۰ هزار میلیارد تومان خواهد بود و قرار است این واحد صنعتی بین روستای شیخ تپه در شهرستان قروه و زاغه فولاد در شهرستان بیجار احداث شود.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha