سفیر ایران: حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان موضع اصولی تهران است

  باکو – ایرنا – سفیر ایران در باکو گفت : برقراری روابط نزدیکتر و گرمتر  با کشورهای همسایه، به ویژه با کشور دوست و برادر جمهوری آذربایجان جزو اصول سیاست خارجی جمهوری اسلامی ایران است و حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان از مواضع اصولی نظام جمهوری اسلامی ایران محسوب می شود.

  " سید عباس مسوی " در مصاخبه اختصاصی با درگاه خبری " تلگراف" جمهوری آذربایجان افزود:  رییس جمهوری اسلامی ایران نیز همواره بر این اصل تاکید داشته است و  بنا بر این با توجه به اشتراکات متعدد تاریخی، فرهنگی، جغرافیایی، زبانی و غیره ، توسعه هرچه بیشتر مناسبات دو جانبه میان ایران و جمهوری آذربایجان یک امر بدیهی است و انتطار می رود در آینده نیز بسیار گرمتر و صمیمانه تر شود.

  موسوی اظهار داشت:  در طول چند سال گذشته روابط دو کشور نزدیکتر شده و این یک واقعیت انکار ناپذیر است که اقای "الهام علی اف" رئیس جمهور آذربایجان نیز به درستی به آن اشاره کرده اند .

  سفیر کشورمان ابراز عقیده کرد که روابط ایران و جمهوری آذربایجان از این پس وارد مرحله جدیدی شده و بسیار گرم‌تر و روان‌تر از گذشته خواهد شد به شرطی که به طرف‌های ثالث اجازه تاثیرگذاری بر روابط را ندهیم .

 موسوی در پاسخ به سوولی در باره موضع جمهوری اسلامی ایران در مناقشه قره باغ میان جمهوری آذربایجان و ارمنستان ، گفت : بیانات اخیر مقام معظم رهبری در باره این مناقشه  ، بیان صریح و شفاف اصول پذیرفته شده مجامع بین‌المللی و مبتنی بر اصول اسلامی و انسانی با محوریت عدالت بود.

  وی تصریح کرد : مقامات جمهوری اسلامی ایران به کرات اعلام کرده اند که حمایت از تمامیت ارضی جمهوری آذربایجان از مواضع اصولی نظام است .  امروز از سوی هیچکس اشغال سرزمین‌های کشورهای مستقل پذیرفتنی نیست و کشوری که سرزمین آن اشغال شده این حق را دارد که برای آزادی اراضی اشغالی خود مبارزه کند .

سفیر کشورمان با  تاکید بر این که  ما عامل اصلی جنگ اخیر در منطقه را اشغال معرفی کردیم و خواهان پایان یافتن اشغالگری شدیم ، افزود :  مواضع ما نسبت به جمهوری آذربایجان و سرزمین قره باغ همیشه صریح و شفاف بوده است و ما از موضع جمهوری آذربایجان برای آزادسازی مناطق اشغالی و سرزمین قره باغ دفاع کرده ایم زیرا ایران معتقد است که این سرزمینها به جمهوری آذربایجان تعلق دارد. تمامیت ارضی و حاکمیت ملی جمهوری آذربایجان همیشه برای ما مهم بوده و  بیانات اخیر مقام معظم رهبری نیز در راستای همین اعتقاد بوده است.

  موسوی افزود : سخنان مقام معظم رهبری، جدید و برای چند روز پیش نیست و ایشان نظرشان را در خصوص منطقه قره باغ کوهستانی و مناطق اشغالی آذربایجان طی قریب به سه دهه گذشته بارها و به مناسبت های مختلف بیان فرموده اند و ثبت شده است .مواضع دولتمردان ما هم به تأسی ‌تبعیت از ایشان همواره همان بود و صریح و شفاف بیان شده است .

  سفیر ایران  در پاسخ  به سووالی مبنی بر این  که در درگیری های اخیر قره باغ  ۱۳۲ کیلومتر از اراضی هم مرز آذربایجان و ایران از اشغال آزاد شد و این عامل چه تاثیری بر توسعه مناطق هم مرز، افزایش تعداد سفرهای متقابل و نزدیک تر شدن مناسبات دو کشور خواهد داشت ، گفت : بدون شک آزاد شدن بخش قابل توجهی از زمینهای جمهوری آذربایجان که در مجاورت مرزهای جمهوری اسلامی ایران قرار دارد و تاکنون تحت اشغال ارمنستان بود، فرصتهای جدید زیادی را برای افزایش مناسبات دو جانبه بوجود خواهد آورد.

  موسوی افزود : این مسئله باعث خواهد شد تا همکاریهای دو کشور بر اساس اشتراکات تاریخی، فرهنگی و بر مبنای اصل رعایت حسن همجواری گسترده تر شده و بسترهای مناسبی برای افزایش دیدارها در سطوح مختلف فراهم گردد.

  وی خاطر نشان کرد :  حتی پیش از آزاد سازی اراضی اشغالی جمهوری آذربایجان ، همکاری جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان در منطقه ارس، برقرار بود و ایران به طور فعال در ساخت سد خداآفرین در این منطقه اشغالی، مشارکت کرد و این نمونه بارزی از این نوع همکاریها است .

  موسوی گفت :  نزدیک بودن شهرهای آزاد شده آذربایجان به مرزهای جمهوری اسلامی ایران، نه تنها برای ایران بلکه برای خود جمهوری آذربایجان نیز فرصتی مناسب و مزیتی انکار ناپدیر است. جمهوری آذربایجان می تواند با استفاده از دسترسی آسان به مصالح ساختمانی و نیروهای کار متخصص و مجرب در ایران ، به توسعه عمرانی در مناطق تازه آزاد شده خود با صرف هزینه های کمتر و مقرون به صرفه تری، سرعت ببخشد.

  سفیر جمهوری اسلامی ایران اظهار داشت : از طرفی هم افزایش ۱۳۲ کیلومتر به طول مرزهای مشترک جمهوری اسلامی ایران با جمهوری آذربایجان، سبب خواهد شد تا دو کشور بتوانند در توسعه همکاریهای گمرکی و حمل و نقلی نیز گامهای جدیدی برداشته و معبرهای جدیدی را ایجاد کنند. انتظار داریم با ایجاد زیر ساختهای مناسب، از این پس امنیت و همچنین مراودات مرزی میان دو کشور نیز افزایش یابد و امیدواریم که شاهد صلح، ثبات و امنیت در مناطق مرزی مشترک دو کشور باشیم.

 موسوی در پاسخ به سووال دیگری گفت : جمهوری اسلامی ایران هیچگاه وجود یک جمهوری خودخوانده ( قره باغ کوهستانی ) را در مجاورت مرزهای خود به رسمیت نشناخته است و در ضمن ایران همواره بر اصل تغییر ناپذیری مرزهای بین‌المللی و حفظ تمامیت ارضی کشورها تاکید کرده و با هرگونه اشغالگری در گوشه و کنار جهان و ایجاد یک کشور جعلی مخالف است .

 وی همچنین در پاسخ به سووالی در باره طرح ابتکاری جمهوری اسلامی ایران برای حل مناقشه قره باغ میان جمهوری اذربایجان و ارمنستان گفت : قبل از هرچیز سفر دکتر عراقچی به عنوان فرستاده ویژه رئیس جمهوری برای ارایه  طرح  نشان دهنده اهمیتی است که مقامات جمهوری اسلامی ایران به جمهوری آذربایجان به عنوان یک کشور همسایه، دوست و برادر قائل هستند.

  وی تصریح کرد : این سفر با این نیت و هدف مشخصی انجام شد که از ادامه جنگ و خونریزی و خشونت جلوگیری شود و دو طرف هرچه سریعتر از طریق مسالمت آمیز به یک راه حل عادلانه برسند. راه حل عادلانه به این معناست که جمهوری آذربایجان به تمامیت ارضی خود دست یابد و سرزمین های اشغالی به آن برگردد.

 سفیر کشورمان در ادامه سخنان خود افزود  : طرح تهران بر مبنای اصول انسان دوستانه و توجه به خواست های طرفهای درگیر تهیه شده است و هدف اصلی طرح پیشنهادی ایران کمک به خاتمه بحران قره باغ می باشد. جمهوری اسلامی ایران با طرح  ابتکاری خود تلاش دارد با همکاری منطقه ای به اختلافات باکو و ایروان پایان دهد. در گام اول طرح ایران بر پایبندی عملی کشورهای منطقه بر یکسری اصول از جمله خاتمه اشغال، احترام به تمامیت ارضی، احترام به حاکمیت ها، اصل تغییر ناپذیری مرزها، احترام به حقوق بشردوستانه و حقوق اقلیتها، عدم حمله به مراکز و افراد غیر نظامی  تاکید دارد.

  موسوی اضافه کرد : اصول توافق‌نامه میان جمهوری آذربایجان، جمهوری ارمنستان و فدراسیون روسیه که منجر به آتش‌بس و توقف مخاصمات شد در طرح پیشنهادی جمهوری اسلامی ایران نیز آمده بود. ما طرح خود را برای حل بحران قره باغ پیشنهاد دادیم و منتظرنتایج آن هستیم.

  وی در پاسخ به سووالی مبنی این که به عنوان سفیر چه ابتکاراتی برای ارتقای روابط دو کشور به سطح بالاتری دارید گفت : از ابتدای ورود به محل ماموریتم در باکو، تمام تلاش خود را به کار گرفتم تا روابط دو کشور در همه زمینه ها توسعه یافته و سوء تفاهمات برطرف شود. من به منظور گسترده تر شدن و نزدیکتر شدن روابط به ویژه در بخش اقتصادی، تلاش خواهم کرد تا با شناسایی موانع، برخی از مقررات بوروکراتیک و دست و پا گیر موجود را از سر راه برداشته و با نزدیکتر کردن دیدگاه های دو طرف، بستر مناسبی را برای توسعه مناسبات اقتصادی به ویژه در بخش حمل و نقل، گمرکات و اجرای پروژه های مشترک فراهم نمایم.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار جهان

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha