۱۱ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۳:۰۲
کد خبرنگار: 1426
کد خبر: 84130928
۰ نفر

برچسب‌ها

هشت اثر منقول تاریخی ایلام در فهرست آثار ملی ثبت شد

ایلام - ایلام - مدیرکل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام گفت: هشت اثر منقول تاریخی این استان به تازگی در فهرست آثار ملی کشور ثبت شده است.

به گزارش روابط عمومی اداره کل میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی ایلام، عبدالمالک شنبه زاده روز سه شنبه اظهار داشت: بر اساس نشست شورای ثبت آثار منقول کشور که در وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی، هشت اثر منقول تاریخی استان در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسید.

وی افزود: این آثار شامل چهار ظرف سفالی به دست آمده از کاوش های گورستان چم پاپی بدره، یک سفالینه کوچک منقوش، یک ظرف سفالی سه پایه، یک ظرف سه پایه دسته دار و یک ظرف دهانه باز دسته دار است.

شنبه زاده یادآور شد: همه این آثار مربوط به عصر مفرغ هستند، ۲ افریز گچی با نقش اسب های بالدار به دست آمده از کاوش های محوطه و بناهای جهانگیر ایوان متعلق به دوره ساسانی، یک گچبری به دست آمده از کاوش های شهر تاریخی سیمره (دره شهر) مربوط به قرون اولیه اسلامی و یک سنگ قبر تاریخی به دست آمده از شهرستان آبدانان با قدمت دوره صفوی است.

وی با بیان اینکه ثبت آثار منقول در فهرست آثار ملی یکی از رویکردهای جدید وزارت میراث فرهنگی، گردشگری و صنایع دستی است، افزود: ثبت این آثار نقش مهمی در افزایش حفاظت فیزیکی و فنی آنها خواهد داشت.

شنبه زاده تاکید کرد: آثار کشف‌ شده در کاوش‌های باستان‌شناسی، نشان از هویت، تاریخ و فرهنگی آن تمدن دارد و حفظ و صیانت از این آثار، دینی بر گردن نسل امروز است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها