استاندار: ۱۰۰ درصد اعتبارات روستایی استان ایلام جذب شد

ایلام- ایرنا - استاندار ایلام گفت: دولت تدبیر و امید با ارایه راهکارها و اختصاص تسهیلات گام های اساسی در توسعه روستایی و تثبیت اشتغال آنها برداشت و امسال ۱۰۰ درصد اعتبارات روستایی استان جذب شده است.

به گزارش ایرنا، قاسم سلیمانی دشتکی روز سه‌شنبه در نشست کارگروه اشتغال و سرمایه گذاری استان اظهار داشت: اشتغال و تثبیت جمعیت در روستا یکی از ابزار توسعه در استان و کشور بوده و کسانی که به شهر مراجعه کرده اند، علاقمند به بازگشت به روستا هستند.

وی افزود: در دولت تدبیر و امید راهکارهای مناسب اندیشیده شده و در راستای طرح توسعه روستایی در نظر گرفته شده است.

استاندار ایلام تاکید کرد: بنیادهای متعددی علاوه بر دولت در بخش های روستایی فعالیت های اشتغالزایی را آغاز کرده اند که بنیاد مستضعفان ، بنیاد علوی و بنیاد برکت از جمله مهم ترین آنهاست.

سلیمانی دشتکی یادآور شد: امسال ۲۸۰ میلیارد تومان تخصیص اعتبارات روستایی صورت گرفت که ۱۰۰ درصد جذب شد و ۳۰ میلیارد تومان نیز علاوه بر آن به استان اختصاص یافت.

وی اضافه کرد: جذب این اعتبارات باعث شد استان ایلام رتبه برتر را در کشور کسب کند.

استاندار ایلام تاکید کرد: بنیاد مستضعفان در شهرستان های ملکشاهی و هلیلان کارهای خوبی با تشکیل تشکل های مردمی و کمک بلاعوض بنیاد و کمک تسهیلات بانک سینا آغاز کرده که نویدبخش آینده روشن این مناطق است.

سلیمانی دشتکی اضافه کرد: با همت دولت زیرساخت های عمرانی بیشتر روستاهای استان در زمینه آب ، برق ، گاز و جاده انجام شده که در تسهیل امر تولید استان موثر است.

استاندار ایلام گفت: معاونت اقتصادی و وزارت تعاون کارهای بزرگ در زمینه اشتغال در استان انجام دادند که قابل تقدیر است و در کاهش نرخ بیکاری موثر بودند.

سلیمانی دشتکی اظهار داشت: سال ۹۱ نرخ بیکاری استان ۱۷.۶ درصد بود که در سال ۹۸ این آمار به ۸.۳ درصد و در ۶ ماهه اخیر به ۶.۳ درصد رسید که این نرخ بیانگر نبود بیکار نیست بلکه نشان دهنده بهبود وضعیت بیکاری استان است.

وی افزود: کارخانجات و مجتمع ها و واحدهای تولیدی مختلفی در حوزه های مختلف به ویژه نفت و گاز استان ایجاد شده که در کاهش نرخ بیکاری تاثیر بسزایی داشته اند.

استاندار ایلام یادآور شد: ایجاد زیرساخت های جاده ای متعدد، مسکن به شکل گسترده در شهر و روستا، پتروشیمی و راه اندازی واحدهای تولیدی در اشتغال استان تحول ایجاد کرده اند.

سلیمانی دشتکی گفت: برنامه های بسیار متعددی در زمینه جهش تولید برای استان در نظر داریم که با تخصیص اعتبارهای مناسب سفر رییس برنامه و بودجه ، معاون محرومیت زدایی، بنیاد مستضعفان و بنیاد شهید به استان می توان آنها را اجرا کرد.

وی اضافه کرد: تمام تلاش ها نوید بخش ایجاد اشتغال و توسعه استان است ، اگر با همین روند پیش برویم یکی از دغدغه ها که ایجاد اشتغال است در چند سال آینده کم رنگتر می شود.

استاندار ایلام از تلاش های مجموعه جهاد کشاورزی، گردشگری، صمت و معاونت اقتصادی و منابع طبیعی، امور اراضی و آب و برق و گاز استان که در راستای ایجاد اشتغال فعال هستند، تقدیر و تشکر کرد.

استاندار ایلام گفت: برخی رسانه ها منتقد و یکی دو نفر نیز مغرض اند، مدیران برای رسانه هایی که دلسوز هستند، این آمار و آدرس ها را اعلام شود.

سلیمانی دشتکی افزود: اقداماتی که در جذب تسهیلات روستایی، تبصره ۱۸، ایجاد سایر واحدها ، آمار اشتغال در بخش مسکن و همه فعالیت هایی که در کاهش نرخ بیکاری موثر بوده اند باید اطلاع رسانی شود.

وی اظهار داشت: مرکز آمار ایران بانی جمع آوری و اعلام نرخ بیکاری است بنابراین اگر ساز و کار مرکز آمار  مناسب نیست و مورد اعتراض نمایندگان استان در مجلس شورای اسلامی است باید تحقیق و تفحص و قانون را اصلاح کنند.

استاندار ایلام تاکید کرد: با مدیرکل کمیته امداد کشور توافق شده اگر اعتبار تبصره ۱۶ را جذب کنیم تا پایان آذرماه بتوانیم تخصیص اعتبار جدید داشته باشیم.

سلیمانی دشتکی از بانک های استان خواست نسبت به تسریع در روند جذب این تسهیلات تلاش بیشتری کنند.

وی اضافه کرد: همه بانک ها باید ملاک تصمیم گیری خود در رابطه با دستورالعمل را ابلاغ بانک مرکزی بدانند، زیرا یک هفته مهلت دارند اگر انجام ندهند، واحدهای خسارت دیده به دادستانی بانک های متخلف شکایت کنند.

استاندار ایلام گفت: مصوبات ستاد کرونا همچون حکم حکومتی است و برای همه دستگاه ها لازم الاجراست و عملیاتی نشوند ظرف یک هفته به دادستانی شکایت می شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 3 =

سرخط اخبار استان‌ها