برخی از مواد طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها تصویب شد

تهران- ایرنا- نمایندگان مجلس شورای اسلامی برخی از مواد طرح اقدام راهبردی برای لغو تحریم‌ها و صیانت از منافع ملت ایران را تصویب کردند.

به گزارش خبرنگار پارلمانی ایرنا، نمایندگان مجلس شورای اسلامی  امروز سه شنبه پس از تصویب طرح راهبردی برای لغو تحریم‌ها بررسی جزئیات این طرح را در دستور کار قرار دادند و چند ماده از این طرح تصویب شد.

بر اساس ماده ۱ که به تصویب نمایندگان رسید، در راستای تامین شروط نه گانه مقام معظم رهبری در خصوص توافق هسته ای، سازمان انرژی اتمی ایران موظف است بلافاصله پس از تصویب این قانون، نسبت به تولید اورانیوم با غنای ۲۰ درصد اقدام و سالانه به میزان حداقل ۱۲۰ کیلوگرم آنرا در داخل کشور ذخیره کند.

 بر اساس این ماده سازمان انرژی اتمی همچنین موظف است نیاز کشور برای مصارف صلح آمیز به اورانیوم با غنای بالای ۲۰ درصد را به طور کامل و بدون تأخیر تأمین کند.

نمایندگان با رای موافق به ماده ۲ و در اجرای بند ۳ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران مصوب ۱۳۹۴ و در جهت تحقق ظرفیت۱۹۰ هزار سو غنی‌سازی، سازمان انرژی اتمی ایران را مکلف کردند بلافاصله پس از تصویب این قانون، ظرفیت غنی سازی و تولید اورانیوم غنی سازی شده با سطح غنای متناسب هر یک از مصارف صلح آمیز کشور را، به میزان ماهانه حداقل ۵۰۰ کیلوگرم افزایش دهد و نسبت به نگهداری و انباشت مواد غنی شده در کشور اقدام نماید.

 همچنین با تصویب ماده ۳ این طرح و برای تحقق هدف مندرج در ماده ۲، سازمان انرژی اتمی مکلف است حداکثر ظرف مدت ۳ ماه پس از تصویب این قانون عملیات نصب، تزریق گاز، غنی سازی و ذخیره سازی مواد را تا درجه غنای موردنیاز، با حداقل هزار دستگاه ماشین های نسل دوم پیشرفته IR-۲m را آغاز کند و همچنین در همین بازه زمانی، عملیات غنی سازی و تحقیق و توسعه با ماشین های نسل ششم IR-۶ را با حداقل ۱۶۴ ماشین از این نوع آغاز نموده و آن را ظرف مدت یکسال پس از تصویب این قانون به هزار دستگاه ماشین توسعه بدهد.  

 نمایندگان مجلس در ادامه و با تصویب ماده ۴ سازمان انرژی اتمی را مکلف کردند نسبت به بهره برداری از کارخانه تولید اورانیوم فلزی در اصفهان طی ۵ ماه پس از تصویب این قانون اقدام کند.

 با تصویب ماده ۵ هم  سازمان انرژی اتمی ایران مکلف شد در راستای بند ۴ قانون اقدام متناسب و متقابل دولت جمهوری اسلامی ایران، همزمان با عملیات بهینه سازی و راه اندازی عامل واکنش ( راکتور ) ۴۰ مگاواتی آب سنگین اراک، نسبت به طراحی یک عامل واکنش (راکتور) آب سنگین ۴۰ مگاواتی جدید با هدف تولید همسان‌های پایدار (رادیو ایزوتوپ) بیمارستانی با جدول زمانبندی اقدام کند و جدول زمانبندی این موضوع را ظرف یک ماه پس از تصویب این قانون به اطلاع مجلس شورای اسلامی برساند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار سیاست

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 12 =