۶ حفار آثار تاریخی در آرادان و مهدیشهر دستگیر شدند

سمنان- ایرنا- فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان گفت: ۶ حفار غیرمجاز آثار تاریخی و اشیای عتیقه در آرادان و مهدی‌شهر دستگیر شدند.

به گزارش ایرنا، سرهنگ ابوالقاسم کربلایی غلامی روز سه شنبه به رسانه ها افزود: پنج حفار غیر مجاز در حال حفاری در اطراف یکی از تپه‌های تاریخی آرادان دستگیر شدند.

وی گفت: این افراد با هدف به دست آوردن اشیای تاریخی از چاهی با بیش از ۲۰ متر عمق به حفاری غیرمجاز اقدام کرده بودند و همگی دستگیر شدند.

 فرمانده یگان حفاظت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی استان سمنان از دستگیری یک حفار غیرمجاز در مهدی‌شهر خبر داد و افزود: این فرد به همراه چهار نفر همدست در مناطقی از شهرستان مهدی‌شهر در حال حفاری بودند.

کربلایی غلامی بیان کرد: این حفار غیرمجاز دستگیر و همدستان وی پس از متواری شدن، شناسایی شدند و دستگیری آنها در دستور کار عوامل انتظامی و یگان با هماهنگی مرجع قضایی قرار گرفت.

او گفت: بر اساس ماده ۵۶۲ قانون مجازات اسلامی (بخش تعزیرات) هرگونه حفاری و کاوش به قصد به دست آوردن اموال تاریخی و فرهنگی ممنوع بوده و مرتکب به حبس از ۶ ماه تا ۳ سال و ضبط اشیاء مکشوفه به نفع وزارت میراث‌فرهنگی، گردشگری و صنایع‌دستی و ادوات حفاری به نفع دولت محکوم می‌شود.

دوست‌داران میراث‌فرهنگی می‌توانند گزارش‌های خود را از طریق تماس با سامانه خبری به شماره ۳۱۷۰۵ اعلام کنند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 15 =

سرخط اخبار استان‌ها