باغدار ابرکوهی ۷۰ تن  انار در هر هکتار بردشت کرد

یزد - ایرنا - مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه با اشاره به تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی ، گفت: یکی از باغداران شهرستان از روستای مریم آباد بخش مرکزی در سال جهش تولید با به کارگیری فنون جدید و توانمندی های خود ۷۰ تن انار از هر هکتار برداشت کرد که این مقدار پنج برابر تولید در واحد سطح است.

مهدی غیب الهی روز سه شنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا با اشاره به سرمازدگی درختان انار در اواخر سال ۹۸ و  افزایش دمای هوا و گرمازدگی این محصول در تابستان امسال ، افزود: بمانعلی رشیدی در سال زراعی ۹۹- ۹۸ با این میزان تولید به عنوان انار کار برتر استان یزد انتخاب شد .

وی اظهار کرد : این باغدار در مجموع از سه هکتار سطح زیرکشت انار ۲۱۰ تن محصول از ارقام شیرین شهباز و میخوش عقدایی تولید و روانه بازار مصرف کرد و علت افزایش تولید رعایت توصیه های فنی کارشناسان و مبارزه غیرشیمیایی با کرم گلوگاه انار و تغذیه مناسب است.

وی بیان کرد: همچنین این کشاورز با اختصاص هشت هکتار اراضی و با استفاده از یک حلقه چاه آب کشاورزی به تولید گندم ، جو ، زردآلو ، انار و صیفی مشغول است.

غیب الهی تصریح کرد : کلاس ها و بازدیدهای آموزشی و ترویجی جهاد کشاورزی نقش موثری در افزایش عملکرد تولید محصولات کشاورزی دارد.

برداشت انار از اوایل مهرماه در باغ های شهرستان  ابرکوه آغاز و تا اوایل آذر ماه ادامه داشت .

امسال بیش از هزار خانوار کشاورز از ۶۵۰ هکتار باغ‌های شهرستان با متوسط  تولید ۱۵ تن در هر هکتار و در برخی باغ ها ۳۰ تن و در مچموع ۱۲ هزار تن انار به ارزش ۷۰۰ میلیارد ریال برداشت و به بازار مصرف استان های مختلف کشور عرضه کردند.

همچنین رییس مرکز جهاد کشاورزی دهستان تیجرد ابرکوه افزود: احمد فرزند آقای رشیدی نیز با استفاده از تجربه پدرش سال ۱۳۹۷ به عنوان انار کار نمونه استانی با عملکرد ۱۳۳ تن در هر هکتار انتخاب شد.

علی محمد هوشمند ادامه داد: مردم و کشاورزان محلی رشیدی را بیشتر به عنوان معتمد محلی می شناسند .

وی با بیان اینکه این پدر و پسر در بیشتر  فعالیت های ترویجی با مدیریت جهاد کشاورزی همکاری دارند، خاطرنشان کرد:  استفاده از ارقام سازگار با اقلیم منطقه بر اساس نظر کارشناسان مرکز تحقیقات (شیرین شهواز ، ابرکوه و میخوش یزد) ، تفکیک باغ های انار با سایر درختان ،بسترسازی و طراحی مناسب در زمان کاشت و استفاده از زیرشکن برای اصلاح ساختار خاک علت موفقیت بمانعلی رشیدی این باغدار نمونه استانی است.

وی ،  انتخاب مناسب فواصل کاشت ، رعایت تراکم اصله نهال در هر هکتار ، انجام به موقع ،صحیح ، اصولی هرس ، اصلاح و باردهی و حذف پاجوش ها ، دستیابی به تولید کمی و کیفی محصول مرغوب و بازار پسند را از دیگر موفقیت های این کشاورز برشمرد.

افزایش تولید انار، با آبیاری ۶ تا هشت روزه

مدیر مرکز جهاد کشاورزی تیجرد ابرکوه یادآور شد: پیشگیری از سرمازدگی، استفاده از کاه و کلش برای دود کردن ، از بین بردن علف هرز با استفاده از روش مکانیکی و بهره گیری از این روش در کنترل کرم گلوگاه انار و استفاده مناسب از کودهای حیوانی و آلی و روش چالکود در موفقیت کشاورز یادشده در افزایش تولید موثر است .

بمانعلی رشیدی هم در گفت و گو با خبرنگار ایرنا علت افزایش تولید انار را فعالیت و بهره وری مناسب از آب و کود حیوانی و شیمیایی شامل پتاسه و فسفاته که زمان مناسب آن اواخر اسفند ماه است، ذکر کرد.  

وی افزود: افزایش راندمان تولید انار، آبیاری مناسب به خصوص در ماه های تیر و مرداد با دوره ۶ تا هشت روزه  و  هرس درختان در فصل زمستان موثر است.

هر سال ۴۰ نفر از کشاورزان ابرکوه به عنوان نمونه ملی، استانی و شهرستانی انتخاب می شوند.

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است .

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار ، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی تولید و بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود.

در این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصولات با کیفیت گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان در سال تولید می شود.

ابرکوه ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت ، در ۴۰ سال گذشته این تعداد به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها