مه غلیظ دید افقی در گردنه‌های مهاباد را کاهش داد

مهاباد- ایرنا- رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد گفت: مه غلیظ دید افقی در گردنه‌های این شهرستان را کاهش داد و رانندگان را مجبور به استفاده از چراغ مه‌شکن کرد.

محسن خادمی روز سه‌شنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم‌اکنون دید افقی در گردنه‌های  "قره‌بلاغ" در محور مهاباد - بوکان به طول پنج کیلومتر،"جواله‌ره‌شان" و "زمزیران" در محور مهاباد - سردشت به طول هفت کیلومتر به کمتر از ۵۰ متر کاهش یافته است و رانندگان باید در این مسیر هنگام تردد از چراغ مه‌شکن استفاده و فاصله طولی را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: دید افقی در محور مهاباد- ارومیه در محدوده سد حسنلوی نقده به طول پنج کیلومتر از این مسیر نیز به کمتر از ۱۰۰ متر کاهش یافته است و در سایر محورهای این شهرستان نیز وجود مه احساس می‌شود.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: بارش برف طی روزهای نخست هفته جاری باعث شده که دیگر محورهای این شهرستان نیز لغزنده باشد و رانندگان باید با رعایت سرعت مطمئنه و فاصله طولی در محورهای مواصلاتی این شهرستان حرکت کنند.

خادمی افزود: با توجه به کاهش دید افقی و کاهش دما در محورهای مواصلاتی به‌ویژه در گردنه‌ها، رانندگان از تردد غیرضروری خودداری کرده و نسبت به بررسی عملکرد مناسب سیستم روشنایی، بخاری و سیستم ترمز خودرو خود اطمینان حاصل و سپس اقدام به مسافرت کنند.

وی در خصوص راه‌های روستایی مهاباد نیز گفت: با تلاش شبانه‌روزی عوامل راهداری راه دسترسی ۶۵ روستای این شهرستان که به خاطر بارش برف سنگین اوایل هفته جاری مشکل تردد در آنها وجود داشت بازگشایی شدند.

وی با اشاره به شروع طرح راهداری زمستانی از ۱۵ آذر امسال در این شهرستان افزود: هم‌اکنون در حال انباشت ۶ هزار تُن نمک و ماسه در راهدارخانه‌ها و تعمیر و تجهیز اداوات راهداری هستیم.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: امسال برای تسریع در عملیات راهداری و برف‌روبی در این شهرستان علاوه بر راهدارخانه مرکزی، راهدارخانه "کیتکه" (گردنه جواله‌ره‌شان) و "کله‌گاوی" ( گردنه زمزیران) در مسیر مهاباد - سردشت، "قره‌بلاغ" (مسیر مهاباد - بوکان) و ۲ راهداری سیار در گردنه "آفان" و گردنه "شیخان" این شهرستان نیز فعال است.

وی اظهار داشت: برای اجرای طرح زمستانی، امسال ۶۰ مامور راهداری و ۲۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین راهداری در راهدارخانه‌های ثابت و سیار این شهرستان مستقر شده‌اند.

طبق اعلام اداره هواشناسی مهاباد سامانه بارشی که از روز جمعه وارد آذربایجان‌غربی شده بود از امروز به تدریج از استان خارج شده اما با خروج آن دمای هوا کاهش نسبی پیدا می‌کند.

مهاباد دارای بیش از ۸۴۰ کیلومتر راه شامل ۲۳۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۶۱۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت و شوسه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 2 =