ترامپ نابخردانه از برجام خارج شد؛ دولت خردمندانه برجام را مدیریت کرد

تهران-ایرنا- «حسن بهشتی ‌پور» با اشاره به تلاش‌های تیم وزارت خارجه دولت برای خنثی ‌سازی تحریم‌ها گفت:در زمینه سیاست خارجی ۲ اتفاق افتاد؛ یکی اینکه ترامپ نابخردانه از برجام خارج شد و دیگر اینکه تیم سیاست خارجی دولت خردمندانه برجام را مدیریت کرد تا برجام و نتایج آن برای خنثی‌سازی تحریم ها از دست نرود.

آیت الله خامنه ای مقام معظم رهبری در چهارم آذر ۱۳۹۹ خورشیدی در دیدار رؤسای سه قوه و دیگر اعضای شورای عالی هماهنگی اقتصادی با اشاره به چهار محور لازم برای اقتصاد کشور یعنی حل مشکل کسری بودجه، افزایش سرمایه‌گذاری، جهش تولید و حمایت از قشرهای ضعیف فرمودند: باید با همت جدی و تلاش پیگیر مسئولان، تأثیر اجرای راهکارهای عملی در زندگی مردم مشخص شود. ایشان با تأکید بر این که برای علاج تحریم‌ها دو مسیر «خنثی‌سازی تحریم‌ها و غلبه بر آنها» و «رفع تحریم» وجود دارد، افزودند: البته ما مسیر رفع تحریم را یک بار امتحان و چند سال مذاکره کردیم اما به نتیجه‌ای نرسید. رهبر انقلاب اسلامی با اشاره به مسیر غلبه بر تحریم‌ها و بی‌ اثر کردن آنها فرمودند: این مسیر ممکن است در ابتدای کار، سختی‌ها و مشکلاتی داشته باشد اما خوش‌عاقبت است.

بنابراین خنثی سازی تحریم ها که مقام معظم رهبری به آن اشاره کردند، مسیری بوده که دولت طی سال های گذشته با اقداماتی که انجام داده در پی آن بوده است تا بتواند در سایه چنین اقداماتی به این مهم دست پیدا کند؛ اقداماتی که در داخل و خارج کشور صورت گرفت. پژوهشگر ایرنا در همین خصوص با "حسن بهشتی‌پور" کارشناس مسائل بین‌الملل به گفت و گو پرداخته است که شرح آن را در ادامه می‌خوانید؛

اقدامات اساسی در حوزه اقتصاد می‌تواند تحریم‌ها را خنثی کند

بهشتی پور با اشاره به سخنان آیت الله خامنه ای در خصوص خنثی سازی تحریم ها گفت: این گفته مقام معظم رهبری محدود به یک سری اقدامات اساسی است که باید در داخل کشور به ویژه در حوزه اقتصاد صورت بگیرد و این اقدامات می تواند تحریم ها را خنثی کند. برای نمونه یکی از مهمترین مشکلات اقتصادی در داخل کشور نظام بانکداری است که این نظام به جای اینکه مانند همه بانک های دنیا بانکداری کند، بنگاهداری می کند. برای اینکه می خواهد سودی که برای سپرده‌گذاران تعهد کرده را پرداخت کند. به همین دلیل هم در حوزه های مختلف مانند ارز، سکه، خرید و فروش زمین و ... فعالیت می کند که اینها به اقتصاد کشور ضربه خواهد زد.

وی در ادامه گفت: بنابراین اصلاح نظام بانکداری می تواند بسیاری از مشکلات اقتصادی کشور را مرتفع کند. یا اینکه یکی دیگر از مسایل اصلاح مالیات است. برای اینکه نظام مالیاتی در کشور به گونه ای است که بسیاری از افراد با درآمد بالا آنچنان مالیاتی نمی پردازند چراکه از جاهای خاصی به صورت قانونی و غیرقانونی فرار مالیاتی می کنند. پس باید نظام مالیاتی کشور را اصلاح کرد تا جلو آنهایی که فرار مالیاتی می کنند، گرفته شود و آنهایی هم که مالیات نمی پردازند مجبور به پرداخت مالیات شوند چراکه همه بنگاه هایی که فعالیت اقتصادی می کنند می بایست مالیات بپردازند تا رقابت سالم ایجاد شود.

این کارشناس مسائل بین‌الملل  افزود: در بخش گمرکات اصلاح های بسیار خوبی انجام گرفته است. مانند همین کاری که در سال های اخیر انجام شده و وسایل واردات و صادراتی اسکن می شوند؛  اما هنوز نظام گمرکی در ترخیص به موقع کالاها و روندی که نیاز است تا گمرکات محدود شود، نیاز به اصلاحاتی دارد؛ یعنی نظام گمرکی واحدی در کشور وجود داشته باشد و کالاها از یک معابر دقیق و واحد و تحت کنترل گمرک کشور وارد شود. بنابراین همه اینها به کشور کمک می کند تا اقتصاد ایران اهرم تحریم را از طرف مقابل بگیرد زیرا تا زمانی که طرف مقابل ایران اهرم تحریم دارد طبیعی است که از این هرم استفاده کند چه می خواهد جو بایدن باشد چه دونالد ترامپ. ایران برای اینکه بتواند قدرت چانه زنی خود را افزایش دهد باید از یک طرف به مجموعه قدرت علمی داخلی اتکا داشت و از طرفی دیگر هم باید اصلاحات اقتصادی صورت بگیرد تا همانگونه که مقام معظم رهبری فرمودند که علاج تحریم ها خنثی سازی آنهاست، عملی شود.

شفاف‌سازی باعث خنثی‌سازی تحریم‌ها شد

وی در خصوص اقدامات دولت برای خنثی‌سازی تحریم‌ها اظهار داشت: دولت با استفاده از برخی از توصیه ها که در FATF وجود داشته در برخی زمینه‌ها شفاف‌سازی کرده است. دولت از ۱۳۹۵ خورشیدی تا به امروز اصلاحاتی در زمینه نظام بانکی انجام داده که نمونه آن استفاده از چک‌های رمزدار و نقل و انتقال پول‌های بیش از یک میلیارد تومان است. پس اینها یعنی سیاست های شفاف‌سازی که توسط دولت صورت گرفته و بسیار هم موفق بوده است.  

سیاست خارجی دولت در جهت خنثی‌سازی تحریم‌ها بود

بهشتی پور در مورد تلاش‌های تیم وزارتخارجه دولت برای خنثی‌سازی تحریم‌ها بیان داشت: مردان سیاست خارجی دولت مدیریت کردند تا برجام از دست نرود. سیاست دولت اگر اینگونه بود که بلافاصله بعد از خروج آمریکا از برجام، ایران هم خارج می شد، این نوعی بی خردی بود زیرا دونالد ترامپ یک حرکت بی خردی انجام داد و به ضرر خودش تمام شد و نتوانست اجماع جهانی علیه ایران شکل دهد و دنیا به او گفت که خودت از برجام خارج شدی و چطوری می توانی در خود برجام ادعا داشته باشی. در چنین شرایطی دولت ایران از برجام خارج نشد بلکه یک سال بعد شروع کرد تعهدات خود را کم کردن. البته در یک حرکت کاملاً خردمندانه تعهداتی کم نکرد که کل برجام زیر سوال برود بلکه تهعداتی که نشان می‌داد برخلاف تبلیغات هنوز توان هسته‌ای ایران از بین نرفته است، را کم کرد. پس آمریکا به دلیل نابخردی‌های ترامپ به انفعال افتاد و اگر ایران برجام را اجرا نکرده بود، کشورهای اروپایی علیه ایران رای می دادند و ایران را محکوم می‌کردند. پس در زمینه سیاست خارجی ۲ اتفاق افتاد؛ یکی اینکه ترامپ نابخردانه از برجام خارج شد و دیگر اینکه تیم سیاست خارجی دولت خردمندانه برجام را مدیریت کرد.

دولت برای خنثی‌سازی تحریم‌ها وابستگی به نفت را کاهش داد

این کارشناس مسائل بین‌الملل با اشاره به تلاش‌های دولت برای کاهش وابستگی درآمدها و بودجه کشور به نفت در جهت خنثی‌سازی تحریم‌هااشاره کرد و عنوان داشت: کاهش وابستگی به نفت که در سال های گذشته توسط دولت حسن روحانی اتفاق افتاد یکی به دلیل سیاست هایی بود که اتخاذ شد و دیگری هم به دلیل اینکه کشور در شرایط اضطرار تحریم قرار گرفت و برای خنثس‌سازی آن می بایست این کار صورت می‌گرفت. بنابراین دولت روحانی واقعاً در هفت سال گذشته وابستگی کشور به نفت را کاهش داد. این دولت از یک طرف با توجه به شرایط موجود کشور سیاست هایی اتخاذ کرد تا این اتفاق عملی شود و از طرفی محاصره اقتصادی روز به روز تنگ تر شد و تحریم‌های ناعادلانه‌ای که اتفاق افتاد و دولت هم برای خنثی‌سازی این تحریم‌ها وابستگی به نفت را کاهش داد. اگر فردی منکر این اتفاق شود دروزغ می گوید و آمار و ارقام های واقعی را ندیده است. البته برای موفقیت های بیشتر در این زمینه هنوز راه درازی در پیش داریم که نیاز به برنامه ریزی دارد که یکی از برنامه ریزی ها اجرای نظام مالیاتی کشور است که به دولت کمک می کند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 5 =

سرخط اخبار پژوهش