ثبت وضعیت جسمانی ۱۳ میلیون دانش‌آموز در طرح کوچ

تهران- ایرنا- معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش گفت: اطلاعات وضعیت جسمانی ۱۳ میلیون دانش‌آموز به منظور کنترل وزن و چاقی آنها در قالب «طرح کوچ» در سامانه سناد ثبت شده است.

وزارت آموزش و پرورش بسته محتوای علمی برای کنترل وزن و چاقی دانش آموزان تدوین کرده و این پروژه را با یاری معلمان، دبیران، مدیران مدارس، مراقبان، دبیران تربیت بدنی و روسای مناطق و مدیران کل آموزش و پرورش استان‌ها از یک ماه گذشته با نام طرح کوچ کلید زده است.

بر اساس طرح کنترل وزن و چاقی دانش‌آموزان که از سوم آبان ماه آغاز شده، قرار است تا ۳۰ بهمن ماه برنامه هایی در زمینه راهنمایی، حمایت و مشاوره کنترل تغذیه و افزایش تحرک بدنی، برای دانش آموزان اجرا شود. همچنین از دوم تا هشتم اسفند ماه انجام امور مربوط به غربالگری و ارزیابی ثانویه دانش آموزان برنامه ریزی شده است.

وزارت آموزش و پرورش در طرح کوچ با مشارکت معلمان، خانواده ها و دستگاه های عضو ائتلاف اجرای این طرح به ویژه وزارت بهداشت و رسانه ملی، ضمن کنترل وزن و BMI دانش آموزان، با مداخله و ارایه برنامه های لازم، دانش آموزان را در تناسب وزن و افزایش تحرک و شادابی یاری می کند.  

مهرزاد حمیدی معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار گروه دانشگاه و آموزش ایرنا درباره طرح کوچ توضیح داد: تاکنون BMI بیش از ۹۰ درصد دانش آموزان اندازه گیری شده است.

وی با بیان اینکه از همین هفته وارد فاز مداخله با سایر دستگاه ها شده ایم، افزود: همچنین افرادی که سنجش اولیه برای آنها انجام شده است، از هفته گذشته وارد فاز مداخله شده اند.

به گزارش ایرنا، BMI شاخص توده بدنی است که بر اساس نسبت قد و وزن شخص، چربی های بدن محاسبه می شود.

آموزش معلمان

معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش همچنین درباره فعالیت معلمان در طرح کوچ گفت: معلمان در بیشتر دروس برای موضوع سلامت دانش آموزان آموزش دیده اند.

حمیدی یادآور شد: مربیان سلامت و تربیت بدنی و مدیران مدارس این طرح را هدایت می کنند و حتی در زمان تعطیلی مدارس به دانش آموزان، آموزش های لازم را می دهند.

به گزارش ایرنا، وی پیشتر نیز اعلام کرده بود که به کارگیری همه آموزه‌های انگیزشی، یادگیری، مدیریت تغییر، بازاریابی اجتماعی و آموزه‌های رهبری فرزندان در خانواده و فرزندپروری، رهبری در مدرسه برای ایجاد سبک زندگی ضروری است و این اقدامات باید بر آگاهی بخشی و تغییر دانش و بینش رفتار کوچ از سبک زندگی غیرفعال به سبک زندگی فعال و کوچ از تغذیه ناسالم به تغذیه سالم متمرکز باشد؛ بنابراین کمپین ملی در دستور کار است و در شرایط دشوار جامعه اجرای این طرح گزارش می شود.

طرح کوچ خانواده محور است

وی با بیان اینکه موضوع طرح کوچ خانواده محور است، اظهار داشت: کلیپ، برنامه، بروشور و دستورالعمل های بارگذاری شده در این زمینه، شرایط لازم برای آموزش و همراهی خانواده ها را فراهم کرده است تا بتوانند در موضوع سلامت دانش آموزان یاری رسان باشند.

معاون سلامت و تربیت بدنی وزارت آموزش و پرورش ادامه داد: عامل بازدارنده برای این موضوع، تعطیلی های مکرر، سکون، قرنطینگی خانگی و کم تحرکی دانش آموزان است که کار را مقداری دشوار کرده است.

حمیدی با تاکید بر اینکه همراهی ۱۳ میلیون دانش آموز نشان دهنده مطالبه عمومی برای طرح کوچ است، افزود: تاکنون خانواده ها بدون اجبار و الزام در این موضوع و تنها با اعلام مدارس به طرح کوچ پیوستند و این موضوع نشان می دهد که والدین نگران سلامت فرزندان خود هستند.

وی خاطرنشان کرد: در طرح کوچ همکاری های خوبی بین خانواده ها و مدارس صورت گرفته و این تیم سازی مشترک بسیار امیدوارکننده است تا به نتیجه مطلوب دست یابیم.

فعالیت مستمر تربیت بدنی در شاد

معاون وزیر آموزش و پرورش گفت: هرچند که موانعی مانند حضور در خانه های کوچک، کم تحرکی و حضور نداشتن در کلاس های تربیت بدنی در اجرایی شدن این طرح وجود دارد اما مربیان سلامت و تربیت بدنی نیز بیکار ننشسته و به فکر دانش آموزان هستند.

حمیدی خاطرنشان کرد: مربیان تربیت بدنی و سلامت در شبکه شاد به صورت ویژه، مستمر و پایدار الگوپردازی های لازم برای فعالیت دانش آموزان در منزل را انجام می دهند و در اختیار دانش آموزان می گذارند.

وی پیشتر گفته بود که در خصوص تولید محتوای ورزشی در فضای مجازی، چهار کانال برای آموزش سلامت، ایمنی، محیط زیست و کنترل چاقی در شبکه شاد راه اندازی شده است.

اجتماعی‌سازی طرح کوچ

حمیدی همچنین درباره مرحله مداخله در طرح کوچ دانش آموزان اظهار داشت: در حال حاضر برای بخش مداخله هم ارتباطات ویژه ای با وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی برقرار و جلسات مکرری به منظور ارائه راهکار برای حفظ سلامت دانش آموزان برگزار شده است.

معاون تربیت بدنی و سلامت وزارت آموزش و پرورش همچنین از همکاری با پژوهشگاه ویژه غدد و متابولیسم و موضوع انیستیتو تغذیه، مراکز علمی و انجمن های پیشگیری از چاقی و انجمن های شکل گرفته در این زمینه ها و تحت نظارت وزارت بهداشت خبر داد.

حمیدی خاطرنشان کرد: همچنین با شبکه سلامت و شورای سیاستگذاری سلامت صدا و سیما هماهنگی های لازم صورت گرفته است و به منظور اجرایی شدن طرح کوچ، حفظ سلامت فرزندان و محافظت از نسل آینده نیازمند اجتماعی سازی این کار توسط رسانه ها هستیم تا در جهت آگاه سازی برای حفظ سلامت دانش آموزان تلاش شود.

به گزارش ایرنا، محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش نیز درباره طرح کوچ گفته است که آموزش غیرحضوری نباید مانع اجرای شایسته طرح کنترل چاقی دانش‌آموزان شود. از مسوولان اجرای این طرح می خواهم پیگیر وضعیت تمام دانش‌آموزان باشند تا همه آنها تحت پوشش قرار گیرند.  

وی تاکید کرد: افراد مسوول باید دانش‌آموزان را هر هفته کنترل کنند، مسیری را در پیش داشتیم که در حال حاضر مسدود شده اما اهداف تعطیل نشده است؛ بنابراین باید تمام خلاقیت خود را به کار گیریم تا مسیر ناشناخته ما را از اهدافمان دور نکند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 9 =

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش