سلب حق حیات یک دانشمند و انسان بیگناه، نقض حقوق بشر است

تهران - ایرنا - دبیر ستاد حقوق بشر گفت: غربی‌ها که این روزها در قبال این جنایت آشکار سکوت کرده‌اند، چند روز قبل در مجمع عمومی سازمان ملل مدعی نقض حقوق بشر در ایران بودند. اگر سلب حق حیات یک دانشمند و انسان بیگناه، نقض حقوق بشر نیست، پس تروریست‌ها چه کاری باید بکنند که از نظر شما نقض حقوق بشر باشد؟

به گزارش ایرنا از ستاد حقوق بشر، علی باقری‌کنی روز دوشنبه درباره اینکه نهادهای بین‌المللی از جمله سازمان ملل و شورای حقوق بشر، در قبال ترور شهید فخری‌زاده‌ موضع‌گیری صریح و روشن نکردند، اما در قبال کوچکترین حادثه تروریستی در کشورهای غربی غوغا می‌کنند، افزود: غربی‌ها باید به افکار عمومی جهانی پاسخ دهند، اگر کشتن یک دانشمند با گلوله و بمب تروریسم نیست، پس ادبای آمریکا و اسرائیل چه کاری باید بکنند که از نظر شما تروریسم باشد؟

وی ادامه داد: قدرت‌های بزرگ و در رأس آنها رژیم آمریکا، همه چیز را بر اساس منافع و سیاست‌های خود تحلیل و ارزیابی می‌کنند. به عبارت دیگر، ملاک تصمیم و اقدام غربی‌ها حق و عدالت نیست، بلکه منفعت و سود آنها است؛ به همین جهت هم دربرخورد با تروریسم هم همین طور رفتار می‌کنند.

باقری کنی افزود: اگر شخص یا کشوری تأمین کننده منافع آنها باشد حتی اگر بارزترین و آشکارترین جنایت‌ها را هم مرتکب شده باشد، از نظر آنها اشکالی ندارد؛ مثلا در قبال جنایات رژیم صهیونیستی و رژیم سعودی نه تنها متعرض آنها نمی‌شوند بلکه از آنها حمایت هم می‌کنند و متحد راهبردی آنها هم هستند.

دبیر ستاد حقوق بشر با بیان اینکه باید واقع‌بین باشیم، اظهارداشت: سازمان ملل از یک سو، ترور شهید فخری‌زاده را حتی محکوم هم نکرد و از سوی دیگر با اذعان به قتل ٢٢٢ کودک یمنی توسط رژیم سعودی، عربستان را از فهرست کشورهای کودک کش، خارج کرد. برخی از کشورهای اروپایی هم که در قبال این جنایت موضع گرفتند، بدون اشاره به تروریستی بودن این جنایت از محکوم کردن آن سرباز زده و گستاخانه با برابر دانستن جلاد و شهید، طرفین را به خویشتنداری دعوت کردند.

چراغ سبز اروپایی‌ها به تروریست‌ها
باقری کنی تاکید کرد: اروپایی‌ها با تروریستی ندانستن این جنایت و محکوم نکردن آن به تروریست‌ها چراغ سبز نشان دادند و با این رویکرد عملاً تیغ تروریست‌ها را تیز می‌کنند.

دبیر ستاد حقوق بشر با اشاره به استعفای مشکوک چند روز پیش گزارشگر ویژه قتل‌های خودسرانه شورای حقوق بشر، تأکید کرد: خانم کالامارد، در گزارش اخیر خود، ترور شهید سلیمانی را نقض حقوق بین‌الملل دانسته و ادعاهای آمریکا برای توجیه این ترور را غیرموجه اعلام کرده بود، بنابراین چون قبول نکرد مطابق نظر آمریکایی‌ها رفتار کند، مجبور به استعفا شد.

معاون رئیس قوه قضاییه درباره روشنگری اقدامات غربی‌ها برای جوانان کشورمان، اظهار داشت: چندی قبل با یکی از سفرای غربی مقیم تهران ملاقاتی داشتم و او در مورد اعدام‌ها در ایران ابراز نگرانی کرد، ولی من از او سوال کردم شما در مورد افرادی که جرمی مرتکب شدند و پس از طی فرایند دادرسی عادلانه برای آنها حکم صادر شده، ابراز نگرانی می‌کنید اما چرا برای کودکان و بیماران ایرانی که غربی‌ها اجازه دسترسی دارو به آنها را نمی‌دهند و به همین دلیل از بین می‌روند، ابراز نگرانی نمی‌کنید!؟ این بچه‌ها در کدام دادگاه و به چه جرمی محکوم به مرگ شده‌اند؟

وی یادآور شد: چندی قبل مدیر کودکان خانه «ای بی» به من گفت به طرف سوئدی نامه‌ای برای پانسمان مورد نیاز کودکان مبتلا به بیماری پروانه‌ای ارسال کردیم، اما سوئدی‌ها نوشتند به خاطر تحریم‌ها نمی توانیم به شما پانسمان بدهیم. این در حالی است که در مقررات حقوق بین‌الملل در زمان جنگ هم مجروح، بیمارستان، آمبولانس و بیمار از تعرض مصون هستند.

به گزارش ایرنا، تروریست‌های مسلح عصر جمعه - هفتم آذرماه - با کمین در مسیر خودرو حامل محسن فخری‌زاده معاون وزیر دفاع و رئیس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در بلوار مصطفی خمینی (ره) شهر آبسرد از توابع شهرستان دماوند، این دانشمند برجسته کشور را در عملیاتی انتحاری و مسلحانه به شهادت رساندند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 14 =

سرخط اخبار جامعه