فعال اجتماعی: سایه کرونا بر روز جهانی معلولان نیفتد

شیراز- ایرنا- رییس شورای هماهنگی تشکل‌های غیردولتی معلولان استان فارس ابراز کرد: روز جهانی معلولان زمانی برای بیان مطالبات این قشر است و بحران کرونا نباید بر این روز سایه افکند.

سعید فانی دوشنبه در گفت‌وگویی مجازی با خبرنگاران به مناسبت روز جهانی معلولان، ابراز داشت: افراد دارای معلولیت  در زمان حاضر با مشکلات عدیده ای مواجه هستند و این رسانه ها هستند که می توانند این مشکلات را به مسئولان منتقل کنند.

وی عنوان کرد: مشکلات معیشتی افراد دارای معلولیت در بحبوحه کرونا و با افزایش تورم موجود زندگی آنان را با مشکلات جدی مواجه ساخته است.

رییس شورای هماهنگی تشکل‌های غیردولتی معلولان استان فارس اظهار داشت: هرچند این مطالبات در طول سال دائما بیان شده است، اقدامات چشمگیری در این خصوص انجام نمی‌شود؛ اما به عنوان نمایندگان این قشر مظلوم وظیفه داریم تا آن ها را مجددا تکرار کنیم.

فانی مشکل اصلی افراد دارای معلولیت را در حال حاضر عدم اجرای قانون جامع حمایت از حقوق معلولان برشمرد و گفت: مسئولان اختصاص‌نیافتن بودجه را علت اصلی این معضل بیان می‌کنند.

مدیر انجمن فرهنگی ورزشی و گردشگری معلولان پارس گفت: مشکل تامین وسایل و تجهیزات توانبخشی و بهداشتی، مسکن ، اشتغال و به‌ویژه مسائل معیشتی این روزها زندگی این افراد را به مخاطره انداخته است.

فانی ادامه داد: کمک‌های معیشتی اندک، در حد تامین یک کیلوگرم گوشت هم نبوده و دردی از افراد دارای معلولیت دوا نمی‌کند؛ این در حالی است که قیمت یک ویلچر معمولی با کیفیت نامناسب هم اکنون در بازار حداقل پنج میلیون تومان است و گاه تا سی میلیون تومان هم می‌رسد یا قیمت یک دست یا پای مصنوعی حداقل ۲۰ میلیون تومان است.

رییس شورای هماهنگی تشکل‌های غیردولتی معلولان استان فارس با بیان اینکه این مشکلات موجب شده تا افراد دارای معلولیت خانه نشینی را بر حضور در اجتماع و مشارکت در فعالیت های اجتماعی ترجیح دهند، در آستانه روز جهانی معلولان سهمیه اندک ٤٠ لیتری معلولان از این ماه قطع شده است که بر رنج‌ها و احساس نابرابری افزوده است.

این فعال اجتماعی حوزه معلولان گفت: باوجود اقدامات انجام شده، نبود مناسب سازی لازم در معابر و اماکن عمومی مطابق با قانون موجود و همچنین عدم استانداردسازی وسایل حمل و نقل برای افراد دارای معلولیت از دیگر مشکلاتی است که بارها توسط نمایندگان تشکل ها تکرار شده اما وضعیت کنونی همچنان برای این افراد آزاردهنده است.

به گفته فانی تا زمانی که نگاه مسئولان و نگرش آنان در مورد معلولیت و افراد دارای معلولیت تغییر نکند این وضعیت تغییر نخواهد یافت.

به گزارش ایرنا، در استان فارس بیش از ۱۳۸ هزار نفر  دارای معلولیت شناسایی شده‌اند.

سازمان ملل متحد سوم دسامبر برابر با ١٣ آذرماه را به عنوان روز جهانی معلولان نامگذاری کرده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها