مقام دانشگاهی روس: پیشرفت ایران با ترور متوقف نمی‌شود

مسکو - ایرنا - استاد دانشگاه و معاون آکادمی علوم جمهوری تاتارستان روسیه با محکوم کردن ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند ایرانی تصریح کرد که دشمنان جمهوری اسلامی ایران با ترور دانشمندان و شخصیت های علمی نمی توانند از پیشرفت های علمی و تکنولوژیکی این کشور جلوگیری کنند.

«وادیم خومنکو» روز سه شنبه در گفت وگو با خبرنگار ایرنا، اظهار داشت: ایران در عرصه علوم و فناوری در دهه های اخیر گام های بزرگ برداشته و کاملا واضح است که دشمنان این کشور بویژه آمریکا و اسراییل تحمل پیشرفت های این کشور را ندارند و ترور فخری زاده ضعف دشمنان ایران را نشان داد.

وی افزود: ترور فخری زاده نشان داد که دشمنان ایران به هر اقدامی متوسل می شوند تا این کشور نتواند در عرصه های علمی به پیشرفت های بزرگ دست بیابد و ملت ایران از آن بهره ببرند.

استاد دانشگاه روس به برنامه آمریکا برای عقب نگه داشتن کشورهای منطقه خاورمیانه اشاره و اظهار کرد: مقام های آمریکایی فکر می کردند که با خروج از ایران، این کشور گرفتار عقب ماندگی خواهد شد و از واشنگتن درخواست کمک می کند.   

وی افزود: اما ایرانیان برعکس اقدام کرده و تمام تلاش خود را برای توسعه علوم و فناوریها در کشور خود بکار گرفتند و در دهه های اخیر شاهد تولید علمی بسیار گسترده در این کشور بودیم.

به گفته خومنکو، این اقدامات و گام های بزرگ، آمریکا و متحدانش را به شدت عصبانی کرد به گونه ای که پس از پیروزی انقلاب اسلامی در چهار دهه اخیر دهها بسته تحریمی در مورد ایران وضع کرد.

ایران پاسخ سنجیده به ترور دانشمند خود می دهد 

معاون آکادمی علوم جمهوری تاتارستان معتقد است که ایران پاسخ محکم و در عین حال سنجیده و به دور از هیجان به ترور دانشمند برجسته خود می دهد.

استاد دانشگاه روسیه افزود: ایران برخلاف منافع خود اقدامی نمی کند و ترور دانشمند ایرانی در واقع برای ضربه زدن به برجام بوده است و تهران با این تلاش ها مقابله خواهد کرد.

وی خاطرنشان کرد که برجام دستاورد مهم جامعه جهانی بود و ترامپ هر تلاشی که بکند نمی تواند در هفته های آخر حضور در کاخ سفید این توافق بین المللی را ازبین ببرد.  

تروریست‌های بیگانه عصر جمعه- هفتم آذر- با کمین در مسیر خودروی حامل محسن فخری‌زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع در بلوار مصطفی خمینی شهر آبسرد دماوند در عملیاتی انتحاری و مسلحانه، دانشمند هسته‌ای کشورمان را به شهادت رساندند.

به گفته وزیر دفاع و پشتیبانی نیروهای مسلح، در جریان این حمله تروریستی ابتدا خودرو حامل فخری‌زاده مورد حمله واقع گرفت و بعد یک دستگاه خودروی نیسان در ۱۵ متری وی منفجر شد.

در اثر این تیراندازی و انفجار، فخری‌زاده به‌شدت مجروح و به بیمارستان منتقل شد ولی با توجه به شدت جراحات وارد شده در بیمارستان به شهادت رسید.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
8 + 10 =

سرخط اخبار جهان