دخانیات؛ مهمترین عامل ایجاد سرطان ریه

تهران- ایرنا- دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی گفت: سرطان ریه جزو شایع ترین سرطان ها در جهان است و مصرف دخانیات مهمترین عامل بروز آن محسوب می شود.

به گزارش عمومی دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، دکتر عدنان خسروی فوق‌تخصص آنکولوژی افزود: شایعترین علت ایجاد سرطان ریه مصرف دخانیات و قرار گرفتن در معرض دود دخانیات است.

عدنان خسروی ادامه داد: مصرف دخانیات از جمله سیگار، قلیان، تنباکو و تریاک مهمترین عامل در بروز سرطان ریه محسوب می شود.

به گفته این فوق تخصص آنکولوژی آزبست یا پنبه نسوز و آلودگی هوا از دیگر علل ایجاد سرطان ریه هستند. پنبه نسوز یا آزبست در پشم شیشه، سیمان و سقف های سیمانی، لنت ترمز و لوله های انتقال آب و فاضلاب وجود دارد و می تواند انواع مختلفی از بیماری‌های ریه از جمله سرطان ریه را ایجاد کند.

وی خاطرنشان کرد: افرادی که با آزبست در تماس هستند، نظیر شاغلان در معدن، کارخانه های نساجی، مکان هایی که از عایق استفاده می شود و کارخانه های کشتی سازی در معرض خطر ابتلا به سرطان ریه قرار دارند.

میزان شیوع سرطان ریه در ایران و جهان

رییس بخش آنکولوژی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به میزان شیوع سرطان ریه در جهان گفت: براساس آمار جهانی سرطان ریه جزو شایعترین سرطان ها در مردان است و همچنین در زنان سومین یا چهارمین سرطان شایع محسوب می شود.

این فوق‌تخصص آنکولوژی بر اساس آمارهای موجود در ایران خاطرنشان کرد که سرطان ریه از نظر شیوع در مردان ایرانی در رتبه چهارم یا پنجم و در زنان در رده ششم یا هفتم قرار دارد.

علایم و نشانه های سرطان ریه

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی تاکید کرد: علایم و نشانه های سرطان ریه به صورت تنفسی یا سیستمیک در بیمار بروز می کند که علایم تنفسی  شامل سرفه، خلط خونی، خس خس سینه، تنگی نفس و خشونت صدا است.

وی از نشانه های سیستمیک سرطان ریه به علایمی نظیر تب، کاهش وزن، درد قفسه سینه، درد استخوان ها، سردرد و اختلال در بلعیدن را بیان کرد که باید مورد توجه قرار گیرد.

روش های تشخیص و درمان سرطان ریه

این فوق تخصص آنکولوژی بیمارستان دکتر مسیح دانشوری با اشاره به انواع روش های تشخیص سرطان ریه اظهار داشت: برای تشخیص این بیماری از روش های مختلفی نظیر گرافی ساده قفسه سینه، سی تی اسکن ریه و یا پت اسکن PET-CT استفاده می شود.

عدنان خسروی در ادامه افزود: برای تشخیص نهایی بیماری نیاز به نمونه برداری از بافت ریه بیمار است که با برونکوسکوپی یا نمونه برداری تحت هدایت سی تی اسکن انجام می گیرد.

وی، شیمی درمانی، رادیوتراپی و جراحی را از روش های درمانی این نوع سرطان ذکر کرد و گفت: اگر سرطان محدود به یک ریه بیمار باشد، یعنی فقط یک ریه فرد درگیر شده و قابل جراحی به صورت کامل باشد، معمولا  جراحی توصیه می شود.

دانشیار دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی در ادامه یادآور شد: در صورتی که بیماری هر دو ریه را درگیر کرده باشد، معمولا از  شیمی درمانی و رادیوتراپی برای درمان بیمار استفاده می شود. البته اخیرا درمان های جدید ایمونوتراپی نیز مورد استفاده قرار می گیرد.

انواع سرطان ریه

عدنان خسروی همچنین خاطر نشان کرد: سرطان ریه به دو نوع سرطان کوچک ( SCLC) و سرطان ریه غیر سلول کوچک ( NSCLC) تقسیم بندی می شود که متاسفانه پیش آگهی سرطان ریه کوچک معمولا بد است و میزان بقا و طول عمر مبتلایان به این نوع سرطان در مواردی که محدود به یک ریه باشد حدود دو سال و در موارد منتشره حدود یک سال است.

وی با بیان این که ۷۰ درصد موارد ابتلا به سرطان ریه از نوع سرطان غیر سلول کوچک هستند، افزود: در این نوع سرطان ریه درصورتی که درگیری ریه محدود و قابل جراحی باشد احتمال بهبودی کامل فرد حدود ۵۰ درصد است. در موارد منتشر بیماری نیز با استفاده از درمان های جدید مخصوص ایمونوتراپی در سال های اخیر طول عمر بیماران به حدود دو تا سه سال رسیده است.

دانشیار دانشگاه در خاتمه سخنان خود با اشاره به این که سرطان ریه ارتباط واقعی با ارث ندارد و در بیماران توصیه به بررسی خانواده نمی شود خاطر نشان کرد: افراد بالای ۵۰ سال درصورت بروز علایم و نشانه هایی که ذکر شد حتما برای پیگیری به متخصص ریه مراجعه کند.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار دانشگاه و آموزش

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha