۱۰ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۴:۴۲
کد خبرنگار: 1110
کد خبر: 84129850
۰ نفر

برچسب‌ها

آغاز دور چهارم نشست کمیته تدوین قانون اساسی سوریه در ژنو

تهران-ایرنا- دور چهارم نشست کارگروه تدوین قانون اساسی سوریه امروز دوشنبه با حضور نمایندگان دولت سوریه و نمایندگان مخالفان این کشور در ژنو آغاز به کار کرد.

به گزارش خبرگزاری رسمی سوریه (سانا)،‌ گیر پدرسون فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه در کنفرانس مطبوعاتی گفت که در دور چهارم این مذاکرات دو طرف بحث و گفت‌وگوی مستقیم درباره تدوین قانون اساسی در نشست آینده در ژانویه را مورد بررسی قرار خواهند داد.

این مذاکرات بین طرف‌های سوری از امروز دوشنبه در ژنو آغاز شده و انتظار می‌رود تا روز جمعه ادامه یابد.

دو طرف در دور چهارم مذاکرات باید در خصوص پایه‌ها و اصول مذاکرات آتی پیرامون قانون اساسی با هم گفت‌وگو کنند.

پدرسون در این باره گفت:‌ یکی از ماموریت‌های مهم در برهه کنونی اعتمادسازی میان طرف‌های سوری است به نحوی این امکان را فراهم کند که دو طرف در مورد مواضع مهمتر و اصلی‌تر پیش بروند.

فرستاده ویژه سازمان ملل در امور سوریه پیشتر در نشست مجازی شورای امنیت گفته بود: با دو طرف سوری گفت‌وگو کردم و جزئیات مشخص شده اما تاکنون به توافقی نرسیدیم.

وی گفته بود: اگر بتوانیم به توافقی دست پیدا کنیم،‌ نشست در ژنو در ماه نوامبر سال جاری برگزار خواهد شد.

براساس اعلام سازمان ملل متحد دور پنجم مذاکرات نیز ژانویه ۲۰۲۱ برگزار خواهد شد.

دور اول، دوم و سوم کارگروه تدوین قانون اساسی سوریه به ترتیب ۱۳ آبان و ۴ آذر ۱۳۹۸ و ۳ شهریور ۱۳۹۹ در ژنو برگزار شده بود.

براساس توافق‌های قبلی ترکیب اعضای کمیته یاد شده شامل ۵۰ نماینده دولت سوریه، ۵۰ نفر از مخالفان و ۵۰ نفر از گروه‌های جامعه مدنی و مستقلین این کشور است.

تغییر قانون اساسی سوریه یکی از اقداماتی است که در جریان حل بحران این کشور از سوی مخالفان دولت براساس قطعنامه ۲۲۵۴ شورای امنیت سازمان ملل متحد همواره به عنوان یکی از خواسته‌های مهم در جریان نشست‌های آستانه و سوچی مطرح و از سوی کشورهای ضامن برای حل این بحران دنبال شده است.

شورای امنیت سازمان ملل متحد هم ۲۸ آذرماه ۱۳۹۴ قطعنامه شماره ۲۲۵۴ را با عنوان «نقشه راه عملیات انتقال سیاسی در سوریه» با اجماع اعضاء تصویب کرد.

سوریه از سال ۲۰۱۱ شاهد فعالیت های عناصر تروریست مورد حمایت برخی کشورهای غربی، عربی و رژیم صهیونیستی است و آنان در طول ۱۰ سال گذشته خسارت های سنگینی را به زیرساخت های این کشور وارد کرده اند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 8 =

سرخط اخبار جهان