۳۷۴ هزار هکتار از اراضی گلستان زیر کشت پاییزه رفت

گنبدکاووس - ایرنا - رییس سازمان جهادکشاورزی گلستان گفت که از ابتدای فصل زراعت پاییزه تاکنون حدود ۳۷۴ هزار هکتار از اراضی زراعی این استان به کشت گندم، جو، دانه روغنی کلزا و چغندر قند اختصاص یافت‌.

به گزارش روابط عمومی جهادکشاورزی گنبدکاووس، مختار مهاجر روز دوشنبه در بازدید از کشت مستقیم کلزا در اراضی دیم مناطق شمالی این شهرستان اظهار داشت: از میزان زراعت پاییزه کشت شده گلستان ۲۶۰ هزار هکتار گندم، ۷۵ هزار هکتار جو، ۳۶ هزار هکتار دانه روغنی کلزا و ۲ هزار و ۸۰۰ هکتار چغندرقند است.

وی با بیان اینکه زمان کشت زراعت پاییزه در گلستان به‌ویژه دانه روغنی کلزا تا ۱۵ آذر و کشت گندم و جو نیز تا پایان ماه جاری است، افزود: کود و بذر مورد نیاز به اندازه کافی تهیه شده و کشاورزان نگران این تامین نهاده‌ها نباشند.

مهاجر به روش کشت مستقیم یا "بی‌خاک ورزی" برخی محصولات پاییزه به‌خصوص دانه روغنی کلزا در اراضی دیم گلستان اشاره کرد و گفت: با هدف افزایش کشت دانه‌های روغنی و خودکفایی کشور در تامین روغن خوراکی و کنجاله مورد نیاز، ۹۰ درصد هزینه بیمه محصول و یک سوم هزینه نهاده‌های مورد نیاز (بذر، کود و سم) این نوع کشت توسط ستاد اجرایی فرمان حضرت امام (ره) پرداخت می‌شود.

همچنین معاون بهبود تولیدات گیاهی جهادکشاورزی گلستان نیز دراین بازدید به مزایای کشت مستقیم یا "بی‌خاک ورزی" در اراضی دیم استان اشاره کرد و گفت: صرفه جویی در بذر و مصرف سوخت ماشین‌آلات کشاورزی، ذخیره رطوبت خاک، پایداری تولید و جوان‌سازی خاک از مهمترین مزایای این شیوه کشت است.

محمدرضا عباسی افزود: برای خرید دستگاه ویژه کشت مستقیم در گلستان، تسهیلات ویژه به مبلغ ۱۰۰ میلیون ریال پیش بینی شده که کشاورزان می‌توانند از آن استفاده کنند.

استان گلستان ۶۶۷ هزار هکتار زمین کشاورزی حاصل‌خیز دارد که هرساله بخش زیادی از آن به کشت محصولات پاییزه بویژه گندم می‌رود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها