۱۰ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۱۲
کد خبرنگار: 2212
کد خبر: 84129314
۰ نفر

برچسب‌ها

کهگیلویه و بویراحمد پس از باران

یاسوج- ایرنا- تلالو نور خورشید پس از حدود چهار روز بارندگی، آن چنان اب و هوای شهر را لطافت بخشیده که پاکی و طراوت آن به وضوح قابل مشاهده است.

به گزارش ایرنا، رقص قطرات باران هر نویسنده‌ای را به نوشتن، هر سراینده‌ای را به آواز در می‌آورد و دل کشاورزان و همه مردم را شاد کرده است.

بر اساس آخرین آمار، سامانه بارشی اخیر در بسیاری از مناطق استان بارش بیش از ۲۰۰ میلی متری داشته و برخی مناطق تا حدود ۳۰۰ میلی متر رسیده است.

کارشناس اداره کل هواشناسی کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارندگی های اخیر (از پنج شنبه شب تا دوشنبه صبح) استان استان تا ساعت ۹:۳۰ دوشنبه دهم آذر به ترتیب در آبده گاه ۲۷۵، بوستان ۲۶۷، باشت ۲۵۰، سرفاریاب ۲۳۶.۵، امامزاده جعفر ۲۳۵.۲، ماهور باشت ۲۲۱، جاورده ۲۱۱، لنده ۲۱۰، دوگنبدان ۲۰۰، سراسیاب یوسفی ۲۰۰، چرام ۱۹۴، دیل ۱۸۱ و لیکک ۱۷۲ میلیمتر باران باریده است.

ولی بهره مند افزود: دیشموک ۱۶۷، قلعه رئیسی ۱۶۶، دشتروم ۱۶۱، دژسلیمان ۱۵۹.۷، قلعه دختر ۱۵۶.۵، دهدشت ۱۵۵.۴، پادوک خیراباد ۱۴۸، دلی خمسیر ۱۴۷
سی سخت ۱۴۶.۳، کریک ۱۴۴، یاسوج ۱۴۲.۶، گنجه ای ۱۴۲، ستنگان ۱۴۲، لوداب ۱۴۰، مارگون ۱۳۲، چیتاب ۱۳۱.۳، موشمی زیلایی ۱۲۹، کالوس ۱۲۴.۵، منصور خانی کاکان ۱۲۴، تنگ سرخ ۱۱۷، دشت بز سادات محمودی ۱۰۲ و پاتاوه ۹۱.۱ میلیمتر باران بارید.

به گفته حسین کلانتری استاندار کهگیلویه و بویراحمد در این مدت حدود چهار روز بارندگی‌های اخیر فرمانداران، بخشداران، دهیاران، مجموعه شهرداری‌های ۱۸ گانه، راهداری، هلال احمر و اورژانس در سراسر استان پای کار بودند تا شاهد کمترین خسارت‌ها در استان باشیم.

میزان خسارت‌های بارندگی‌های اخیر تا امروز

مدیرکل مدیریت بحران کهگیلویه و بویراحمد گفت: بارش‌های سامانه اخیر از روز پنجشنبه شب هفته گذشته آغاز و تا اوایل صبح امروز ادامه داشت.

محمد محمدی افزود: به محض اطلاع از این سامانه بارشی با فوریت نامه رسمی به تمامی اعضای ستاد بحران استان ارسال و هشدارها و راهکارهای لازم برای پیشگیری از خسارت‌های احتمالی داده شد.

وی تاکید کرد: اوج بارش استان در روزهای شنبه و یکشنبه بود که با توجه به اقدامات از پیش انجام شده و آمادگی دستگاه‌ها حجم خسارت‌ها بسیار پایین بود.

وی عنوان کرد: به طور کلی و طبق قانون خسارت‌های مربوط به هر بارش پس از ۱۰ روز جمع بندی و میزان آن اعلام خواهد شد.

مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد افزود: بر اساس آخرین آمار این بارش‌ها خسارت جانی نداشته اما در برخی مناطق استان سبب تخریب ۸ خانه روستایی، تخریب اراضی کشاورزی (در سطح کم) و انسداد برخی راه‌های روستایی شده است.

محمدی عنوان کرد: گرفتگی معابر عمومی در برخی شهرهای استان وجود داشت که شهرداری‌های استان پای کار بودند و مشکلات موجود در این زمینه را رفع کردند.

محمدی بیان کرد: روز سه شنبه هفته جاری نیز سامانه بارشی جدیدی وارد استان می‌شود که احتمال بارندگی زیاد در استان وجود دارد.

وی گفت: انتظار می‌رود تمامی دستگاه‌های عضو ستاد بحران آمادگی کامل داشته باشند و مردم نیز هشدارهای مدیریت بحران و سازمان هواشناسی را جدی بگیرند.

مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد از مردم استان با توجه به ورود سامانه بارشی جدید خواست از صعود به کوهستان و کوهنوردی خودداری کنند و در حاشیه رودخانه‌ها تردد نداشته باشند و از سفرهای غیر ضرور در این ایام بپرهیزند.

بارندگی به زیرساخت‌های مناطق روستایی باشت خسارت زد

فرماندار باشت گفت: بارندگی سه روز گذشته تاکنون به زیرساخت‌های مناطق روستایی و دولتی در این شهرستان خسارت وارد کرده است.

سید مسعود حسینی اظهار داشت: راه‌های روستایی و زمین‌های کشاورزی روستاهای بخش مرکزی باشت بیشترین خسارت‌ها را از بارندگی‌های اخیر متحمل شده است.

وی بیان کرد: همچنین تعدادی از واحدهای مسکونی مناطق روستایی این شهرستان بر اثر سیلاب چند روز اخیر دچار خسارت جدی یا به طور کلی تخریب شده است.

فرماندار باشت تصریح کرد: تیمی از کارشناسان دستگاه‌های اجرایی مختلف شهرستان به مناطق روستایی اعزام شده و گزارش مستند خسارت‌ها پس از برآوردهای کارشناسی اعلام خواهد شد.

۱۴عملیات امداد و نجات آبگرفتگی در کهگیلویه و بویراحمد انجام شد

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد گفت: ۱۴ عملیات امداد و نجات آبگرفتگی در سامانه بارشی اخیر استان از سوی امدادگران این نهاد انجام شد.

سیدامان‌الله اظهار داشت :۱۲ مورد از این حوادث در شهرستان باشت و ۲ مورد نیز در شهرستان دنا انجام شده است.

وی از ریزش آوار و خسارت به سه خانه روستایی به دلیل بارش‌های اخیر و آبگرفتگی در شهرستان باشت خبر داد.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد تصریح کرد: در این حوادث با اعلام مرکز کنترل و هماهنگی عملیات EOC مبنی بر ریزش آوار در روستای کوشک ظفر شهرستان باشت بلافاصله ۲ تیم امدادی به محل وقوع حادثه اعزام و ضمن ایمن سازی ارزیابی صحنه حادثه انجام شد.

وی عنوان کرد: بر اثر بارندگی در شهرستان باشت سقف خانه‌های قدیمی و کاهگلی روستایی دچار شکاف شده بود.
مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد ابراز داشت: در این حوادث خوشبختانه به کسی آسیب نرسید و نجاتگران جمعیت هلال احمر پس از خارج سازی وسایل و لوازم خانه‌های مذکور نکات و توصیه‌های ایمنی را یاد آوری و اقلام امدادی مورد نیاز در اختیار حادثه دیدگان قرار دادند.
وی اضافه کرد؛ همه توان امدادی این جمعیت آماده خدمت رسانی در صورت نیاز است و علاوه بر پایگاه‌های ثابت و سیار هلال احمر، ۳۱ تیم امداد و نجات متشکل از ۱۲۴ نفر امدادگر و نجاتگر نیز در آماده‌باش بودند.

مدیرعامل جمعیت هلال احمر کهگیلویه و بویراحمد بیان کرد: ۳۱ خودروی کمک‌دار، ۳۵ موتورلجن کش و کف کش برای تخلیه آب واحدهای مسکونی حادثه دیده احتمالی آماده خدمات رسانی بود.
وی تاکیدکرد: اطلاعات جامع جمعیتی هر یک از شهرستان‌های استان دریافت شده و محلی مناسب و کارشناسی شده برای اسکان اضطراری آماده شده تا در صورت وقوع سیلاب افراد حادثه دیده اسکان داده شوند.

تلاش برای بازگشایی راههای روستایی کهگیلویه و بویراحمد ادامه دارد


مدیرکل راهداری و حمل و نقل جاده‌ای کهگیلویه و بویراحمد گفت: راه ارتباطی ۳۰ روستای استان از روز جمعه بر اثر بارش باران شدید مسدود شده که از صبح امروز تلاش برای بازگشایی جاده‌ها ادامه دارد.

محمد نصیری راد اظهار داشت: افزون بر ۵۰ میلیارد تومان به ابنیه و تأسیسات فنی راه کهگیلویه و بویراحمد در بارش‌های اخیر خسارت وارد شده است.

کهگیلویه و بویراحمد دارای ۷۹ گردنه با ۲ هزار و ۸۴۶ کیلومتر و جاده و ۶۶ نقطه به طول ۳۲۷ کیلومتر محور برفگیر است.

این استان حدود ۶ هزار کیلومتر راه اعم از بزرگراه، راه اصلی، فرعی و روستایی دارد که از این میزان ۱۴۲ کیلومتر بزرگراه، ۵۰۵ کیلومتر راه اصلی، یکهزار و ۲۳۸ کیلومتر راه فرعی و مابقی نیز روستایی است.

بیش از ۴۴ درصد جمعیت افزون بر ۷۲۳ هزار نفری این استان در روستاها ساکن هستند.

کهگیلویه وبویراحمد همچنین دارای یکهزار و ۶۷۶ روستای دارای سکنه است که حدود ۷۰۰ روستای آن بالای ۲۰ خانوار جمعیت دارد.

۲۳ راهدارخانه ثابت و سیار در محورهای مواصلاتی این استان با شروع بارش‌هادر حال خدمت‌رسانی به رانندگان هستند.

خدمات رسانی با ۲۰۰ دستگاه وسیله نقلیه سبک، نیمه سنگین و سنگین در جاده‌های ارتباطی کهگیلویه و بویراحمد در حال انجام است.

در این راهدارخانه‌ها بیش از ۲۵۰ نفر آماده باش و ۱۰۰ نفر نیروی پشتیبان برای ارائه خدمت به مسافران در عملیات‌های راهداری پاییز و زمستان مستقر هستند.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها