کشف علایم تازه‌ای از ابتلا به کرونا

تهران- ایرنا- محققان اسپانیایی متوجه شدند که طیفی از مشکلات بینی می‌تواند نشانه اولیه‌ از آلودگی به ویروس کرونا باشد.

به گزارش پایگاه اینترنتی بی جی آر (bgr)، یک مطالعه جدید که توسط محققان دانشگاه «بارسلونا» در اسپانیا انجام شد، نشان داد که برخی از افراد مبتلا به ویروس کرونا، قبل از شروع علایم شایع، طیف وسیعی از علایم بینی را تجربه می‌کنند.

این مطالعه به طور خاص نشان داد که علایمی مانند خشکی بینی ممکن است در واقع پیش درآمدی برای یک بیمار کرونایی باشد که توانایی حس چشایی و بویایی خود را از دست می‌دهد.

همچنین در برخی موارد، علایم بینی در کنار از دست دادن حس چشایی و بویایی وجود دارد.

محققان در این مطالعه بیماران مبتلا به کرونا و افراد سالم را که در گروه کنترل قرار داشتند، مورد بررسی قرار دادند. این مطالعه نشان داد که افراد مبتلا به کرونا نسبت به افراد سالم که در این گروه قرار داشتند، بیشتر «یک احساس عجیب در بینی» و خشکی بیش از حد بینی را تجربه کردند.

بر اساس یافته‌های این مطالعه، تنها سه درصد از افراد حاضر در گروه کنترل چنین موضوعاتی را گزارش دادند. محققان متذکر شدند که «علایم بینی به طور عمده با «آنوسمی» یا «هیپوسمی» (از دست دادن حس بویایی) همراه است».

در حالی که پزشکان و محققان بهداشت همچنان در مورد ویروس اطلاعات بیشتری کسب می‌کنند، لیست علایم ویروس کرونا بسیار افزایش یافته است.

گفته می‌شود که شایع‌ترین علایم کرونا هنوز هم طبیعتاً شبیه علایم آنفلوآنزا هستند، به عبارت دیگر تب، سرفه و خستگی علائمی است که بیماران مبتلا به ویروس کرونا در بیشتر اوقات تجربه می‌کنند.

مطالعه دیگری که به تازگی توسط محققان دانشکده پزشکی دانشگاه «نورث وسترن» در آمریکا انجام شد نیز نشان داد که ۸۲ درصد از بیماران مبتلا به کرونا که نشانه‌های بیماری آنها آن قدر شدید است که باید در بیمارستان بستری شوند در برهه‌ای از دوره بیماری خود طیفی از علایم عصبی را نیز تجربه می‌کنند.

فهرست این علایم عصبی رایج شامل از دست دادن حافظه، گیجی و ناتوانایی در تمرکز بر روی یک کار برای مدت زمان طولانی است.

موضوع ترسناک این است که بسیاری از بیماران مبتلا به کرونا، این مشکلات عصبی را حتی هفته‌ها و ماه‌ها پس از ترک بیمارستان تجربه می‌کنند.

برخی مطالعات نشان داده است که بیماران سالخورده مبتلا به کرونا، به احتمال زیاد موارد عصبی بیان شده را برای دوره‌های زمانی مداوم تجربه می‌کنند.

علاوه بر این، شواهد زیادی وجود دارد که نشان می‌دهد بازماندگان ویروس کرونا می‌توانند علایم آسیب ریه و قلب را ماه‌ها پس از تشخیص اولیه خود نشان دهند. همچنین حتی بیماران بدون علامت نیز می‌توانند ماه‌ها بعد، دارای نشانه‌هایی از آسیب به ریه و قلب باشند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
captcha