تحلیلگران افغان: ردپای رژیم صهیونیستی در ترور دانشمند ایرانی مشهود است

کابل - ایرنا - سیاستمداران و آگاهان افغانستان با اعلام انزجار از حرکت تروریستی اخیر در ایران اعلام کردند که رد پای رژیم صهیونیستی و آمریکا در ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته‌ هسته‌ای ایران بطور کامل مشهود است.

به گزارش روز دوشنبه ایرنا، «حزب عدالت و توسعه افغانستان» به رهبری سیدجواد حسینی ترور شهید محسن فخری زاده دانشمند هسته‌ای جمهوری اسلامی ایران را ناجوانمردانه خوانده و آن‌را بشدت محکوم کرده است.

در پیام صادر شده از سوی رهبران این حزب آمده است، حزب عدالت و توسعه افغانستان از شنیدن خبر ترور ناجوانمردانه شخصیت علمی و دانشمند هسته‌ای جهان اسلام به شدت متأثر شده و ضمن محکوم کردن ترور وی، این فاجعه غم انگیز را به حضرت آیت الله علی خامنه‌ای مقام معظم رهبری، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران و خانواده این شهید بزرگوار تسلیت می‌گوید.

سیدذکریا راحل موسوی مجری تلویزیون تمدن افغانستان نیز در پیامی نوشته است که ترور شهید «محسن فخری‌زاده» در ادامه اقدامات تحریک کننده برای ورود ایران به جنگ تمام‌عیار با آمریکا، اسرائیل و عربستان است.

وی افزوده است که اهمیت ترور محسن فخری‌زاده دانشمند هسته‌ای ایران، کم‌تر از ترور شهید سردار سلیمانی نیست. این ترور در ادامه اقدامات تحریک کننده برای ورود ایران به جنگ تمام‌عیار با آمریکا، رژیم صهیونیستی و عربستان قابل بررسی است.

به باور موسوی، دست‌کم انگیزه بازداشتن دولت بایدن از تعامل با ایران، از اهداف اصلی این ترور به شمار می‌رود.

به گفته این آگاه سیاسی افغانستان، محسن فخری‌زاده یکی از پنج شخصیت ایرانی است که در فهرست ۵۰۰ نفری قدرتمندترین افراد جهان، بعد از رهبر جمهوری اسلامی و فرمانده پیشین سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، از سوی نشریه آمریکایی (فارن پالیسی) معرفی شده است.

عبداللطیف پدرام رهبر حزب کنگره ملی افغانستان نیز در پیامی با اشاره به ترور و شهادت دکتر محسن فخری زاده ضمن محکوم کردن این جنایت، گفت که اطلاعات موجود درباره این رویداد، ردپای رژیم صهیونیستی را در ترور دانشمند و فیزیکدان حوزه تمدنی ما به اثبات می‌رساند.

وی افزوده است که شهید محسن فخری زاده یکی از برجسته‌ترین دانشمندان و فیزیکدانان حوزه تمدنی ما بود. ترور مرموز وی بی تردید نمایانگر دشمنی آشکار و پنهان دشمنان بزدل و تبهکار و عناصر خائن و وفادارشان در دشمنی با حوزه تمدنی ما را به اثبات می‌رساند.

وی ضمن ابراز تأثر عمیق، این ضایعه بزرگ را به مقام معظم رهبری، دولت و ملت جمهوری اسلامی ایران و جامعه دانشگاهی تسلیت گفته است.

شورای هماهنگی هیأت‌های مذهبی مهاجرین افغانستان نیز در پیامی نوشته‌اند که دکتر محسن فخری‌زاده دانشمند برجسته، فیزیکدان و مجاهد خستگی‌ناپذیر کشور ایران در عرصه‌های علم و فناوری به فیض عظیم شهادت نائل شد.

این شورا شهادت فخری زاده را به رهبر معظم جمهوری اسلامی ایران، دولت و ملت ایران تسلیت گفته است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 8 =

سرخط اخبار جهان