کشت گندم پاییزه در ابرکوه ۱۲.۵ درصد کاهش یافت

یزد - ایرنا - مدیر جهادکشاورزی ابرکوه با اشاره به پایان کشت پاییزه گندم گفت: امسال این محصول راهبردی در  ۲ هزار و ۸۸۰ هکتار اراضی شهرستان به شیوه مکانیزه کشت شد که این عدد نسبت به سال۹۸، ۱۲.۵ درصد کاهش دارد.

مهدی غیب الهی روز دوشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا ،افزود: تغییر الگوی کاشت محصولات ، تداوم پدیده خشکسالی و کاهش سطح آب سفره های زیرزمینی از جمله دلایل کاهش سطح زیرکشت است.

وی بابیان اینکه کاشت گندم با توجه به شرایط آب و هوایی از اوایل مهرماه در شهرستان آغاز شد و تا اوایل آذرماه ادامه داشت ، اظهار کرد: هزار و ۵۰۰ نفر از کشاورزان و گندمکاران در کاشت محصول مشارکت داشتند.

وی بابیان اینکه برای کشت پاییزه بیش از هزار تن کود فسفاته و اوره نیاز بود ، ادامه داد:  در اجرای این طرح  ۴۰۰ تن کود شیمیایی و ۶۳ تن بذر گندم گواهی ‌شده از نوع سیستان ، نارین ، برزگر و طلایی بین کشاورزان توزیع شد.

به علت گرانی مصرف کودشیمیایی به نصف کاهش یافت

مدیر جهاد کشاورزی ابرکوه خاطرنشان کرد: به دلیل گرانی قیمت کودشیمیایی کشاورزان میزان مصرف خود را به کمتر از نصف کاهش دادند و کاهش مصرف کود علاوه بر کاهش سطح زیرکشت ، ۲۰ درصد نیز کیفیت گندم را در سال آینده کاهش می دهد.

این مسوول بوجاری بذور کشاورزان ، در اختیار گذاشتن دستگاه‌های کشت مستقیم ، خطی‌کار و «خاک ورز» حفاظتی را بخشی از حمایت‌های جها کشاورزی به گندمکاران ذکر کرد.

غیب الهی اضافه کرد: در سال زراعی جاری ۲ هزار و ۲۵۴ تن گندم مازاد بر مصرف تولید کنندگان از سوی سه مرکز خرید تعاونی روستایی و یک مرکز بخش خصوصی خریداری شد که این عدد نسبت به مدت مشابه سال قبل ۲.۵ برابر افزایش دارد.

تولید بیش از چهار تن گندم در هکتار

این مسوول اضافه کرد: از سه هزار و ۲۹۰ هکتار زمین‌های شهرستان که در سال ۱۳۹۸ به کاشت گندم اختصاص داشت ، امسال ۱۴ هزار تن محصول برداشت شد که متوسط تولید در هر هکتار چهار هزار و ۷۰۰ کیلوگرم تا پنج تن بود .

اراضی قابل کشاورزی ابرکوه به علت کاهش بارندگی، کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی از ۲۰ هزار هکتار به ۱۵ هزار هکتار در سال های اخیر کاهش یافت و ۴۰ درصد اشتغال مردم وابسته به فعالیت‌های کشاورزی، دامداری و دامپروری است .

هشت هزار و ۵۰۰ خانوار ، ۱۴۰ میلیون مترمکعب آب مورد نیاز حوزه کشاورزی را از ۶۶۲ حلقه چاه عمیق و نیمه عمیق و ۱۳ رشته قنات برداشت می کنند و سالانه ۲۰۰ هزار تن محصول کشاورزی و دامی در شهرستان ابرکوه تولید و بخشی از آن در بازار استان‌های همجوار و کشورهای حوزه خلیج فارس عرضه می‌شود.

در این شهرستان با توجه به شرایط اقلیمی ۵۰ گونه محصولات با کیفیت گرمسیری و سردسیری به ارزش ۲ هزار میلیارد تومان در سال تولید می شود.

ابرکوه ۲۰۰ سال قبل ۱۲۰ رشته قنات داشت که به دلیل کاهش بارندگی در این مدت ، در ۴۰ سال گذشته این تعداد به ۹۱ رشته کاهش یافت و هم اکنون از این تعداد ۱۳ رشته دایر است.

مرکز شهرستان ۵۵ هزار نفری ابرکوه در ۱۴۰ کیلومتری جنوب غربی شهر یزد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 2 =

سرخط اخبار استان‌ها