دید افقی در گردنه "قره‌بلاغ" مهاباد به ۳۰ متر کاهش یافت

مهاباد- ایرنا- رییس اداره راهداری و حمل‌ و نقل جاده‌ای مهاباد گفت: مه غلیط دید افقی را در گردنه "قره‌بلاغ" در محور مهاباد - بوکان در جاده برهان به ۳۰ متر کاهش داد.

محسن خادمی روز دوشنبه در گفت ‌و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: هم‌اکنون دید افقی در گردنه "قره‌بلاغ" در محور مهاباد - بوکان به طول پنج کیلومتر در این مسیر کاهش شدیدی یافته است و رانندگان باید در این مسیر هنگام تردد از چراغ مه‌شکن استفاده و فاصله طولی را رعایت کنند.

وی اضافه کرد: هم‌اکنون دید افقی در سایر گردنه‌های این شهرستان از جمله گردنه "جواله‌ره‌شان" و "زمزیران" در محور مهاباد - سردشت و محور مهاباد - ارومیه نیز به کمتر از ۵۰ متر کاهش یافته و به خاطر بارندگی و احتمال لغزنده بودن جاده‌ها رانندگان باید با سرعت مطمئن در این مسیرها تردد کنند.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: تداوم بارش در شبانه‌روز گذشته باعث شده که دیگر محورهای این شهرستان نیز لغزنده باشد که رانندگان باید با رعایت سرعت مطمئنه و فاصله طولی در محورهای مواصلاتی این شهرستان حرکت کنند.

خادمی افزود: با توجه به کاهش دید افقی و کاهش دما در محورهای مواصلاتی به‌ویژه در گردنه‌ها، رانندگان از تردد غیرضروری خودداری کرده و نسبت به بررسی عملکرد مناسب سیستم روشنایی، بخاری و سیستم ترمز خودرو خود اطمینان حاصل و سپس اقدام به مسافرت کنند.

وی با اشاره به شروع طرح راهداری زمستانی از ۱۵ آذر امسال در این شهرستان افزود: هم‌اکنون در حال انباشت ۶ هزار تُن نمک و ماسه در راهدارخانه‌ها و تعمیر و تجهیز اداوات راهداری هستیم.

رییس اداره راهداری و حمل‌ونقل جاده‌ای مهاباد گفت: امسال برای تسریع در عملیات راهداری و برف‌روبی در این شهرستان علاوه بر راهدارخانه مرکزی، راهدارخانه "کیتکه" (گردنه جواله‌ره‌شان) و "کله‌گاوی" ( گردنه زمزیران) در مسیر مهاباد - سردشت، "قره‌بلاغ" (مسیر مهاباد - بوکان) و ۲ راهداری سیار در گردنه "آفان" و گردنه "شیخان" این شهرستان نیز فعال است.

وی اظهار داشت: برای اجرای طرح زمستانی، امسال ۶۰ مامور راهداری و ۲۱ دستگاه انواع ماشین‌آلات سبک و سنگین راهداری در راهدارخانه‌های ثابت و سیار این شهرستان مستقر شده‌اند.

طبق اعلام اداره هواشناسی مهاباد سامانه بارشی جدیدی از روز جمعه وارد آذربایجان‌غربی شده که این سامانه ابتدا فعالیت خود را به صورت بارش برف و باران و وزش باد در شهرستان‌های جنوب آذربایجان‌غربی آغاز و به تدریج سایر مناطق استان را نیز فرا می‌گیرد.

این سامانه بارشی تا روز دوشنبه در استان به فعالیت خود ادامه می‌دهد و با خروج آن ضمن پایداری هوا، دمای هوا کاهش نسبی پیدا می‌کند.

محور مهاباد - بوکان به طول ۶۵ کیلومتر با داشتن ۲ گردنه "قره‌بلاغ " و "اوطمیش" و چندین پیچ خطرناک، یکی از محورهای حادثه‌خیز در جنوب آذربایجان‌غربی است.

مهاباد دارای بیش از ۸۴۰ کیلومتر راه شامل ۲۳۰ کیلومتر راه اصلی و فرعی و ۶۱۰ کیلومتر راه روستایی آسفالت و شوسه است.

اخبار مرتبط

سرخط اخبار استان‌ها

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 7 =