۱۰ آذر ۱۳۹۹،‏ ۹:۳۴
کد خبرنگار: 3015
کد خبر: 84129074
۰ نفر

برچسب‌ها

اقدام به ترور یعنی قبول شکست

تهران- ایرنا- روزنامه همدلی در یادداشتی نوشت: ترور و تروریسم در ادبیات حقوق بین‌الملل و روابط بین کشورها هیچ جایگاهی ندارد. در همه کشورها و همچنین کنوانسیون‌ها و پروتکل‌های بین‌المللی به عنوان امری محکوم و مطرود محسوب شده است.

روزنامه همدلی ۱۰ آذر یادداشتی به قلم هوشنگ مقبولی وکیل دادگستری منتشر کرد که در گزیده‌ای از آن آمده است: در روابط بین کشورها ایجاد رابطه از مسیر «سلطه» یا از مسیر «مقابله» میسر می‌شود؛ برای همین هیچ بن‌بست و قطع رابطه عملی در روابط بین‌الملل وجود ندارد. در مسیر مذاکرات برپایه سلطه هیچ چالش و مانعی برای گسترش و ایجاد رابطه بین‌المللی بین کشورها وجود ندارد؛ چرا که پذیرش سلطه، در واقع قبول «تسلط» از طرف یکی از مذاکره‌کنندگان و تحمیل شرایط و وضعیت موضوع مذاکره به طرف مقابل خواهد بود.

زمانی که این سلطه نتواند در مذاکرات به درستی تحمیل شود، مذاکرات باید براساس مقابله صورت بگیرد. یعنی مذاکره در شرایط یکسان که در این وضعیت هیچ‌کدام از طرفین تسلط و نفوذی بر دیگری ندارد. نتیجه این مذاکرات و ارتباطات گاه به شکست منتهی می‌شود. شکست مذاکرات بین دو یا چند کشور در یک موضوع مشخص یک شکست «راهبردی و استراتژیک» برای کشورهایی که غالباً در میز مذاکرات سلطه‌گر بودند، محسوب می‌شود. برای همین، پایان مذاکرات و قبول شکست راهبردی کشورها، هزینه‌های سیاسی سنگینی را بر دوش آنها می‌گذارد.

بعضاً برای جبران آن چاره‌ای جز متوسل شدن به روش‌های مذموم و ناپسند اخلاقی و خلاف موازین بین‌المللی مانند ترور یا ایجاد اغتشاش و آشوب برای برهم زدن امنیت کشورها ندارد. توسل به ترورهای کور و بدون هدف سبب ذلالت بیشتر دشمنان می‌شود در حالی‌که ترور «شهید محسن فخری‌زاده» به عنوان یکی از دانشمندان هسته‌ای ایران هدفمند انجام شده و این دانشمند پر افتخار کشور قربانی انتقام سیاسی کشورهای سلطه شده است.

این شهید تئوریسین علمی و فنی فیزیک هسته‌ای ایران محسوب می‌شد، هر چند به خاطر مصالح اجتماعی و امنیتی برای بسیاری از هموطنان ناشناخته بود، ولی برای دشمنان نظام به عنوان یک هدف مهم به شدت مورد توجه بود. نخست‌وزیر رژیم اشغالگر قدس در یک برنامه تبلیغاتی رسانه‌ای مشخصات و بیوگرافی کامل این شهید را به صورت رسمی اعلام کرد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 2 =

سرخط اخبار پژوهش