مرگ خاموش را در دوران کرونایی جدی بگیریم

قزوین - ایرنا - مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین با بیان اینکه باید مرگ خاموش را در دوران کرونایی جدی بگیریم، گفت: همزمان با آغاز فصل سرما، استفاده از گاز طبیعی در شهرها و روستاهای استان بیشتر شده و همین مساله رعایت بهره‌مندی خانواده‌ها از وسایل و تجهیزات گازسوز استاندارد را دوچندان می‌کند.

اسماعیل مفردبوشهری روز دوشنبه در گفت و گوی اختصاصی با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: به طور معمول، روشن ماندن هر نوع وسیله گازسوز در محیطی بسته به مدتی طولانی باعث تولید گاز کشنده‌ای می‌شود.

وی با بیان اینکه این نوع گاز به دلیل کاهش اکسیژن موجود در هوا به وجود می‌آید، افزود: اگر در محیطی که راه مناسبی برای ورود هوا به آن نباشد و یک وسیله شعله‌سوز هم باشد، به طور طبیعی گاز مونوکسید کربن تولید می‌شود که خطرناک بوده و مرگ هر انسانی را رقم می زند که از آن به مرگ خاموش تعبیر شده است.

این مسوول خاطرنشان کرد: متاسفانه همه ساله و با رسیدن به فصل سرما که استفاده از گاز برای گرم نگاه داشتن محیط زندگی و کار افزایش می‌یابد، گاهی اوقات با کوچکترین سهل انگاری در خصوص راه‌اندازی وسایل گرمایشی با خطرات بزرگ و جبران ناپذیری روبرو می‌شویم و به همین خاطر است که همواره توصیه شده تا افراد قبل از آغاز سرما و با حوصله اقدام به نصب و راه اندازی وسایل گاز سوز خود کنند.

بوشهری با بیان اینکه استفاده از گاز طبیعی اگرچه برای آحاد جامعه رفاه و آسایش به همراه دارد اما باید توجه داشت که اگر به نکات ایمنی این فرآورده توجه نشود خطرات جبران ناپذیری را نیز به همراه خواهد داشت، تاکید کرد: موضوع دقت در نصب وسایل گازسوز، باز بودن مسیر دودکش‌ها، استفاده از کلاهک H و لوله‌های دودکش استاندارد و خودداری از لوله‌های آکاردئونی همواره به مشترکان توصیه شده است.

مرگ خاموش به دقت مشترکان در استفاده از وسایل گازسوز باز می‌گردد

مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین ادامه داد: طی چند سال گذشته این شرکت همواره سعی داشته تا با اطلاع رسانی‌های مناسب از طریق رسانه‌ها و فضاهای مجازی، به خصوص در فصل زمستان با فرهنگ سازی در خصوص استفاده بهینه از گاز و وسایل مربوط به آن اطلاع رسانی شفافی را ارایه دهد و در ادامه نیز از مردم تقاضا داریم تا در فصل سرما هنگامی که قصد روشن کردن وسایل گرمایشی را دارند دقت لازم در نصب دودکش‌ها را داشته و در حوزه نشت‌یابی وسایل گازسوز نیز توجه کافی را به عمل آورند.

وی با اشاره به اینکه بسیاری از متقاضیان ما در مجتمع‌های مسکونی اصرار به تفکیک کنتورهای گاز خود دارند، اظهار داشت: انجام این مساله باید از طریق سازمان نظام مهندسی ساختمان و کارشناسان مربوط به این حوزه صورت پذیرد اما متاسفانه گاهی اوقات مشاهده شده که این کار به صورت غیرقانونی انجام و در چند مورد نیز شاهد حوادث انفجاری در این حوزه بوده‌ایم.

این مسوول خاطرنشان کرد: در نشست‌هایی که با کارشناسان نظام مهندسی ساختمان استان نیز داشتیم در حوزه گازرسانی به روستاها، به ویژه در مناطق رودبار الموت و طارم، تاکید شده تا ناظران این سازمان دقت لازم را در بخش گاز داشته باشند و ما نیز تا تاییده آنان را نداشته باشیم از اتصال انشعاب به مشترکان خودداری خواهیم کرد.

به گفته وی، حیف است با اقداماتی که دولت در خصوص شبکه‌گذاری طولانی گاز به مناطق دور افتاده استان و با صرف هزینه‌های میلیاردی به انجام رسانده تنها با یک سهل انگاری و کار غیراستاندارد شیرینی این خدمت را به تلخی بکشانیم.

بوشهری، تغییر بخاری‌های نفتی به گازی را نیز خطای بزرگی دانست که برخی خانوارها برای صرفه جویی اقتصادی اقدام به این کار می‌کنند و تاکید کرد: توصیه شرکت گاز همواره بر استفاده از بخاری و وسایل گرمایشی استاندارد بوده و همه ساله نیز بر انجام این کار از سوی مشترکان اصرار می‌ورزد.

آمار فوتی‌های ناشی از گازگرفتگی نگران کننده است

وی با اشاره به ۹ مورد فوتی ناشی از گازگرفتگی در سال گذشته، تصریح کرد: علی رغم توصیه‌های به عمل آمده و افزایش تعداد مشترکان گاز استان، متاسفانه امسال و با نزدیک شدن به فصل سرما تعداد فوتی‌های ناشی از گاز در استان تاکنون ۹ مورد بوده که این مساله به هیچ عنوان خوب نیست و انتظار داریم با توجه به توسعه گازرسانی، به خصوص در روستاها مردم به مسایل ایمنی گاز به طور جدی نگاه کرده و ساده از کنار این موضوع نگذرند.

به گفته بوشهری، هرچند موارد آتش سوزی، انفجار، گازگرفتگی و حوادث منجر به فوت در استان قزوین از ۸۱ مورد در سال ۹۵ به ۳۵ مورد در سال جاری رسیده اما همچنان تعداد فوتی‌های ناشی از گازگرفتگی برای ما حایز اهمیت بوده و باید توجه جدی به این موضوع داشت.

وی اضافه کرد: انتظار داریم در فصل سرمای پیش رو، با رعایت تمامی موارد و الزامات ایمنی به تعداد کشته‌ها و حوادث ناشی از گاز در استان اضافه نشود و با فرهنگ سازی بیشتر، حتی در زمان واگذاری انشعاب به مشترکان خود در قالب ارایه بروشور توصیه‌های لازم در نحوه استفاده از گاز و توصیه‌های ایمنی ارایه می‌شود.

وی با بیان اینکه علی‌رغم تفاهم نامه سراسری شرکت گاز با بیمه معلم در خصوص تعهدات مالی در رابطه با حوادث منجر به فوت و خسارت مالی مشترکان خود سعی داشته‌ایم تا حدودی این خسارت ها را پوشش دهیم، افزود: اگر واقعه منجر به فوتی پیش بیاید، این نوع خسارت‌ها به هیچ عنوان جبران مافات نمی‌کند و آثار بعد از این اتفاقات را هم نمی‌تواند پوشش دهد و لذا انتظار داریم تا نسبت به نصب ادوات و تجهیزات گازرسانی دقت لازم از سوی مشترکان به عمل آید.

مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین با اشاره به اینکه گاهی اوقات نصب ناقص یک دودکش می‌تواند یک خانواده را به کام مرگ بکشاند و این جای تاسف است، اظهار داشت: مردم خیلی به خاطر صرفه اقتصادی ساده از کنار چنین موضوعاتی نگذرند تا جایی که برای پایین آوردن هزینه نباید تحت هیچ شرایطی از استانداردهای مورد نظر ما صرف نظر کنند.

بوشهری، استفاده از وسایل گرمایشی غیراستاندارد، توجه نکردن به تامین هوای تازه و کمبود اکسیژن مورد نیاز، استفاده از وسایل غیر گرمایشی نظیر اجاق گاز و پلوپز برای گرمایش، استفاده از شیلنگ و بست غیر استاندارد و در نهایت استفاده از یک شیر گاز برای چند وسیله گازسوز را از مهمترین عوامل بروز حوادث مربوط به گاز طبیعی دانست.

وی بر رعایت مسایل صرفه جویی از گاز طبیعی اشاره و تاکید کرد: استفاده از پرده‌های ضخیم برای اتاق‌ها، پوشیدن لباس مناسب و تنظیم دمای ۱۸ تا ۲۱ درجه سانتیگرادی در منزل از جمله مواردی هستند که می‌توان با به کارگیری آن مصرف گاز خود را کاهش داد.

بهره‌مندی ۵۵۳ روستای قزوین از نعمت گاز طبیعی

بوشهری اضافه کرد: تا قبل از سال ۹۵ بالغ بر ۳۰۶ روستای استان از نعمت گاز طبیعی بهره‌مند بودند و از سال ۹۵ تا امروز نیز با انجام عملیات گازرسانی، ۲۴۷ روستای دیگر نیز از این نعمت برخوردار شده و تا پایان سال جاری نیز ۱۸ روستای دیگر استان گازدار خواهند شد.

مدیرعامل شرکت گاز استان قزوین با اشاره به پوشش ۸۸ درصدی خانوارهای روستایی استان از نعمت گاز طبیعی، افزود: این در حالی است که ۱۰۰ درصد خانوارهای شهری از این نعمت برخوردار بوده و براساس دستورالعمل وزیر نفت مبنی بر اینکه تا سال ۱۴۰۰ بالغ بر ۹۰ درصد روستاهای کشور که بایستی از گاز طبیعی بهره‌مند شوند، انشاالله به این عدد هم خواهیم رسید.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار استان‌ها