۱۰ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۰:۲۵
کد خبرنگار: 2239
کد خبر: 84128896
۰ نفر

برچسب‌ها

پروندهٔ خبری

عزم جدی البرزی ها برای غلبه بر کرونا

کرج – ایرنا- ویروس کرونا پس از ۲ موج ، سرانجام از اوایل مهرماه سال جاری به واسطه کم توجهی ها به رعایت پروتکل ها بهداشتی، موج سنگین سوم در البرز به راه انداخت که این روزها بالارفتن سطح خودمراقبتی ها توسط مردم ، حکایت از عزم جدی آنان برای مهار دوباره این ویروس دارد.

طبق آمارهای اعلامی از سوی دانشگاه علوم پزشکی استان البرز، شمار بستری شدگان روزانه در موج سوم از ۲ موج قبلی فراتر رفت و کادر خسته پزشکی و پرستاری این بار با تعدادی به مراتب بیشتر از قبل بیمار کووید ۱۹ مواجه شدند که گاهی به مرز ظرفیت تعیین شده درمانی می‌رسید.

افزایش چندبرابری مبتلایان به کووید ۱۹ در حالی بود که دانشگاه علوم پزشکی البرز شهریورماه امسال خطر وقوع آن را با توجه به سفرهای پایانی تابستان پیش بینی کرده بود و نسبت به عواقب آن هشدار داد.

هرچند کارشناسان و مسوولان اجرایی و بهداشتی به مخاطرات سفرها و رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی هشدار دادند اما بیشتر کسانی که این هشدارها را نادیده گرفتند به یکباره خود را گرفتارسرفه ها و عوارض کووید ۱۹ دیدند و به بیمارستان‌ها هجوم آوردند.

وضعیت بیمارستان‌های البرز در روزهای اوج کووید ۱۹

بررسی‌های میدانی و گزارش‌های مسوولان ستاد مقابله با کرونا در استان البرز نشان داد که آبان ماه، کرونا در استان البرز رکورد زد و میزان ابتلا و میر و میرها را به بالاترین سطح خود در استان رساند تاجائیکه بسیاری از بیماران کووید ۱۹ به خانه‌ها و خود مراقبتی هدایت می‌شدند و تخت‌های بیمارستانی فقط برای بدحالان پیش بینی شد.

بنا به گفته برخی مسوولان بهداشتی و مبتلایان کووید ۱۹، تفاوت موج‌های اول و دوم با موج سوم این بیماری در چگونگی درمان مبتلایان دیده می‌شود به طوری که در موج‌های اول و دوم بیشتر افراد باعلائم اولیه کووید ۱۹ بلافاصله به تخت‌های درمانی انتقال می‌یافتند اما در موج سوم تنها بیماران بدحال در بیمارستان‌ها تحت مراقبت ویژه قرار می‌گیرند.

این درحالی است که بخشی از مبتلایان که تشخیص کووید ۱۹ آنها قطعی است به قرنطینه خانگی هدایت شده و تحت نظر پزشکان تا حصول بهبودی مراقبت می‌شوند و درصورت تشدید بیماری و درگیری ریه‌ها این گونه افراد به بیمارستان‌های البرز و حتی تهران انتقال می‌یابند.

بررسی‌ها تا روزهای قبل از محدودیت‌های جدید اجتماعی در بیمارستان‌های البرز نشان می‌دهد این است که این بیمارستان‌ها با ازدحام روزانه شمار زیادی بیمار بدحال مواجه بوده و بنا به گفته دکتر مهرداد بابایی سخنگوی ستاد مقابله با کرونا دانشگاه علوم پزشکی استان، مراجعه کنندگان موج سوم با ازدحام‌های ۲ موج قبلی نیز تفاوت دارند.

وی بیان داشت که در موج‌های اول و دوم افرادی که ابتلا به کووید ۱۹ در خود احساس می‌کردند یا دچار شک و تردید بودند بیشتر برای انجام آزمایش‌ها به بیمارستان‌ها مراجعه می‌کردند اما در موج سوم وجود بیماران واقعی را در بیمارستان‌ها شاهد هستیم.

نکته دیگر اینکه در ۲ موج اول و دوم شمار بستری‌های بیمارستان‌ها روزانه حداکثر به ۸۰۰ نفر رسید ضمن آنکه بخش عمده بستری شدگان به خاطر شناسایی مبتلایان واقعی کووید ۱۹ و جلوگیری از همه گیری آن تا تشخیص قطعی در بیمارستان نگهداری می‌شدند اما در موج سوم گاهی مواقع شمار بستری‌ها و مبتلایان واقعی روزانه از ۹۲۰ نفر فراتر رفته است.

تلاقی پائیز آنفلوآنزایی با روزهای کرونایی مشکل دیگری است که مردم و بیمارستان‌های البرز و سراسر کشور را با مشکلات مختلفی مواجه کرده است، اینکه برخی فکر می‌کنند دچار سرما خوردگی یا آنفلوآنزا شده به خودمراقبتی یا خود درمانی روی آورده اما سرانجام بیماری آنان کووید ۱۹ تشخیص داده می‌شود و برخی هم به گمان ابتلا به کووید ۱۹ هرروز تلفن ۱۱۵ اورژانس و مراکز درمانی را به صدا درمی آورند.

محدودیت‌های ۱۵ روزه همراهی کسبه

استان البرز که آبان ماه در وضعیت فوق العاده و سیاه کرونایی قرار گرفته بود، اعلام محدودیت‌های جدید کرونایی نفسی تازه دراین استان دمید، نفسی که اگر چه بسیاری از مشاغل و کسب و کارها را از کار انداخته اما اقدامی ضربتی یا فرمان ایست به پیشروی کووید ۱۹ است.

اجرای این محدودیت‌ها با اینکه برای بسیاری از مشاغل اجباری است؛ اما تعدادی از واحدهای صنفی غیر تعطیل به آن لبیک گفتند و خانه نشین شدند؛ از جمله ۱۴۰ رستوران بیرون بر که در روز دوم محدودیت‌ها، کار و کاسبی را کنار گذاشتند و به دیگر صنوف پیوستند.

همچنین مردم استان نیز درچند روز اخیر نشان دادند که برای مهار کرونا حاضر هستند تا از انجام بسیاری از کارهای ضروری و کسب و کارها بگذرند تا ثبات دوباره به سلامت عمومی بازگردد.

جلوتی جاده‌ها ترانزیتی و خیابان‌ها موجب شده تا این روزها استان پرجمعیت البرز در هوای برفی و بارانی طراواتی خاص به خود بگیرد.

گامی فراتر از قبل برای مهار کرونا

آنطور که مسوولان بهداشتی و درمانی استان البرز می‌گویند: طی ۹ روز گذشته روند ابتلا و مرگ و میر ناشی ازکووید ۱۹ در استان کاهش نسبی نشان می‌دهد.

دکتر علیرضا سلیمانی سخنگوی ستاد کرونا استان البرز با ابراز رضایت از همراهی مردم با متولیان اعلام کرد که طبق آخرین بررسی‌ها، میزان رعایت پروتکل‌ها از ۵۰ درصد قبل از اعمال محدودیت‌های جدید به ۹۷ درصد رسیده است.

وی با بیان اینکه حداکثر رعایت پروتکل‌ها در ۲ موج اول و دوم کرونا در البرز حدود ۹۰ درصد بود، گفت: مردم شهرستان گردشگری طالقان این رقم را به صددرصد رسانده‌اند که جای قدردانی دارد.

سلیمانی بیان داشت: شهرستان ۲ میلیون نفری کرج ۹۷ درصد، شهرستان ساوجبلاغ ۹۶ درصد و شهرستان‌های نظرآباد، فردیس و اشتهارد هرکدام با ۹۵ درصد رعایت پروتکل‌ها در مسیر مهار کرونا گام برداشته‌اند که امیدواریم این روند با خانه نشینی و رعایت بیشتر الزامات بهداشتی حصول نتیجه مناسب ادامه یابد.

روند کاهش نسبی بستری در بیمارستان‌های البرز

سخنگوی ستاد مقابله با کرونا استان البرز با بیان اینکه کاهش نسبی شمار بستری شدگان و مرگ و میرها امیدوار کننده است، تاکید کرد که البته نباید این کاهش مقطعی را ملاک کلی قرار داد؛ زیرا تدوام رفتارهای مناسب و مهارکننده می‌تواند انتقال ویروس کرونا را به کمترین سطح خود برساند.

وی ادامه داد: نظارت‌های ویژه بر اصناف و ترددهای درون شهری و بیرون شهری دراستان البرز انجام می‌شود و به طور قطع می‌توان گفت که تدوام این روند، انتقال ویروس کرونا را کند خواهد کرد.

آخرین آمار ابتلا و مرگ و میرهای کووید ۱۹ در البرز

بنا به گفته دکتر محمد فتحی رییس دانشگاه علوم پزشکی استان البرز، طی ۹ روز گذشته شمار بستری‌ها و مرگ ومیرهای ناشی از کووید ۱۹ در استان روند کاهشی داشته به طوری که در فاصله زمانی هشتم تا  صبح نهم آذرماه جاری ۹۳ بیماربدحال کووید ۱۹ در استان بستری شدند؛ این درحالی است که در برخی روزهای آبان ماه سال جاری شمار بستری شدگان از ۱۳۵ نفر فراتر رفت و تعداد جان باختگان بالای ۳۳ نفر ثبت شد.

همچنین اکنون ۸۲۳ بیمار بدحال کووید ۱۹ در بیمارستان‌های البرز بستری هستند که در روزهای پیش از محدودیت‌ها بالای ۹۲۰ نفر اعلام شد.

دکتر فتحی، شمار جان باختگان روزهشتم تا اوایل صبح روز نهم آذرماه را ۱۶ نفر اعلام کرد ضمن آنکه تعداد فوتی‌ها روز قبل ازآن یعنی هفتم آذر ۹ نفر بود که آمار این نسبت به روزهای پرتلاطم موج سوم کاهش نسبی نشان می‌دهد.

مجموع کل مبتلایان قطعی کووید ۱۹ از ابتدای شیوع کرونا تا صبح یکشنبه نهم آذر ماه جاری در استان البرز ۲۶ هزار و۲۵۹ بوده که ۲۳ هزارو ۱۸۸ نفر بهبود یافته و درمجموع ۲ هزارو ۲۹۳ نفر جان باخته‌اند.

بنا به گفته نورمحمد فردی معاون سیاسی امنیتی استاندار البرز بیش از نیمی از مرگ و میرهای کووید ۱۹ در استان مربوط به برهه زمانی موج سوم یعنی از ابتدای مهرماه تا کنون بوده است.

نکته پایانی

آمارهای مقایسه نشان می‌دهد شمار مبتلایان و مرگ ومیرهای ناشی از کووید ۱۹ در استان البرز طی ماه‌های مهر تا اوایل آذرماه جاری به نسبت موج‌های اول و دوم کووید ۱۹ یعنی بین اسفند ۹۸ تا آخر شهریور ۹۹ دارای تفاوت معنی داری است.

عدم توجه به پروتکل‌های بهداشتی مانند فاصله گذاری اجتماعی، سفرهای پرشمار، کاهش استفاده از ماسک، حضور در مکان‌های پر ازدحام و کم توجهی به رعایت بهداشت فردی از علل بالا رفتن شمار مبتلایان و مرگ و میرهای ناشی از کووید ۱۹ به خصوص در موج سوم کرونا در البرز شناخته شده که این روزها با اجرای محدودیت‌های جدید شاهد عقبگرد نسبی ویروس کرونا هستیم.

هرچند آمارها نشان از کاهش نسبی ابتلا و مرگ و میرها دارد اما هنوز وضعیت استان البرز به لحاظ کرونا قرمز است و باید با تداوم این پروتکل‌ها به وضعیت مطلوب دست یافت.

نکته مهم اینکه گرچه در نخستین روز اجرای پروتکل‌های جدید ادارات البرز تعطیل شد اما به خاطر عدم جلوگیری از اختلال در خدمات رسانی به مردم و انجام وظایف ذاتی، مقرر شد که دستگاه‌های اداری با یک دوم تا یا سوم و بنا به تشخیص مسوول مربوطه کمتر از این به فعالیت خود در هفته دوم محدودیت‌ها ادامه بدهند.

موضوع مهم و کلیدی این گزارش اشاره به توجه مردم البرز به رعایت پروتکل‌های بهداشتی است که بسیاری از مردم و مشاغل داوطلبانه به استقبال از آنها رفتند و موجب شدند تا میزان رعایت این پروتکل‌ها حتی از موج‌های اول و دوم که با اضطراب و استرس زیادی همراه بود از حیث پایبندی به نکات بهداشتی و پروتکل‌ها بالاتر برود.

خلوتی شبانه و حتی روزانه خیابان‌ها و جاده‌های البرز و استفاده حدود ۹۹ درصدی مردم از ماسک نشان می‌دهد که ساکنان این استان برای شکست و غلبه بر کرونا مصمم شده‌اند و ایران کوچک به الگویی برای ایران بزرگ تبدیل خواهد شد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها