تلویزیون ایران از امروز دیدنی تر شد

تهران- ایرنا- ۱۲ شبکه ملی و یک شبکه برون مرزی تلویزیون از امروز ۹ آذرماه، فعالیت خود را با کیفیت اچ‌دی (وضوح بالا) آغاز کردند؛ شبکه‌هایی که بعد از اچ‌دی شدن باز هم در دسترس‌ هستند و اجباری به تعویض گیرنده‌ها نیست.

تحولات جدیدی در سازمان صداوسیما درحال انجام است و زیرساخت‌ها در همه بخش‌های این سازمان درحال ارتقای کیفیت خدمات رسانه‌ای خود است.

براین اساس رأس ساعت ۲۴ جمعه مورخ ۱۳۹۹/۹/۷ چهار شبکه به بسته‌های اول و دوم دیجیتال در سراسر کشور اضافه شدندکه این چهار شبکه عبارتند از: امید، تماشا، شما و ایران کالا و به این ترتیب ۲۱ شبکه SD در این دو بسته در سراسر کشور ارسال شد.

از طرف دیگر در تمامی مراکز استان‌ها شبکه‌هایی که از فرمت SD به HD تبدیل می‌شوند در بسته‌های ۳ و بسته‌های ۴ در برخی از مراکز قابل دریافت خواهند بود که تا دهه فجر تمامی مراکز استان‌ها امکان دریافت بسته چهارم را نیز خواهند داشت.

شبکه‌های قابل دریافت در بسته سوم دیجیتال عبارتند از: یک HD، سه HD، مستند HD، ورزش HD، آی فیلم HD، خبر HD، نسیم HD و پویای HD که از امروز یکشنبه ۹۹/۹/۹ قابل دریافت خواهند بود.

شبکه‌های قابل دریافت در بسته چهارم دیجیتال نیز عبارتند از: نمایش HD، افق HD و ایران کالا HD که از امروز یکشنبه ۹۹/۹/۹ قابل دریافت خواهند بود.

به این ترتیب روند اجرای پروژه HDسازی در سراسر کشور آغاز شده است و تا پوشش سراسری حاصل شود . ادامه خواهند یافت.

همچنین در برخی از مراکز استان‌ها شبکه فراتر (۴K) در بسته پنجم قابل دریافت خواهد بود و روند توسعه آن در آینده ادامه خواهد یافت.

به این ترتیب تمامی‌شبکه های ملی به صورت SD در تمامی نقاطی که پوشش دیجیتال وجود دارد با همان گیرنده‌های قبلی قابل دریافت است و در نقاطی که بسته‌های HD و ۴K راه اندازی شده است با داشتن گیرنده‌هایی با فرمت HEVC این شبکه‌ها قابل دریافت خواهند بود.

در این روند تحول زایی، در صورتی که گیرنده‌ها دچار اخلال شوند لازم است مجدداً تنظیم شوند. به این ترتیب که مخاطبان باید منوی ((جستجو)) را در گیرنده تلویزیونی خود فعال کنند و نسبت به تنظیم کانال‌های خود اقدام نمایند.

اطلاع بیشتر از نحوه تنظیم گیرنده دیجیتال در صفحات راهنمای گام به گام دریافت شبکه‌های HD، راهنمای نصب مبدل تلویزیون دیجیتال و آشنایی با گیرنده‌های دیجیتالی منتشر شده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
2 + 2 =

سرخط اخبار فرهنگ