۹ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۰۷
کد خبرنگار: 3087
کد خبر: 84128611
۰ نفر

برچسب‌ها

مقامات سودان: سفر هیأت اسرائیلی ماهیت نظامی دارد

تهران - ایرنا - "محمد الفکی سلیمان" یکی از اعضای شورای حاکمیت سودان، هدف سفر اخیر هیأت صهیونیستی به «خاطوم» پایتخت این کشور را نظامی خواند.

به گزارش پایگاه خبری «الخلیج الجدید»، الفکی در مصاحبه اختصاصی با روزنامه «حکایات» که امروز (یکشنبه) منتشر شد، تصریح کرد که سفر هیئت صهیونیست به سودان ماهیت کاملاً نظامی دارد و سیاسی نیست و در حال حاضر نمی‌توان درباره آن صحبت کرد.

وی بدون اشاره به زمان و جزئیات بیشتر در مورد این سفر افزود: هیئت اسرائیلی در این سفر از صنایع دفاعی وابسته به نیروهای مسلح بازدید و با نیروهای نظامی حاضر دیدار کرد و هیچیک از جنبه‌های سیاسی مربوط به عادی‌سازی رابطه بین خارطوم و تل آویو مورد بحث قرار نگرفت.

وی در پاسخ به سوالی در مورد مدیریت تشکیلات نظامی شورای حاکمیت درباره پرونده عادی‌سازی رابطه با رژیم صهیونیستی بدون حضور غیر نظامیان و دولت اجرایی، گفت: این سخن نادرست است و علاوه بر وزارت امور خارجه، کلیه اعضای شورای حاکمیت از جمله غیرنظامیان و نظامیان در این پرونده مشارکت دارند.

او افزود: اما من فکر می‌کنم که پرونده عادی‌سازی تا زمانی‌که تمام جزئیات آن منتشر نشود، هنوز کامل نشده است.

دوشنبه گذشته مرکز پخش رادیو-تلویزیونی رسمی رژیم صهیونیستی اعلام کرد که یک هیئت این رژیم به سودان عزیمت کرده است، اما کابینه این کشور در همان روز این خبر را تکذیب کرد.

این در حالی است که وب سایت «سودان تریبون» به نقل از «فیصل محمد صالح» وزیر اطلاعات و سخنگوی دولت این کشور نیز گفت: کابینه هیچ اطلاعی از بازدید هیئت اسرائیلی از سودان ندارد.

صالح افزود: هیچ حزبی در دولت در این باره با ما هماهنگ نکرده است و ما نه از ترکیب هیئت اسرائیلی و نه از طرف دعوت کننده و میزبان آن اطلاع نداریم.

سودان در ۲۳ اکتبر عادی‌سازی رابطه با اسرائیل را اعلام کرد و این کشور پس از مصر (۱۹۷۹)، اردن (۱۹۹۴) و امارات و بحرین (۲۰۲۰)، پنجمین کشور عربی توافق کننده با رژیم صهیونیستی است.

احزاب مختلف سودان به ویژه احزاب ائتلاف حاکم این اقدام خارطوم را به شدت محکوم کردند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
7 + 9 =

سرخط اخبار جهان