اعتراف مفتی داعش: مستقیما از سعودیها پشتیبانی مالی می‌شدم

بغداد - ایرنا - مفتی دستگیر شده گروه تروریستی «داعش» و قاضی شرعی سابق این گروه در استان «نینوا» در عراق، جزئیاتی از حمایت مالی سعودیها از گروههای تروریستی و مسلح در این کشور را فاش کرد.

به گزارش ایرنا، «شفاء النعمه» مفتی دستگیر شده داعش و قاضی شرعی این گروه تروریستی در زمانی که استان نینوای عراق تحت اشغال داعش بود، گفت که دوبار برای دیدار با فردی به منظور دریافت پول به عربستان سفر کرده است.

النعمه در گفت وگویی تصریح کرد: افراط گرایی دینی قبل از سال ۲۰۰۳ میلادی برایم امری شخصی بود و من برای یادگیری دروس دینی در یک کشور همسایه سفر کردم و در سال ۱۹۹۷ به عنوان عضو یکی از گروههای اسلامی افراطی توسط رژیم قبلی عراق دستگیر شدم.

وی که خبرگزاری «العهد نیوز» عراق امروز (یکشنبه) اعترافات وی را منتشر کرد، افزود: سال ۲۰۰۶ میلادی شاهد پیشرفتهای زیادی در گروههای مسلح بودم؛ به گونه‌ای که من با «ابومصطفی العراقی» که دارای تابعیت اروپایی است، در مکه ملاقات کردم و او از من در مورد جزئیات گروههای مسلح اهل سنت در عراق و چگونگی حمایت از آنها سوال کرد و عملاً پول کافی برای ایجاد مرکزی جهت حفظ قرآن کریم و تأسیس و حمایت از گروههای مسلح بدست آوردم.

وی که اویل سال جاری میلادی توسط نیروهای امنیتی عراق دستگیر شد، اضافه کرد: "سفر دوم به حج رفتم و من با یک عالم مسن سعودی آشنا شدم و برای ادامه کار مسلحانه از او تقاضای کمک مالی کردم و عملاً به آنچه می‌خواستم، رسیدم.

این مفتی داعش در مورد منفجر کردن مقبره یونس پیامبر (ع) در استان نینوا گفت که به دروغ‌پردازی برای گمراه کردن افکار عمومی پس از انفجار این مقبره روی آورده و مدعی شد که مقبره پیامبری وجود ندارد، بلکه هرچه هست، صرفاً یک کاخ آشوری است.

عراق در طول سال‌های بعد از جنگ آمریکا از سال ۲۰۰۳ میلادی به بعد قربانی هزاران عملیات تروریستی از سوی اتباع سعودی بود که با ورود به عراق دست به کشتار مردم این کشور زدند.

برخی کارشناسان امنیتی عراق می‌گویند که دستکم ۱۵ هزار تروریست سعودی انواع جنایت تروریستی را در عراق مرتکب شدند و ۵ هزار نفر از آنها خود را در عملیات انتحاری در این کشور منفجر کردند.

به گفته این کارشناسان، عربستان، تروریست‌ها را اعزام و یا دستکم چشم خود را به روی گسیل شدن آنها به عراق بست. ریاض تاکنون از خانواده‌های قربانیان عراقی حملات تروریست‌های سعودی عذرخواهی نکرده و غرامت نپرداخته است.

عراق در سال ۲۰۱۷ میلادی پس از سه سال نبرد، پیروزی بر گروه تروریستی داعش را اعلام کرد، اما عناصر و هسته‌های پراکنده این گروه تروریستی هنوز در برخی مناطق استان‌های «دیاله، کرکوک، نینوا، صلاح‌الدین، الانبار و بغداد» فعال هستند. نیروهای امنیتی عراق برای پاکسازی کامل این مناطق از وجود این عناصر تروریست تلاش می‌کنند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 1 =

سرخط اخبار جهان