توقف ارزیابی وسع برای متقاضیان بیمه رایگان سلامت به دلیل کرونا

تهران - ایرنا - مدیرکل بیمه‌گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران گفت: طبق مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا، ارزیابی وسع به دلیل شیوع بیماری کرونا تا پایان امسال برای متقاضیان بیمه رایگان سلامت که قصد دارند از خدمات بخش دولتی استفاده کنند، متوقف شده است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا به نقل از سازمان بیمه سلامت، داود حاج قاسمعلی درباره توقف ارزیابی وسع افزود: بر این اساس طبق ابلاغ به ادارات کل استانی، ارزیابی وسع برای روستاییان، متقاضیان جدید و بیمه شدگان بیمه سلامت همگانی، در صورتی که خدمات مورد نیاز آنها محدود به بخش دولتی باشد، متوقف شده و به صورت رایگان می‌توانند تحت پوشش بیمه سلامت قرار گیرند.

مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران ادامه داد: این افراد در صورتی که بیمه رایگان دریافت کنند، صرفا می‌توانند به بخش‌های دولتی سرپایی و بستری بیمارستان‌ها مراجعه کنند.

حاج قاسمعلی گفت: اگر کسی متقاضی استفاده از خدمات بخش خصوصی باشد، باید ارزیابی وسع شود یا بنا بر خوداظهاری سرانه مصوب یک سال را به طور کامل پرداخت کند.

مدیرکل بیمه گری و درآمد سازمان بیمه سلامت ایران اظهار کرد: همچنین افراد در صورت اعلام ارزیابی وسع از سوی وزارت رفاه در صورتی که متقاضی مشمول دهک‌های ۴ و ۵ و ۶ باشند، می‌توانند دفترچه بیمه ایرانیان را با پرداخت ۵۰ درصد و در دهک‌های بالاتر با پرداخت کل سرانه حق بیمه دریافت کنند و از این پوشش بیمه‌ای برای مراجعه به بخش خصوصی هم استفاده کند.

به گزارش ایرنا، محمد مهدی ناصحی مدیرعامل سازمان بیمه سلامت نیز پیش از این در همین زمینه گفته بود: افراد بسیاری در کشور فاقد هرگونه بیمه درمانی هستند. ممکن است این افراد در دوران شیوع کرونا به این بیماری مبتلا شوند، بنابراین با هدف کاهش مشکلات بیماران و تسهیل در ارائه خدمات به افراد مبتلا به کرونا، بیماران کرونایی روی تخت بیمارستان بیمه شده و از خدمات مورد نیاز خود در بیمه سلامت استفاده می‌کنند.

وی بیان کرد: در دوران شیوع کرونا دفترچه‌های بیمه همگانی به صورت رایگان و بدون انجام ارزیابی وسع در اختیار مردم قرار می‌گیرد. بی تردید این سیاست بیمه‌ای تا پایان دوره کرونا ادامه دارد و پس از آن طبق برنامه و آیین نامه جدید طرح ارزیابی وسع اصلاح می‌شود.

ارزیابی وسع جهت بررسی تمکن مالی متقاضی بیمه سلامت و توسط وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی انجام شده و بر این اساس، دهک درآمدی افراد مشخص می‌شود.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 6 =

سرخط اخبار جامعه