ترور دانشمند هسته ای ایران؛ تهدیدی برای صلح خاورمیانه

تهران- ایرنا- رادیو بین المللی چین در تحلیلی با عنوان «ترور دانشمند هسته ای ایران؛ تهدیدی برای صلح خاورمیانه» نوشت: سال ۲۰۲۰ برای ایران سال بسیار تلخی بود در آغاز سال سردار سلیمانی و در پایان سال هم محسن فخری زاده ترور شد.

به گزارش ایرنا در ادامه این تحلیل آمده است: ایران و بسیاری از رسانه‌های بین‌المللی بر این باورند که اسرائیل با ترور فخری زاده رابطه نزدیک دارد "نیویورک تایمز" در مقاله‌ای به وضوح به برنامه ریزی اسرائیل برای این حمله تروریستی اشاره کرده است اما در واکنش به این خبر، نه مقامات اسرائیلی و نه کاخ سفید یا اداره اطلاعات آمریکا تا کنون اظهار نظری نکرده‌اند.

گزارش می‌افزاید: سازمان‌های اطلاعاتی آمریکا و اسرائیل، فخری زاده را به عنوان یکی از شخصیت‌های اصلی در توسعه برنامه هسته‌ای ایران معرفی می‌کردند و به همین خاطر می‌خواستند هرچه زودتر او راترور کنند ایران حق دارد مطابق با قوانین بین المللی از انرژی هسته‌ای استفاده کند و بارها نیز اعلام کرده هیچ قصدی برای تولید سلاح هسته‌ای ندارد و تا کنون نیز از سلاح‌های هسته‌ای استفاده نکرده است.

در ادامه این تحلیل امده است: اما در حقیقت قدرت هسته‌ای اصلی در خاورمیانه کیست؟ همه پاسخ این "راز" را می‌دانند حفظ انحصار هسته‌ای یک کشور در خاورمیانه با روش‌هایی مثل ترور و از بین بردن دانشمندان هسته‌ای کشورهای دیگر مصداق روشنی از تروریسم دولتی و نادیده گرفتن ارزش‌های تمدن بشری است.

نویسنده با یاداوری اینکه فخری زاده حتی در مقام نخستین شخص برنامه هسته‌ای ایران هم تنها یک دانشمند بود که کار خود را انجام می‌داد نوشته است: اگر قرار باشد یک دانشمند را به خاطر تحقیق در زمینه پروژه‌های هسته‌ای ترور کنند، آن وقت چند دانشمند کشته خواهند شد؟

در تحلیل رادیو بین المللی چین آمده است: فخری زاده به وضوح قربانی یک حمله تروریستی بوده است مدت‌ها است که برخی از کشورها ایران را به حمایت از تروریسم متهم می‌کنند اما در واقع اغلب این ایران بوده که قربانی تروریسم شده از جمله در فاصله سال ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۲ که بسیاری از دانشمندان هسته‌ای ایران ترور شدند.

گزارش با استناد به هنجارهای رایج آورده است پایان دادن به زندگی یک مقام مهم دولتی با انگیزه سیاسی و با کمک ابزارهای نادرست، مصداق یک عمل تروریستی است که اگر واقعاً توسط اداره اطلاعات اسرائیل یا ارتش ایالات متحده انجام شود به آن تروریسم دولتی می‌گویند تروریسم باید محکوم شود؛ فارغ از اینکه عاملان آن بازیگران دولتی باشند یا بازیگران غیر دولتی!

در ادامه مطلب با یاداوری اینکه ترور فخری زاده بدون شک ممکن است با انتقام ایران همراه شود آمده است: اکنون آشفتگی و بی ثباتی در خاورمیانه به یک واقعیت و آینده غیرقابل کنترل تبدیل شده است عصبانیت و اعتراضات در ایران کاملاً احساس می‌شود و تعداد زیادی از مردم خواستار انتقام، به خیابان‌ها آمده‌اند؛ حتی برخی از آنان شعار جنگ با آمریکا نیز سر می‌دهند سپاه پاسداران ایران می‌گوید خود را برای انتقام آماده می‌کند و وزیر اطلاعات ایران نیز گفته که کار شناسایی دست‌های سیاه پشت پرده در حال انجام است و عاملان این حادثه بهای کار خود را خواهند پرداخت.

تحلیل رادیو بین المللی چین خاظر نشان کرده است: احساسات مردم ایران به خوبی قابل درک است در عین حال نگرانی‌ها از وخامت اوضاع خاورمیانه افزایش یافته است بسیاری از کشورها و در رأس آنان سازمان ملل امیدوارند که دولت و مردم ایران با حفظ آرامش و خویشتنداری، صبورانه منتظر بمانند تا وضعیت فعلی تغییر کند و در دام دشمنان خود برای شروع یک جنگ نیفتند.

گزارش می‌افزاید: حملات تروریستی و استفاده از خشونت برای کنترل خشونت به بن بست می‌رسد و نمی‌تواند منازعات و اختلافات بین کشورها را حل کند توسعه پایدار جامعه بشری تنها با پایبندی به قانون امکان پذیر است اگر انسان‌ها نتوانند از چرخه بی پایان کشتن و انتقام خارج شوند، در نهایت با یک فاجعه بزرگ مواجه می‌شوند.

نویسنده معتقد است در حال حاضر همه گیری ویروس کرونا تبدیل به یک فاجعه بزرگ جهانی شده که همه کشورها باید برای مبارزه با آن با یکدیگر همکاری کنند و بنابراین جهان بیش از هر زمان دیگری نیازمند آرامش است امروز جهان نمی‌تواند شاهد آغاز یک جنگ باشد فرقی نمی‌کند که این جنگ در خاورمیانه باشد و یا در هر نقطه دیگری از جهان!

در پایان این تحلیل آمده است: تروریسم هنوز هم یک تهدید جدی برای مردم جهان است و تحمل تروریسم باعث از بین رفتن نظم جهانی و به بار آمدن مصیبت برای مردم جهان می‌شود جامعه جهانی باید متحد و یکصدا همه اقدامات تروریستی از جمله تروریسم دولتی را محکوم و به طور مشترک با هرگونه اقدام خطرناک و تنش زا در خاورمیانه مخالفت کند.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
3 + 1 =

سرخط اخبار جهان