تاگس اشپیگل: حمله‌ای که به دیپلماسی بایدن ضربه می‌زند

تهران- ایرنا- یک نشریه آلمانی از عملیات ترور شهید فخری‌زاده به عنوان حمله‌ای یاد کرد که هدف آن ضربه‌زدن به دیپلماسی رئیس‌جمهوری آینده ایالات متحده در قبال ایران است.

به گزارش روز یکشنبه ایرنا، نشریه تاگس اشپیگل با اشاره به شهادت «محسن فخری زاده» توسط عوامل تروریستی نوشت: وی معمار اصلی برنامه هسته‌ای ایران، مغز متفکر پیشرفت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی بود، اما سوءقصد به این فیزیکدان هسته‌ای فقط علیه برنامه هسته‌ای ایران نیست.

به گفته کارشناسان، شلیک‌های مهلک به فخری زاده همچنین به دولت آینده رئیس جمهور منتخب آمریکا «جو بایدن» ضربه خواهد زد. او بر خلاف سیاست «فشار حداکثری» دونالد ترامپ، به دنبال تعامل با ایران است و تحت شرایط خاص، می‌خواهد به توافق هسته‌ای بازگردد؛ اما اسرائیل به عنوان دشمن ایران، فکر می‌کند این کار اشتباه بوده و به دنبال موضع گیری سخت واشنگتن علیه تهران است. بنابراین اسرائیل اصلی ترین مظنون به دست داشتن در این حمله است.

در تشریح علت این اقدام تروریستی «استفان کینزر» کارشناس خاورمیانه و نویسنده چندین کتاب در مورد روابط آمریکا و ایران در توییتی نوشت که مهاجمان می‌خواهند ایران را به ضد حمله تحریک کنند تا پس از آن بهانه‌ای برای جنگ علیه این کشور فراهم شود.

همچنین «مارک فیتزپاتریک» دیپلمات سابق که قبلاً مسئول مبارزه با گسترش سلاح‌های هسته‌ای در وزارت امور خارجه ایالات متحده بود می‌گوید، طراحان این حمله می‌خواستند از حل دیپلماتیک اختلاف هسته‌ای با تهران جلوگیری کنند.

ایران نیز اسرائیل را به دست داشتن در این حمله متهم می‌کند. تل آویو در سطح بین المللی مظنون به طراحی حملات متعدد به متخصصان هسته‌ای در منطقه است. همچنین گفته می‌شود که حملات سایبری مکرر به زیرساخت‌های ایران کار تل آویو است.

از جمله این اقدامات، حمله در تابستان به تأسیسات هسته‌ای ایران در نطنز بود، جایی که سانتریفیوژها در آنجا قرار دارد و اورانیوم غنی سازی می‌شود. تهران این اقدام را خرابکاری نامید. ناظران گمان می‌کنند که اسرائیل نیز پشت این حمله بوده است.

هر چند تل آویو و واشنگتن در مورد این ادعاها سکوت می‌کنند، اما نیویورک تایمز به نقل از محافل اطلاعاتی ایالات متحده گزارش داد که دولت صهیونیستی مسئول ترور فخری زاده است. در روزهای منتهی به ترور فخری زاده، رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که مقامات تل آویو و واشنگتن در حال برنامه ریزی برای اقدامات جدید خشونت آمیز علیه ایران هستند تا قبل از روی کار آمدن بایدن در ۲۰ ژانویه به برنامه هسته‌ای آن آسیب برسانند.

اسرائیل در حالی که «دونالد ترامپ» به کارش در کاخ سفید پایان می‌دهد، نگران ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران است. از آنجا که دو سال پیش دولت ترامپ از توافق هسته‌ای خارج شد، تهران تعمداً برخی از مفاد این پیمان را نقض کرده و بیش از حد مجاز توافقنامه اورانیوم با غنی سازی کم تولید کرده است.

از سوی دیگر رئیس جمهوری ایران گفته است که کشورش در دام این توطئه‌ها نمی‌افتد اما در زمان مناسب انتقام فخری زاده می‌گیرد. رئیس ستاد نیروهای مسلح ایران نیز تهدید به "انتقام وحشتناک" کرده است. اینکه تهران چه واکنشی نسبت به چنین تحریکاتی نشان خواهد داد، مشخص نیست، اما مسلماً ایران این حملات را بی پاسخ نخواهد گذاشت و قدرت خود را در برابر دشمن نشان می دهد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
9 + 8 =

سرخط اخبار جهان