۹ آذر ۱۳۹۹،‏ ۱۶:۵۶
کد خبرنگار: 2307
کد خبر: 84128335
۱ نفر

برچسب‌ها

سد "تنگ تیز " باشت سرریز شد

گچساران - ایرنا- سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت گفت: ظرفیت آب سد سنگ ملاتی "تنگ تیز"این شهرستان بدنبال بارندگی های امروز یکشنبه تکمیل و سرریز شد.

سید حمید حسینی روز یکشنبه در گفت و گو با ایرنا افزود: گنجایش این سد ۶۰۰ هزار متر مکعب است که ظرفیت آب آن در اثر بارندگی اخیر تکمیل شده است.

وی هدف از ساخت این سد از سوی منابع طبیعی و آبخیز داری را تقویت آب‌های زیر زمینی، مهار سیلاب‌های فصلی و جلوگیری از فرسایش خاک اعلام کرد و گفت: وجود این مخزن آبی در آب و هوای منطقه

نیز تأثیر مطلوبی دارد.

حسینی افزود: سد تنگ تیز باشت با ارتفاع مفید ۱۵ متر و طول سرریز ۴۰ متری با دبی دوره بازگشت ۵۰ ساله طراحی شده است.

وی از ساکنان حاشیه سد و مردم این شهرستان خواست تا برای امنیت بیشتر از نزدیک شدن به حاشیه رودخانه و سد تنگ تیز خودداری کرده و هشدارهای ایمنی را رعایت کنند.

حسینی افزود: بارش‌های شدید در شهرستان باشت و منطقه بالادست سد تنگ تیز سبب افزایش و بالا آمدن آب اطراف این سد و نیز افزایش آب پشت سد شده است.

وی بیان کرد: این سد می‌تواند حجم وسیعی از رسوبات ناشی از شستن خاک با باران را در خود نگه دارد و منبع خوبی برای تأمین خاک مناسب کشاورزی در باغ‌ها، گلخانه‌ها و اراضی کشاورزی است.

حسینی تصریح کرد: هم اکنون بیش از یک میلیون متر مکعب آب در سازه تغذیه مصنوعی منطقه آبدهگاه، چاه تلخ و سد تنگ تیز این شهرستان با بارندگی‌های اخیر ذخیره شده است.

وی اظهار داشت: از ۱۷ حوضچه تغذیه مصنوعی ساخته شده در منطقه آبدهگاه باشت تاکنون پنج حوضچه آن پر شده است.

سرپرست اداره منابع طبیعی و آبخیزداری باشت تصریح کرد: ذخیره آب در سازه‌های آبخیزداری برای غنی شدن سفره‌های زیر زمینی، مراتع و تأمین آب کشاورزی مردم منطقه مفید است.

در بارندگی‌های اخیر ۱۷۶ میلیمتر باران در شهر باشت ثبت شده است.

طرح سد تنگ تیز در سال ۱۳۸۸ با اعتبار هشت میلیارد ریال به بهره برداری رسید.

این سد سالانه چهار دوره آبگیری دارد که در هر دوره ۶۰۰ هزار متر مکعب آب ذخیره سازی می‌کند.

شهرستان ۲۶ هزار نفری باشت در جنوب غربی کهگیلویه و بویراحمد قرار دارد.

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
1 + 4 =

سرخط اخبار استان‌ها