کرونا در سراشیبی سقوط

کرمان - ایرنا - هشت روز از وضع محدودیت های جدید و شدید تر کرونا می‌گذرد، همکاری خوب مردم در اجرای دقیق دستورالعمل های بهداشتی در کنار تلاش همه جانبه مسئولان، آمارهای بیماری کووید ۱۹ را با کاهش چشمگیری روبرو ساخته و ویروس کرونا در سراشیبی سقوط قرار گرفته است.

به گزارش ایرنا، بحران بیماری کووید ۱۹ و شیوع ویروس کرونا در حال حاضر جزیی از زندگی جوامع بشری شده است، بطوریکه سبک زندگی و بسیاری از هنجارها برای مقابله با تبعات این بیماری مرموز و چموش تغییر کرده است.

اوج گیری ویروس کرونا در میانه پاییز امسال باعث شد تا اقدامات و محدودیت های سختگیرانه و جدی تری در کشور به معرض اجرا گذاشته شود و در استان کرمان که وضعیت بحرانی را سپری می کرد محدودیت ها گسترده تر شد و شهروندان ملزم به رعایت جدی پروتکل های بهداشتی شده اند.

بر اساس اظهارات مسئولان استان و مدیران شبکه بهداشت و درمان، رعایت محدودیت ها از سوی شهروندان کرمانی تاثیر مثبتی در کاهش آمار ورودی مبتلایان به ویروس کرونا و افراد فوت شده گذاشته است، هر چند این ویروس نشان داده که در صورت غافل شدن، با قدرت بیشتری باز می گردد.

طرح شهید سلیمانی تا پایان کرونا اجرا می شود

استاندار کرمان در نشست ستاد کرونا استان کرمان گفت: در شهرهای استان با وضعیت قرمز به تشخیص رییس دستگاه وضعیت حضور کارکنان به حداقل برسد، اما نباید در فعالیت های ضروری اختلال ایجاد شود.

 علی زینی وند  افزود: مصوبه  قبلی ستاد ملی کرونا در رابطه با فعالیت ادارات و حضور کارمندان در شهرهای دارای وضعیت زرد و نارنجی  همچنان پا برجاست و تغییری نکرده است.

وی تاکید کرد: تعطیلی و ساعت شناور کاری در ادارات نداریم و تمام مدیران برای تعطیلی ادارات خود موظف به هماهنگی با ستاد استانی مدیریت بیماری کرونا در استان هستند.

استاندار کرمان تصریح کرد: در جاهایی که فرمانداران تشخیص میدهند که تجمعات شکل می گیرد، نیازبه مصوبه ستاد کرونا ندارند و خودشان با تدبیر برای جلوگیری از گسترش ویروس کرونا اقدام کنند.

وی با اشاره به اجرای طرح های محدودیتی هوشمند کرونا در استان اظهار داشت: فعالیت طرح شهید سلیمانی به خوبی در حال اجرا است که به احتمال زیاد تا پایان  مدیریت بیماری کرونا ادامه پیدا کند و فرمانداران باید اجرای طرح را جدی بگیرند.

زینی وند ادامه داد: مشکلات اقتصادی اصناف پیگیری می شود و اگر امکان بازگشایی بخشی از اصناف که ازدحام جمعیت ندارند  وجود داشته باشد، برای آنها تصمیم گیری می شود.

وی با اشاره به نظارت و ورود و خروج شهرها و ممانعت از تردد پلاک های غیر بومی تصریح کرد: فرمانداران، هلال احمر و دانشگاه علوم پزشکی کمک های لازم و تجهیزات را برای نیروی انتظامی تامین کنند.

سبک جدید زندگی با کرونا را یاد بگیریم

جانشین استاندار در ستاد کرونا کرمان گفت: با اعمال محدودیت های جدید از هفته گذشته تعداد موارد ابتلا به ویروس کرونا و افراد فوت شده کاهش پیدا کرده است و محدودیت ها تا بهتر شدن وضعیت ادامه دارد.

 محمد صادق بصیری در نشست ستاد کرونا استان کرمان افزود: باید سبک جدیدی از زندگی را یاد بگیریم و ضمن رعایت پروتکل های بهداشتی از حضور و برگزاری در میهمانی ها و دور همی ها خود داری کنیم.

وی تاکید کرد: مردم در بحث محدودیت‌های ترافیکی و تردد خودروها در استان کرمان به خوبی عمل کرده اند که باعث سیر نزولی بیماری در استان شده است.

معاون سیاسی، امنیتی و اجتماعی استانداری کرمان با اشاره به کاهش فعالیت در ادارات تصریح کرد: فعالیت ادارات آنطور که گفته می شود، تعطیل نیست و باید با حداقل نیروها فعالیت انجام شود.

وی با اشاره به مصوبات ستاد ملی کرونا ادامه داد: در حال حاضر ۶۱ درصد تخت های ای سی یو کشور در شرایط پیک بیماری در اختیار بیماران کرونایی بوده و ۲ هزا رو ۲۰۰ تخت آی سی یو نیز اضافه شده و کشور از هر جهت برای کاهش بیماری آماده است.

هشت هزار و ۱۹۶ خودرو غیر بومی از مبادی ورودی استان کرمان برگشت داده شد

رییس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان کرمان گفت: نیروی انتظامی به طور جدی از آغاز طرح محدودیت های جدید وارد عمل شده است ودر ۳۸ نقطه از استان استقرار دارد که در هفته ابتدایی اجرای طرح ۲ هزار و ۴۹۸ نفر روز در اجرای طرح در این هفته به‌ کارگیری شده‌اند.

سرهنگ علیرضا پریور افزود: طی هفته نخست طرح محدودیت های جدید، قانون محدودیت هایی ترددی برای ورود پلاک‌های غیر بومی در ورودی شهرهای قرمز استان اعمال شد که ۴۲۱ مورد برگ جریمه یک میلیون تومان از سوی نیروهای پلیس راه استان برای خودروهای متخلف صادر و در بحث اعمال قانون در ورودی شهرهای نارنجی استان نیز ۳۹۸ خودرو مشمول جریمه ۵۰۰ هزار تومانی شدند.

وی تصریح کرد: همچنین در این مدت هشت هزار و ۱۹۶ خودرو با پلاک غیر بومی از مبادی ورودی شهرهای استان به مبدا قبلی برگشت داده شد و  ۱۱ هزار و  ۷۴۷ مورد تذکرشفاهی نیز به رانندگان برای رعایت موارد اعلامی مصوبات ستاد مقابله با کرونا از سوی ماموران ناجا انجام شد.

رییس پلیس پیشگیری فرماندهی انتظامی استان کرمان بیان کرد: منع تردد درون شهری نیز از ساعت ۲۱ تا چهار صبح نیز توسط عوامل پلیس راهنمایی و رانندگی در حال اجرا است، که در طول هفته گذشته سه هزار و ۷۱۷ خودرو اعمال قانون جریمه ۲۰۰ هزار تومانی شده اند.

وی از دستگاه های ذیربط درخواست کرد تا با فراهم کردن امکانات و تجهیزات گرمایشی و بهداشتی، عوامل انتظامی را در هرچه بهتر اجرا کردن طرح محدودیت های جدید یاری برسانند.

اقدامات جدید مبتلایان به کرونا در کرمان را کاهش داده است

مشاور ارشد رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: در کشور به ازای ۱۰۰ هزار نفر جمعیت تاکنون ۵۶ نفر مورد قطعی فوت داشته ایم و آمار استان کرمان مانند کشور است اما در تعداد موارد مثبت به بیماری کووید ۱۹، آمار استان بالاتر است.

نوذر نخعی افزود: تعداد مرگ و میر ناشی از کرونا در استان کرمان، با وجود افزایش مبتلایان،  بالاتر از کشور نیست که نشان می دهد اقدامات درمانی و بیمارستان ها نسبتا خوب است.

وی با اشاره به افزایش آمار مبتلایان به بیماری کووید ۱۹ در استان کرمان تصریح کرد: این آمار نشان می دهد که باید در بحش پیشگیری فعالیت بیشتر و جدی تری داشته باشیم.

مشاور ارشد رییس دانشگاه علوم پزشکی کرمان اظهار داشت:  هم اکنون در پیگ فعلی بیماری کووید ۱۹ در استان کرمان ۷۶ درصد افزایش را نسبت به پیک اول بیماری مشاهده می کنیم و ضمن اینکه ما پیک اول را نسبت به کشور به شکل جدی نداشتیم و اکنون رسما پیک دوم را داریم.

وی تاکید کرد: لغو گردهمایی های کوچک مانند رستوران و میهمانی ها، مراسم ترحیم، عروسی، تعطیلی مراکز آموزشی و مدارس، محدودیت مرزی و پیشگیری از گسترش بیماری از یک کشور به کشور دیگر، لغو تجمع های انبوه، افزایش دسترسی به ماسک و سایر وسایل پیشگیری، آگاه سازی و اطلاع رسانی عمومی از جمله اقدامات اثربخش دولت ها برای مهار شیوع کرونا در سطح دنیا محسوب می شود.

نخعی افزود: نتیجه اقدامات بین هشت تا ۱۲ روز خود را نشان می دهد که شاهد کاهش آمار مبتلایان و فوت شدگان ویروس کرونا هستیم  که حاصل تلاش مردم و مسئولان است و در ورت رعایت کامل پروتکل ها و تشدید محدودیت ها منحنی آمار کرونا نزولی خواهد شد.

 بر اساس اعلام سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان تا ساعت ۱۵ روز هشتم آذر با بستری شدن ۵۷ نفر به دلیل ابتلا به ویروس کرونا در بیمارستان های استان، آمار مجموع  موارد بستری شده دارای تست مثبت کرونا در استان کرمان از ابتدای شیوع بیماری  به ۱۳ هزار و ۳۰۷ مورد رسید.

همچنین با فوت ۲۶ نفر دیگر بر اثر ابتلا به بیماری کووید ۱۹، مجموع جانباختگان بر اثر ویروس کرونا از همه گیری به یک هزار و ۸۸۱ نفر رسیده است.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
4 + 10 =

سرخط اخبار استان‌ها