ترور شهید فخری‌زاده مصداق بارز تروریسم دولتی است

تهران- ایرنا- کارشناس حقوق بین الملل با اشاره به وجود شرایط و قرائن قوی مبنی بر دخالت حمایت و پشتیبانی مستقیم رژیم صهیونیستی در ترور شهید فخری زاده، گفت: این عمل مصداق بارز تروریسم دولتی است و قطعاً برای دولت خاطی و مرتکب مسئولیت بین‌المللی به همراه دارد.

رسول کوهپایه زاده روز یکشنبه در گفت و گو با خبرنگار سیاسی ایرنا با محکوم کردن ترور وحشیانه و بزدلانه شهید محسن فخری زاده دانشمند برجسته دفاعی و هسته ای اظهار کرد: این ترور از نظر حقوق بین الملل هم محکوم و مذموم، و هم دارای ابعاد حقوقی است چرا که این عمل جنایتکارانه برخلاف نص صریح منشور سازمان ملل متحد، اعلامیه جهانی حقوق بشر، اسناد و تعهدات بین المللی مربوطه و ناقض حقوق بنیادین بین الملل و حقوق بشر است.

به گفته این حقوقدان، اصول متعددی از حقوق بین الملل در این اقدام مورد تعرض و خدشه قرار گرفته است که از جمله آن می‌توان به اصل حق حیات انسان‌ها، اصل منع توسل به زور و خشونت، اصل احترام به حاکمیت سرزمینی و استقلال و تساوی دولت‌ها اشاره کرد و قطعاً مسئولیت شدید بین المللی دولت خاطی و مرتکب را در پی دارد.

این کارشناس حقوق بین‌الملل یادآورشد: این عمل از دیدگاه حقوق بین الملل مصداق بارز قتل هدفمند فراسرزمینی، نابود کردن عامدانه حیات انسان‌ها، نقض قوانین بین المللی حقوق بشر و اصول مورد قبول جامعه جهانی و با توجه به ظرف زمانی و مکانی و شرایط ویژه منطقه‌ای، تهدید علیه صلح و امنیت بین المللی تلقی می‌شود چرا که این اقدام می‌تواند زمینه ساز بروز درگیری‌های تمام‌عیار در منطقه‌ای باشد که آبستن حوادث و انبار باروت است.

وی ادامه داد: قطعنامه ۱۵۵۶ سال ۲۰۰۴ میلادی شورای امنیت در رابطه با تعریف تروریسم اعلام کرده است که تروریسم به اعمال مجرمانه‌ای اطلاق می‌شود که هدف یا انگیزه آنها ایجاد رعب و وحشت در میان مردم یا گروهی از آنها یا اجبار یک دولت یا سازمان بین المللی به انجام یا ترک فعلی باشد.

کوهپایه زاده خاطرنشان کرد: از این حیث بر اساس اسناد و موازین بین المللی این عمل قطعاً مصداق بارز تروریسم است منتها با توجه به اینکه شرایط و قرائن قوی مبنی بر دخالت حمایت و پشتیبانی مستقیم رژیم صهیونیستی در این مورد وجود دارد می‌توان گفت این عمل مصداق بارز تروریسم دولتی است. برای همین این موضوع قطعاً برای دولت خاطی و مرتکب مسئولیت بین‌المللی به همراه خواهد داشت. 

این حقوقدان با اشاره به اینکه‌ای که رژیم صهیونیستی در این زمینه هیچ اظهار نظری نمی‌کند و به روال و رویه سابق مسئولیت این جنایت آشکار را نمی‌پذیرد، گفت: طرح موضوع شکایت در مجامع و محاکم بین المللی باید با اثبات نقش موثر رژیم صهیونیستی همراه باشد.

 وی اضافه کرد: البته با توجه به نوع رابطه ایران و این رژیم در ۴۰ سال گذشته و ترور دانشمندان هسته‌ای به طور مشخص در ۱۰ سال گذشته و با توجه به نحوه طراحی و اجرای عملیات تروریستی که به وضوح مشخص می‌کند این امر در حد و اندازه یک گروه یا گروه‌های تروریستی نیست، بلکه کار یک دولت مسلط به ابزارهای اطلاعاتی امنیتی و تروریستی است، ظن غالب و شواهد مستحکم حاکی از دخالت مستقیم اسرائیل در ارتکاب این عمل تروریستی است.

 این کارشناس حقوق بین الملل اضافه کرد: نخست وزیر رژیم صهیونیستی چند سال قبل در مصاحبه‌ای رسماً از شهید فخری‌زاده اسم می‌برد و عکس ایشان را نشان می‌دهد و تاکید می‌کند اسم ایشان را به خاطر بسپارید؛ همه اینها بر این امر دلالت دارد که ترور شهید فخری زاده توسط رژیم صهیونیستی انجام شده است. از این منظر شواهد و قرائن قوی در دست است که می‌تواند مسئولیت این رژیم را در محاکم بین المللی ثابت کند.

استاد دانشگاه شهید بهشتی خاطرنشان کرد: از آنجا که این اقدام تروریستی در شرایط کنونی منطقه ما و غرب آسیا می‌تواند زمینه‌ساز درگیری‌های نظامی تمام عیار باشد، آشکارا صلح و امنیت بین المللی را تهدید می‌کند که از منظر حقوقی این موضوع از سوی وزارت امور خارجه و نمایندگی ایران در سازمان ملل به شورای امنیت رسما اعلام شده است و این اقدام لازم بود که انجام شود.

وی ادامه داد: از منظر پیگیری حقوقی هم باید در بعد بین المللی و پیگیری بین المللی این موضوع در محاکم ذیربط، از پتانسیل حقوقدانان بین المللی و وکلای مجرب و مبرز در این زمینه استفاده کرد که خوشبختانه کانون وکلای دادگستری مرکز چه در سطح داخلی و چه در سطح بین المللی برای پیگیری این امر اعلام آمادگی کرده است و حتماً این موضوع باید با هماهنگی قوه قضاییه، وزارت امور خارجه و حقوقدانان متخصص تا حصول نتیجه نهایی پیگیری شود.

کوهپایه زاده با تاکید بر آگاهی‌بخشی، اطلاع رسانی و روشنگری از طریق رسانه‌ها به ویژه رسانه‌های برون مرزی در این زمینه و تبیین نقش رژیم صهیونیستی در ارتکاب به این عمل خلاف بین الملل، گفت: مراکز دیپلماتیک، کنسولی و سفارتخانه‌ها نیز باید این موضوع را جهت محکوم کردن بین المللی این عمل جنایتکارانه و اجماع سازی در بعد بین‌المللی در دستور کار قرار دهند.

به گزارش ایرنا، شهید محسن فخری زاده رییس سازمان پژوهش و نوآوری وزارت دفاع و امور پشتیبانی عصر جمعه گذشته در منطقه آبسرد شهرستان دماوند مورد حمله تروریست‌های مسلح قرار گرفت و بر اثر شدت جراحات وارده به مقام شهادت نائل شد.

اخبار مرتبط

نظر شما

شما در حال پاسخ به نظر «» هستید.
5 + 10 =

سرخط اخبار سیاست